...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Jakie lampy sufitowe wybrać?

lampy sufitowe

Lampy sufitowe to doskonały wybór do każdego pomieszczenia. Na oświetlenie już od dawna nie składa się jedynie klasyczna żarówka, abażur i najprostszy stelaż. Dzisiejsze lampy sufitowe mogą przybrać najróżniejsze kształty, być bardzo bogato zdobione lub zupełnie proste, a także mieć każdy możliwy kolor czy deseń.

Oświetlenie sufitowe może dawać rozproszone światło lub mocno skoncentrowane. Za źródło światła może uchodzić jedna lampa sufitowa lub kilka różnych… Tak naprawdę wariantów jest mnóstwo. To, jakie oświetlenie najlepiej sprawdzi się w każdym pomieszczeniu zależy w dużej mierze od Twoich osobistych preferencji. Jakie oświetlenie sufitowe wybrać?

Lampy sufitowe – rodzaje – który wybrać?

Do wyboru mamy lampy sufitowe różnego rodzaju. Do najczęściej wybieranych zaliczają się klasyczne lampy wiszące, rozległe żyrandole, plafony, reflektorki, oprawy do zabudowy lub spoty. Wybór w dużej mierze zależy od potrzeb oraz całej aranżacji. Bardzo duże znaczenie podczas zakupu odpowiedniej lampy sufitowej ma także wielkość pomieszczenia. W bardzo niewielkiej sypialni czy małym salonie, raczej nie sprawdzi się rozłożysty żyrandol, który dodatkowo optycznie pomniejszy dostępną wolną przestrzeń. W sypialni z kolei bardzo mocne oświetlenie sufitowe led może okazać się zdecydowanie zbyt ostre. Przed zakupem warto ustalić przede wszystkim, jaką rolę będzie pełnić lampa. Inne światło będzie potrzebne w kąciku do czytania, a zupełnie inne w przestronnej kuchni czy rozległym holu, które powinny być doświetlone przynajmniej kilkoma odpowiednio rozmieszczonymi żarówkami, dającymi światło w każdej części pomieszczenia. Do wnętrza pokoju sypialnego najlepiej sprawdzi się klasyczna lampa sufitowa do sypialni która posiada ciekawe zdobienia, daje przyćmione światło i pasuje wystrojem do całej reszty pomieszczenia. W biurze natomiast warto postawić na modele, które łączą w sobie atrakcyjny design i praktyczne oświetlenie. Zabudowy do oprawy są z kolei najczęściej wykorzystywane w dużych pomieszczeniach których wnętrza są urządzone w stylu nowoczesnym. Niewątpliwą zaletą tego rodzaju oświetlenia jest fakt, że nie zajmuje ono miejsca- doskonale nada się więc także do nowoczesnych niewielkich przestrzeni, na przykład kawalerek w stylu loftowym.

Lampa sufitowa – na co zwrócić uwagę?

Oczywiście jednym z najważniejszych kryteriów podczas wyboru oświetlenia jest jego wygląd. Na tym polu możliwości jest tak wiele, że nawet nie sposób wszystkie je wymienić. Kolory, wzory, kształty i ostateczna forma przybierają najróżniejsze postaci. Warto jednak zdecydować się na taki model, który wizualnie podkreśli charakter i estetykę całego pomieszczenia. Innymi słowy, wybrana lampa powinna stuprocentowo współgrać ze stylem, w którym urządzone zostało pomieszczenie. Przykładowo, zestawienie ogromnego i bogato zdobionego żyrandola ze stylem rustykalnym dałoby raczej mało pożądany efekt, podobnie jak wnętrze wyposażone w rzeźbione plafony urządzone w stylu raczej chłodnym i nowoczesnym. W dużych pomieszczeniach można połączyć różne rodzaje lamp sufitowych – jednak po wcześniejszym upewnieniu się, że wizualnie wszystkie ze sobą współgrają.

Lampy, szczególnie te do jadalni czy salonu, powinny jednak przede wszystkim dawać wystarczającą ilość światła. Obok ich rodzaju warto się też upewnić, że zdecydowaliśmy się na właściwy rodzaj żarówek o odpowiedniej mocy. Oświetlenie sufitowe led zazwyczaj daje światło o wystarczającej mocy, choć może ona być zbyt ostra w pomieszczeniach typu sypialnia, w którym lepszym rozwiązaniem będzie raczej plafon z żarówką o słabszej mocy i ciepłej lub naturalnej barwie światła.


Źródło: homebook.pl

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF