...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Jak założyć konto bankowe bez wychodzenia z domu?

Jak założyć konto bankowe bez wychodzenia z domu

Posiadanie rachunku bankowego jest wygodne i pozwala zachować większą kontrolę nad domowym budżetem. Chcesz założyć pierwszy rachunek bankowy? Z uwagi na zmianę regulaminu, w tym tabeli opłat i prowizji, szukasz tańszej propozycji? Dowiedz się, jak założyć rachunek bankowy bez wychodzenia z domu.

Czym kierować się przy wyborze konta osobistego?

Jeżeli spojrzeć na ofertę banków, to jest ona bardzo szeroka – każdy bank proponuje konsumentom co najmniej jeden rachunek bankowy. Jak wybrać dla siebie konto osobiste na korzystnych warunkach? Uwagę warto zwrócić na kilka czynników: koszty za prowadzenie rachunku i przeprowadzane operacje, dodatkowe bonusy i wygodę korzystania z rachunku.

Opłaty – ile kosztuje korzystanie z konta?

Dla wielu osób zainteresowanych założeniem rachunku bankowego to właśnie koszty są kluczowym czynnikiem. Czy dziś za założenie i prowadzenie przez bank konta osobistego trzeba płacić? Najczęściej nie, ale jednocześnie banki mogą pobierać opłaty za:

  • obsługę karty płatniczej – niektóre banki mogą zrezygnować z opłaty, pod warunkiem jednak, że klient będzie aktywnie używał karty i wykona określoną liczbę transakcji bezgotówkowych w miesiącu (np. 5),
  • wypłaty z bankomatów – z reguły banki nie pobierają opłat za wypłatę środków z wybranych bankomatów (np. Euronet czy Planet Cash); opłata może się pojawić przy wypłacie drobnych kwot (np. 20 zł) lub środków za granicą,
  • realizację przelewów bankowych – najczęściej opłaty są pobierane za przelewy ekspresowe i zagraniczne.

Czy warto godzić się na drobne opłaty? Trzeba pamiętać, że są to koszty cykliczne. Jeżeli np. za obsługę karty płatniczej masz płacić 7 zł miesięcznie, to rocznie będzie to już 84 zł. Musisz sam zdecydować, czy jest to dla Ciebie akceptowalna kwota.

Dodatkowe bonusy oferowane przez bank

Większość banków próbuje skusić klientów promocyjnymi bonusami. Z reguły nowi klienci mogą np. wziąć udział w loterii i wygrać nagrodę rzeczową lub otrzymać premię w wysokości 150 czy 200 zł. Premia zasila konto klienta po upływie pewnego okresu korzystania z rachunku bankowego – np. 3 miesięcy.
Aby sprawdzić, czy promocja oferowana przez bank rzeczywiście jest atrakcyjna, trzeba na produkt spojrzeć szerzej, w tym przede wszystkim sprawdzić koszty za wszystkie operacje na rachunku. Jeżeli bank nie nalicza opłat za podstawowe czynności, to skorzystanie z bonusu może okazać się korzystne.

Wygoda korzystania z rachunku bankowego

Koszty i możliwość uzyskania dodatkowych korzyści to dwie kwestie, na które osoby planujące założyć rachunek bankowy zwracają uwagę w pierwszej kolejności. Istotna jest jednak również wygoda użytkowania konta. Jeżeli chcesz mieć dostęp do rachunku w dowolnym momencie, powinieneś zwrócić uwagę choćby na to, czy bank udostępni Ci aplikację mobilną.

Przyzwyczaiłeś się do płatności bezgotówkowych? Korzystasz nie tylko z kodów Blik, ale również Apple Pay, Google Pay, Fitbit Pay czy Garmin Pay? Nie wszystkie banki oferują płatności mobilne. Jeżeli nie chcesz zmieniać swoich przyzwyczajeń, również ten aspekt powinieneś rozważyć na etapie zapoznawania się z ofertami.

Jaki rachunek bankowy jest najlepszy?

Nie ma jednego rachunku bankowego, który odpowiadałby na oczekiwania wszystkich klientów. Jeżeli wybierasz konto osobiste, przeanalizuj swoje potrzeby. Gdy:

  • wolisz płacić gotówką i planujesz często wypłacać zgromadzone na koncie środki – sprawdź wysokość opłat za wypłaty z bankomatów,
  • chcesz korzystać z nowoczesnych rozwiązań – upewnij się, że bank proponuje aplikację mobilną i na bieżąco uzupełnia swoją ofertę o technologiczne nowinki,
  • priorytetem dla Ciebie jest kontrola nad domowym budżetem – zwróć uwagę, czy bank proponuje swoim klientom aplikację do organizacji wpływów i wydatków.

Dopiero po uwzględnieniu indywidualnych potrzeb można stwierdzić, który rachunek bankowy jest najlepszy w konkretnym przypadku. Bez tego niemal każda oferta będzie się prezentować atrakcyjnie.

Masz kłopot z porównaniem propozycji banków z uwagi na liczbę dostępnych na rynku rachunków? Informacji o ofertach nie musisz szukać na stronach internetowych poszczególnych banków – prostszym rozwiązaniem jest zapoznanie się z rankingiem kont osobistych na stronie kontomaniak.pl.

Po wytypowaniu oferty rachunku bankowego warto jeszcze sprawdzić, co o nim sądzą osoby już z niego korzystające. Jak to zrobić? Na wspomnianym wyżej portalu można również zapoznać się z opiniami użytkowników, którzy są posiadaczami danego konta.

Jak założyć konto osobiste bez wychodzenia z domu?

Aby założyć rachunek w banku, wcale nie trzeba wychodzić z domu. Dziś o założenie rachunku można wnioskować online. Po wybraniu konta i sprawdzeniu opinii na jego temat na portalu Kontomaniak wystarczy tylko:

  • kliknąć „Otwórz konto na stronie banku”,
  • wypełnić formularz na stronie banku (konieczne będzie podanie danych osobowych),
  • potwierdzić chęć założenia rachunku bankowego w rozmowie z konsultantem,
  • zawrzeć umowę za pośrednictwem kuriera – umowa jest przesyłana pod wskazany adres.

Gdy zawrzesz umowę, będziesz mógł zalogować się do bankowości internetowej i w pełni korzystać z funkcjonalności oferowanych przez osobisty rachunek bankowy.

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF