Jak zdalnie sterować komputerem przez internet?
Zgodnie z wynikami badania przeprowadzonego przez Kantar TNS i startup Remote-how aż 76 proc. Polaków, którym firma umożliwia pracę zdalną, decyduje się na wykonywanie swoich obowiązków poza siedzibą pracodawcy. Nie robią tak stale, lecz wtedy, kiedy jest to możliwe. Problemem takiej pracy może być jednak brak dostępu do oprogramowania, które zainstalowane jest na sprzęcie firmowym. Rozwiązaniem może być zdalne sterowanie komputerem.
Zdalne sterowanie – jak to działa?
Dzięki zdalnemu sterowaniu możesz uzyskać dostęp do wszystkich danych znajdujących się na urządzeniu, którym w danej chwili fizycznie nie dysponujesz. Jest to możliwe tylko wtedy, jeśli na obu sprzętach zainstalowałeś wcześniej odpowiednie oprogramowanie i nawiążesz pomiędzy nimi połączenie. Rozwiązanie to ma zastosowanie, jeśli:
- Masz problem z oprogramowaniem – wtedy ktoś, kto chce ci pomóc, nie musi przyjeżdżać na miejsce – wystarczy, że uzyska zdalny dostęp do twojego komputera. Przydatne jest to m.in. w korporacjach – w przypadku konieczności udzielenia pomocy związanej z oprogramowaniem pracownik nie musi przychodzić do biura innego zatrudnionego. Może pomóc, będąc nawet poza firmą.
- Zapomniałeś o ważnym pliku – kiedy wyjechałeś i okazało się, że nie wziąłeś ze sobą istotnego pliku, możesz połączyć się ze swoim urządzeniem i skopiować go.
Zainteresowanie zdalnym sterowaniem stale rośnie. Zgodnie ze wspomnianym badaniem 32 proc. Polaków ma możliwość pracy zdalnej. 90 proc. respondentów pozytywnie ocenia możliwość wykonywania obowiązków na odległość. Rozwiązania dostępne w sieci również projektowane są z uwzględnieniem rosnącego zainteresowania pracą online. Taką możliwość dają pakiety oprogramowania:
W obu przypadkach możesz m.in. zdalnie edytować pliki tekstowe, tj. pracować nad jednym dokumentem wspólnie z innymi pracownikami, którzy znajdują się gdziekolwiek, gdzie mają dostęp do internetu. W jaki sposób uzyskasz zdalny dostęp do konkretnego urządzenia? Potrzebujesz odpowiedniego oprogramowania. Jedną z najpopularniejszych tego typu aplikacji na świecie, uznawaną jednocześnie przez wielu za najlepszą, jest TeamViewer.
TeamViewer – prosty sposób na zdalne sterowanie
Producent aplikacji TeamViewer zapewnia na swojej stronie, że aktualnie obsługuje 2 miliardy numerów ID, a średnio w ciągu godziny dochodzi do 30 tys. pobrań w aplikacji. Program ten jest prostym, ale bezpiecznym rozwiązaniem do uzyskania bezpiecznego połączenia. TeamViewer zapewnia m.in.:
- dwuetapowe uwierzytelnianie,
- certyfikat i zgodność z SOC 2,
- szyfrowanie 256-bit AES,
- zgodność z HIPAA.
Aplikacja jest wciąż rozwijana. Na koniec stycznia 2020 roku ze strony producenta pobrać można było wersję 15.1. Korzystanie z niej nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Żeby zacząć:
- Pobierz i zainstaluj program.
- Uruchom aplikację i przejdź do opcji zdalnego sterowania, którą znajdziesz, klikając drugą ikonę od góry po lewej:
- Żeby połączyć się z urządzeniem partnera i zdalnie nim sterować, musisz wprowadzić jego numer ID. Poproś zatem wcześniej o te dane.
- Po wprowadzeniu prawidłowego numeru ID zostaniesz poproszony o podanie hasła. Żeby możliwe było połączenie, twój partner musi włączyć program i mieć dostęp do sieci. W przeciwnym wypadku próba zdalnego sterowania zakończy się następującym komunikatem:
Z aplikacji TeamViewer można korzystać w wersji niekomercyjnej, bezpłatnej, a także z kilku opcji dla firm. W zależności od wybranego pakietu:
- Business – dla maksymalnie jednego użytkownika i jednej sesji jednocześnie.
- Premium – dla wielu użytkowników i jednej sesji.
- Corporate – dla wielu korzystających i maksymalnie trzech sesji.
Dzięki temu oprogramowaniu możesz uzyskać dostęp do pulpitów z poziomu wielu sprzętów, zarządzać nawet 500 użytkownikami, udostępniać pliki i korzystać z bezpiecznego połączenia pomiędzy urządzeniami. Pamiętaj również o kopiach bezpieczeństwa danych m.in. bazy programu TeamViewer. Przydatnym rozwiązaniem może być w tym przypadku oprogramowanie Acronis Backup. Dzięki niemu dane możesz przechowywać w bezpiecznej chmurze i samodzielnie ustalać harmonogram tworzenia kopii zapasowych.