Jak zmieniła się GrupaWsparcia.pl od czasu kiedy zostałeś laureatem w 50 Najbardziej Kreatywni w Biznesie w 2019 r?
Zacznijmy od tego, czym jest, a raczej była GrupaWsparcia.pl, gdyż w ostatnim czasie zyskała nową nazwę GiveAndGetHelp.com. Jest to portal społecznościowy, gdzie bez konieczności pokazywania własnej twarzy można podzielić się problemem i otrzymać realną pomoc. Wspólnie walczymy z depresją, uzależnieniem i innymi życiowymi kryzysami. Portal ten tworzony jest przez ludzi i dla ludzi, budujemy piękną i wartościową społeczność, która w momencie otrzymania wyróżnienia w plebiscycie liczyła około 2000 użytkowników.
Jak łatwo zauważyć, od tego momentu minęły już trzy lata. Wtedy też serwis GrupaWsparcia.pl był tworzony tylko przeze mnie. Zajmując 10 miejsce w top 50 Najbardziej Kreatywnych w Biznesie w Polsce, nie sądziłem, że tak wiele się zmieni i to wyróżnienie nie będzie tylko i wyłącznie przysłowiową „statuetką na półce”, ale i realną pomocą w przyszłym rozwoju tego jakże ważnego dla społeczeństwa miejsca rozwiązywania problemów życiowych. Kiedy wybuchła pandemia początkiem 2020 roku serwis zyskał ogromną popularność z uwagi na swoją dostępność online, ale jako jedyna osoba zarządzająca tym projektem nie byłem w stanie sprostać tak dużemu zainteresowaniu zarówno technologicznie (zbyt dużo chętnych w jednym czasie) oraz co ważniejsze, zapewnić nieprzerwane wsparcie psychologów. Zwróciłem się wtedy do Was o pomoc w znalezieniu partnera, który nie będzie kierować się chęcią zarobku na ludzkiej krzywdzie, a realnie skupi się na niesieniu pomocy. Nie musiałem długo czekać, gdyż w kwietniu 2020 roku opublikowaliście moją prośbę:
Dzięki temu kilka dni później odezwała się do mnie Fundacja ADRA Polska, która w 100% zaangażowała się w rozwój i utrzymanie serwisu. Od maja 2020 roku serwis GrupaWsparcia.pl oficjalnie stał się częścią Fundacji ADRA Polska, zapewniając jej nieprzerwany rozwój zarówno pod względem technologicznym, jak i kadrowym, oferując bezpłatne wsparcie psychologiczne, prawnicze i psychodietetyczne dla użytkowników. W ciągu kolejnych dwóch lat portal przekroczył barierę 20 tysięcy zarejestrowanych użytkowników, udzielił setki porad zarówno prawnych lub psychologicznych, zyskał sporo partnerów w niesieniu pomocy potrzebującym takich jak: Fundacja PZU, Samorząd Województwa Śląskiego, Mazowieckiego, Podkarpackiego, PFRON, Fundacja FSM we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych i wiele innych, gdzie wspólnymi siłami oferowaliśmy wsparcie online w kryzysie.
Co skłoniło Was do rebrandingu serwisu?
Fundacja ADRA jest międzynarodową organizacją posiadającą swoje oddziały w ponad 100 krajach na świecie, dlatego też we współpracy i w porozumieniu z ADRA INTERNATIONAL podjęliśmy kluczową decyzję o rebrandingu strony. Przez ostatnie kilka miesięcy nasi specjaliści od IT pracowali nad tym, by zmienić serwis GrupaWsparcia.pl w nowoczesną platformę z nową domeną GiveAndGetHelp.com, a 10 października to idealny moment, by w końcu pokazać ją szerszemu gronu odbiorców!
Według Światowej Organizacji Zdrowia zaburzenia psychiczne stają się jednym z wiodących problemów zdrowotnych, powodujących obniżenie sprawności w życiu codziennym.
Już od 30 lat 10 października obchodzony jest jako Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Święto zostało ustanowione przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego (World Federation for Mental Health) w 1992 roku, której członkiem jest Fundacja ADRA Polska, a jego obchody mają na celu zwrócenie uwagi i pogłębienie świadomości społecznej, dotyczącej problematyki związanej z kondycją psychiczną człowieka.
Wydarzenia z ostatnich lat bardzo pogorszyły stan psychiczny ludzi na całym świecie. Nieoczekiwana Pandemia COVID-19, milionowe zgony, lock downy, zdalne nauczanie, a obecnie działania wojenne tuż za granicą Polski, doprowadziły do gwałtownego wzrostu zaburzeń nie tylko u dorosłych, ale też u dzieci. Szacuje się, że w Polsce na schorzenia depresyjne choruje ponad 1 mln osób. Zaburzenia i choroby psychiczne wpływają niezwykle negatywnie na komfort życia, stanowiąc zdecydowanie zbyt często jego bezpośrednie zagrożenie.
Dlaczego się zmieniliśmy?
W dzisiejszych czasach w Internecie nie można stać w miejscu. Trzeba się rozwijać i udoskonalać. W końcu przyszedł czas i na naszą platformę. GiveAndGetHelp.com to funkcjonalności na najwyższym poziomie, wykorzystujące najnowsze oprogramowanie i możliwości, jakie daje nam dzisiejsza technologia, by ułatwić oraz uatrakcyjnić użytkownikom intuicyjną nawigację na naszej stronie.
Co zmieniliśmy? Przede wszystkim zmieniła się nasza nazwa! Pozwoli nam to na rozwój platformy w różnych językach i na całym świecie. Jest to dla nas niezmiernie ważne, ponieważ chcemy umożliwić wsparcie nie tylko w naszym kraju. Każda wersja językowa to oddzielna witryna, która będzie rozwijać się indywidualnie i odpowiadać na potrzeby danych użytkowników.
GiveAndGetHelp.com to nadal w pełni darmowy i anonimowy portal dla ludzi szukających pomocy i wzajemnego zrozumienia. To bezpieczna przestrzeń, gdzie wraz z innymi możesz walczyć z depresją, uzależnieniem i innymi życiowymi kryzysami.
GiveAndGetHelp.com oferuje rozmaite grupy wsparcia online służące wymianie myśli i doświadczeń, wspierające samorozwój oraz poprawę kondycji psychicznej. Aktywne uczestnictwo w grupie to nie tylko pomoc w rozwiązywaniu codziennych problemów, to także praca nad sobą i rozwój osobisty. To może być pierwszy krok na drodze do nowego życia.
W działaniach mających na celu wsparcie zdrowia psychicznego bardzo ważne jest poczucie anonimowości. Dlaczego? Ponieważ sprzyja ona otwartości oraz skupieniu na relacjach z innymi użytkownikami. Z tego powodu jedynymi obowiązkowymi danymi wymagającymi podczas rejestracji, jak również przez cały okres korzystania z portalu, jest e-mail (widoczny tylko dla administratorów serwisu) i nazwa użytkownika (nick).
Jak już wspomnieliśmy rok 2022 to dla GrupyWsparcia.pl, rok rewolucyjnych zmian technologicznych i rebrandingowych! Nasza platforma zmieniła zarówno swoją nazwę na GiveAndGetHelp.com jak i technologię. Użytkownicy otrzymali nową jakość i szybciej oraz łatwiej znajdą potrzebne wsparcie wśród społeczności z podobnymi problemami.
Niestety rok 2022 pozostanie również w naszych pamięciach z innego tragicznego powodu. Tuż za naszą granicą ukraińscy sąsiedzi walczą o swoją suwerenność. Umierają dla ojczyzny podczas walk zbrojnych, a ludność cywilna zmuszona jest uciekać z okupowanych terenów. Dla milionów uchodźców to właśnie Polska stała się schronieniem, a Polacy udowodnili całemu światu, że potrafią nieść pomoc humanitarną w sposób pełny i odpowiedzialny.
Wojna to nie tylko ból fizyczny. Wojna to przede wszystkim trauma, która pozostaje w ludziach na całe życie. Odpowiadając na potrzeby uchodźców, dzięki wsparciu ADRA International i DNB Bank Polski stworzyliśmy interwencyjną platformę szybkiego reagowania psychologicznego w języku ukraińskim: helpukraine.giveandgethelp.com. To tu na potrzebujących wsparcia czeka profesjonalny zespół psychologów, który zarówno telefonicznie, jak i internetowo gotowy jest nieść ekspercką pomoc każdego dnia.
Dzięki dofinansowaniu z DNB Bank Polska dalej zapewniamy nasze wsparcie online dla uchodźców oraz zorganizujemy również stacjonarne warsztaty psychologiczne w kilku miastach Polski. O terminach i lokalizacjach będziemy na bieżąco informować na naszych stronach i profilach społecznościowych. Zapraszamy do śledzenia aktualności.
Jakie macie plany na najbliższe lata?
Przede wszystkim chcemy kontynuować naszą misję społeczną niesienia wsparcia online potrzebującym. Już w najbliższym miesiącu planujemy otworzyć pełny serwis GiveAndGetHelp.com w języku ukraińskim, potem angielskim. Dodatkowo końcem roku planujemy udostępnić aplikację mobilną na systemy IOS/ANDROID.
Zarówno pandemia, jak i wojna na Ukrainie to sytuacje, których człowiek nie jest w stanie w żaden sposób przewidzieć. Jednakże posiadając taki serwis, będziemy chcieli w jeszcze szybszy sposób reagować na pojawiające się kryzysy z misją i chęcią oferowania bezpłatnego wsparcia online potrzebującym. Dzięki rebrandingowi na międzynarodową nazwę GiveAndGetHelp.com jesteśmy w stanie zaoferować ją w każdym kraju. Najważniejszą wartością dla nas jest ludzkie życie, stąd nasze działania kierujemy w taki sposób, by odpowiadały na potrzeby innych. Nie mamy jakichś oczekiwań, planów, po prostu chcemy dalej robić swoje i nieść pomoc potrzebującym. Co najważniejsze, bezpłatnie dla tych, którzy po tę pomoc sięgają.