...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Kredyt w banku czy pożyczka online? Co wybrać?

Różne sytuacje w naszym życiu sprawiają, że jesteśmy zmuszeni sięgać po zewnętrzne finansowanie. Jakie z nich wybrać — kredyt gotówkowy online czy pożyczkę online? Jeśli obawiasz się, że czeka na Ciebie kolejna reklama banku czy firmy pożyczkowej, to mamy miłą odmianę. Przygotowaliśmy merytoryczny wpis na temat tego, czym jest kredyt gotówkowy oraz pożyczka gotówkowa online.

Kredyt gotówkowy — czym się charakteryzuje?

Kredyt gotówkowy to rodzaj umowy zawieranej między dwiema stronami:

 • bankiem, który przekazuje środki potrzebne „szaremu Kowalskiemu” na sfinansowanie różnych wydatków,
 • klientem, który otrzymuje środki i zobligowuje się do terminowej spłaty zobowiązania wraz z ustalonymi w umowie odsetkami.

Jeśli chodzi o kredyty gotówkowe, to zgodnie z prawem udzielenie finansowania tego typu jest możliwe jedynie w przypadku banków. Jeśli zatem widzisz ofertę kredytu gotówkowego, oznacza to, że reklama została przygotowana właśnie przez bank.

Głównym aktem prawnym, na podstawie którego następuje udzielenie kredytu, jest Prawo bankowe. Na koszty kredytu gotówkowego składają się:

 • prowizje,
 • ubezpieczenie,
 • oprocentowanie,
 • dodatkowe opłaty (różnego rodzaju opłaty manipulacyjne).

Klient poznaje te informacje przy podpisaniu umowy kredytowej w oddziale banku.

Czy warto skorzystać z porównywarki kredytów gotówkowych?

Jak najbardziej. Internetowa porównywarka kredytów gotówkowych to dobry sposób na przygotowanie się do złożenia wniosku w banku. Po pierwsze dlatego, że filtruje najciekawsze propozycje w jednym miejscu. Po drugie, możesz w niej odnaleźć cenne informacje, jak oprocentowanie kredytu gotówkowego, jego maksymalną kwotę i okres spłaty czy RRSO. Niekiedy nawet oferuje pomocnicze narzędzia. Jednym z nich jest kalkulator kredytu gotówkowego.

Na co jeszcze mogą liczyć klienci banków?

Banki starają się na różne sposoby dotrzeć do swoich klientów — konkurencja na tym rynku jest silna, stąd mamy do wyboru sporo propozycji. Ponieważ jednak obniżanie marży nie zawsze jest możliwe (a jeśli nawet, to cierpi na tym opłacalność), instytucje finansowe starają się osiągnąć cel poprzez rozbudowę oferty kredytów gotówkowych. Dokonują tego, np. oferując dodatkowe usługi w postaci ubezpieczenia na życie czy lepiej oprocentowane lokaty itp.

Jakie są wymagania kredytów bankowych? Od czego zależy, czy wniosek o kredyt zostanie przyjęty?

Zanim zaczniesz rozmyślać, na co wydasz środki z kredytu gotówkowego, będziemy musieli sprowadzić Cię na ziemię. Okazuje się, że kredyt gotówkowy wcale nie jest tak łatwo dostać. Dzieje się tak, ponieważ:

Prawo bankowe nie pozwala na udzielenie finansowania bez badania zdolności kredytowej. Instytucje oceniają ją pod każdym kątem, ponieważ obawiają się, że brak terminowej spłaty rat spowoduje u nich samych, problemy finansowe.

Co jest brane pod uwagę podczas oceny zdolności kredytowej? Aby otrzymać kredyt gotówkowy, musisz mieć dobre:

 • dochody — zdolność kredytowa zależy od ich wysokości oraz źródła pochodzenia. Przykładowo, zarobki z tytułu umowy o pracę na czas nieokreślony są cenione wyżej niż np. nieregularne wpływy z tytułu umów o dzieło,
 • historię kredytową — czyli terminowość w spłacie dotychczas zaciąganych zobowiązań. Niestety, problemy w regulowaniu długów oznaczają ryzyko tego, że znajdziesz się w BIK (Biurze Informacji Kredytowej) oraz BIG (Biurze Informacji Gospodarczej), co sprowadza niemal do zera Twoje szanse na uzyskanie kredytu gotówkowego.

Musisz też wiedzieć, że credit scoring w BIKu jest obowiązkowy. Niezależnie od tego, w jakiej instytucji złożysz wniosek o kredyt, bank i tak dokona oceny Twojej zdolności kredytowej.

Na co można przeznaczyć kredyty gotówkowe?

Bankowy kredyt ma to do siebie, że może być wykorzystany na określony cel. Przykładowo, kredyty inwestycyjne przeznacza się na przedsięwzięcia biznesowe, a kredyt hipoteczny — na zakup nieruchomości.

Inaczej wygląda sytuacja, jeśli chodzi o kredyty gotówkowe. W tym przypadku klient banku może wykorzystać środki właściwie na dowolny sposób, w tym np. na:

 • wakacje,
 • zakup samochodu,
 • remont,
 • organizację wesela.

Podobnie przedstawia się sytuacja, jeśli chodzi o pożyczkę gotówkową online — firmie pozabankowej obojętne jest, na co wykorzystamy pozyskane środki.

Pożyczka pozabankowa — na czym polega?

Podobnie jak w przypadku kredytu, pożyczka to przyznanie kapitału, który osoba pożyczająca musi zwrócić np. firmie pozabankowej.

Jeśli chodzi o pożyczki pozabankowe, to sposób ich udzielania jest regulowany m.in. przez Ustawę o kredycie konsumenckim oraz Kodeks cywilny, nie zaś Prawo bankowe.

Kto może przyznać pożyczkę gotówkową? W tym przypadku prawo jest bardziej liberalne w porównaniu z kredytem gotówkowym. Podczas gdy kredyt gotówkowy jest zarezerwowany wyłącznie dla banków, pożyczka gotówkowa może być przyznana przez pozabankowe firmy pożyczkowe, ale także zwykłe przedsiębiorstwa czy nawet osoby prywatne.

Poza tym kredyt gotówkowy może mieć okres spłaty zobowiązania od paru miesięcy do nawet kilkunastu lat, pożyczka gotówkowa to raczej krótkoterminowe finansowanie — zdarza się, że firmy pożyczkowe udzielają finansowania również na kilka miesięcy.

Więcej na temat pożyczek pozabankowych można przeczytać na stronie https://www.czerwona-skarbonka.pl/pozyczki-online/.

Oferty kredytów gotówkowych i pożyczek online — podobieństwa

Przed chwilą dowiedziałeś się, że kredyt gotówkowy i pożyczka online to odmienne sposoby finansowania. Czy oznacza to, że między kredytem gotówkowym oraz pożyczką nie ma żadnych podobieństw? Niekoniecznie — możemy zaobserwować pewne podobieństwa. Oto kilka z nich:

 • obydwie formy finansowania to dla pożyczającego dług, który trzeba terminowo spłacić,
 • i jedno, i drugie rozwiązanie oznacza dla pożyczającego dodatkowe koszty. O ile jednak koszty kredytu występują zawsze, to firmy pożyczkowe pozabankowe czasem oferują udzielenie finansowania w formie pożyczki gotówkowej na 0%,
 • klient może w dowolny sposób dysponować środkami z kredytu gotówkowego i pożyczki online,
 • w obydwu przypadkach brak spłaty zobowiązania w terminie to ryzyko wpisania na listę dłużników.

Jakie są wymagania pożyczki online?

Jeśli zastanawiasz się nad zaciągnięciem pożyczki gotówkowej oferowanej przez firmy pozabankowe, mamy dla Ciebie dwie wiadomości — dobrą i złą. Jeśli chodzi dobrą, to musisz wiedzieć, że firmy pozabankowe nie są tak wymagające, jeśli chodzi o zdolność kredytową. Zdolność kredytowa jest badana, ale w praktyce nawet pomimo niespłaconych zobowiązań czy niższych dochodów łatwiej będzie Ci uzyskać pożyczkę gotówkową.

Jeśli chodzi o to rozwiązanie, to pożyczka gotówkowa online jest również wygodna. Nierzadko wystarczy zalogować się na stronie danej firmy pożyczkowej oraz złożyć internetowy wniosek o finansowanie. Całość odbywa się wówczas bez wychodzenia z domu, a umowa pożyczki gotówkowej jest przesyłana drogą internetową (podobnie jak skan dokumentu wysyłany przez klienta online).

Kredyt w banku czy pożyczka online — co lepsze?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie — i kredyt gotówkowy, i umowa pożyczki gotówkowej mają swoje zalety oraz wady. Przykładowo:

 • oprocentowanie kredytów gotówkowych zazwyczaj jest niższe (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania RRSO oscyluje w granicach kilku-kilkunastu procent),
 • banki są bardziej restrykcyjna, dlatego trudniej uzyskać pozytywną decyzję kredytową,
 • całkowita kwota pożyczki może być znacznie wyższa (oprocentowanie to czasem nawet kilkadziesiąt procent), ale łatwiej ją uzyskać — ocena zdolności kredytowej jest mniej rygorystyczna,
 • aby uzyskać pozytywną decyzję kredytową w banku, należy przejść przez wiele formalności, w tym np. przygotować zaświadczenie o dochodach. W firmie pozabankowej jest to krótszy proces.

Oczywiście, trzeba przeanalizować konkretną ofertę kredytu gotówkowego oraz propozycje pożyczek. Jeśli chcesz znaleźć najlepszą dla siebie opcję, skorzystaj z internetowego rankingu kredytów gotówkowych czy pożyczek (takie porównanie możesz znaleźć np. tutaj: https://www.czerwona-skarbonka.pl/kredyty-gotowkowe/), przejrzyj strony instytucji finansowych, a w razie potrzeby skontaktuj się z ich pracownikami w oddziale banku. Dzięki temu poznasz szczegółowe informacje np. na temat tego, ile wynoszą prowizje oraz całkowity koszt kredytu gotówkowego.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF