...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Jak przygotować się do rekrutacji online?

Solutions.Rent Coworking

Dziś coraz więcej firm prowadzi rekrutację online. W obliczu koronawirusa to bezpieczne i sprawdzone rozwiązanie, które w szybki i prosty sposób pozwoli wyłonić najlepszych kandydatów. Jak przygotować się do takiej rozmowy? Podpowiadamy.

Protip: sprawdź technikalia

Przed umówioną rozmową – sprawdź połączenie z internetem. Nie rób tego na ostatnią chwilę. Jeśli będziesz miał problem ze zrozumieniem, co mówi rekruter, przeproś i poproś o  cierpliwość. Nie możesz nic zrobić? Zapytaj o przełożenie rozmowy o 15 minut, w tym czasie zresetuj komputer i sprawdź wszystkie względy techniczne. Jeżeli będziesz domyślał się, co mówi rekruter i odpowiadał na inne pytania – nie wypadniesz dobrze. Dlatego upewnij się, że rachunek za internet jest zapłacony, słuchawki i mikrofon działają, a laptop jest w pełni naładowany.

Protip: bądź profesjonalistą

Rozmowa rekrutacyjna online nie zwalnia z odpowiedniego ubioru. Zazwyczaj rekruter widzi Cię od pasa w górę, ale uwierz, że będziesz czuć się bardziej profesjonalnie, kiedy ubierzesz się tak, jak na rozmowę w biurze. Nienaganny strój, fryzura i makijaż pozwoli Ci zachować odpowiednią postawę podczas rozmowy i doda pewności siebie.

Pamiętaj!

Wybierz neutralną przestrzeń, w której będziesz mógł spokojnie porozmawiać z rekruterem. Sprawdź, czy w pokoju panuje ład i porządek. Zadbaj o dobre oświetlenie pomieszczenia i ustaw kamerę tak, abyś był widoczny od pasa w górę.

Protip: przygotuj się

Zanim umówisz się na spotkanie rekrutacyjne – przygotuj się do niego. Googlowanie odpowiedzi na zadane pytanie podczas wideokonferencji jest niedopuszczalne. Możesz mieć przed sobą CV, ale zrezygnuj z notatek z przebiegiem rozmowy kwalifikacyjnej. To na pewno nie sprawi, że dostaniesz pracę.

Protip: skoncentruj się

Podczas rozmowy rekrutacyjnej online, nie zajmuj się innymi rzeczami. Wycisz telefon, wyłącz wszystkie komunikatory i skup się jedynie na spotkaniu. Uprzedź domowników, że masz rozmowę kwalifikacyjną i poproś, żeby Ci nie przeszkadzali. Bez względu na to, na jakie stanowisko rekrutujesz – zachowuj się tak, jakby spotkanie odbywało się twarzą w twarz.

Protip: słuchaj uważnie

Podczas rozmowy słuchaj rekrutera. Wykazuj postawę aktywną. Utrzymuj kontakt wzrokowy, potakuj na znak zrozumienia i bez namysłu odpowiadaj na pytania. Rozmówca nie ma z Tobą bezpośredniego kontaktu, dlatego tak ważne jest, abyś dawał do zrozumienia, że słuchasz tego, co mówi.

Protip: zachowaj spokój

Nie denerwuj się. Staraj się mówić spokojnie i zrozumiale dla rozmówcy. Naturalny ton głosu, wyważona gestykulacja i pozytywne nastawienie sprawią, że zrobisz dobre wrażenie na rozmówcy. Jeśli się stresujesz, postaraj się uspokoić przed rozmową. Zrób kilka głębokich wdechów i nie pozwól, aby emocje wzięły górę.

Protip: uśmiechaj się

Uśmiech nie jest zabroniony, a wręcz jest wskazany. Pozwala nawiązać kontakt z rozmówcą, zrobić dobre wrażenie i rozładować napięcie. Przyjemny ton, umiejętność jasnego formułowania myśli i optymistyczne nastawienie na pewno pomoże Ci zdobyć wymarzoną posadę.

Powodzenia!


Autor: Solutions.Rent 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF