...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Nastroje konsumenckie w 2020

mężczyzna w garniturze

Konsumenci bardzo szybko reagują na doniesienia z rynku. Rok 2020 upłynął pod wpływem dużej zmienności w nastrojach konsumenckich.

Widać to zarówno w wieloletnim projekcie Kantar Consumer Index, jak i w specjalnie stworzonym pomiarze dziennym Monitoring Nastrojów. Konsumenci szybko i dynamicznie reagują zarówno na złe, jak i dobre wiadomości dochodzące zarówno z rynku, jak i od administracji państwowej. Wyraźnie widać, że po załamaniu nastrojów zaraz po ogłoszeniu pandemii i wprowadzeniu restrykcji, następuje odbicie w okresie letnim, a następnie bardzo silny spadek na jesieni, w trakcie drugiej fali pandemii. Listopad, to miesiąc kiedy konsumenci, zaczynają odczuwać negatywne finansowe skutki pandemii. Nie dla wszystkich są one odczuwane jako wyraźnie bieżące problemy ekonomiczne, ale wpływają na ograniczenie planów konsumpcyjnych i źle wpływają na nastroje konsumenckie.

Początek grudnia to coraz bardziej optymistyczne informacje o skutecznych szczepionkach na koronawirusa oraz o wdrażaniu planów szczepień na świecie i w Polsce, co wpływa również na poprawę nastrojów. Jednak ostatnie dni przynoszą niepokojące informacje o nowych mutacjach wirusa, a także wprowadzane są drastyczne restrykcje w handlu i możliwościach przemieszczania się. Monitoring nastrojów, który realizowany jest w trybie dziennym wskazuje już na pierwsze negatywne reakcje.

Pomiar nastrojów ekonomicznych
Źródło: Kantar Polska

 

Wskaźniki nastrojów konsumenckich pokazują, jak bardzo jesteśmy wrażliwi na doniesienia medialne i jak szybko na nie reagujemy. Jednocześnie dynamika tych zmian pokazuje, że z niecierpliwością wyczekujemy pozytywnych informacji, które pozwolą nam wrócić do zachowań konsumenckich sprzed pandemii. Z pewnością jednak zachowania te nie będą identyczne, bardzo wyraźnie widać choćby wzrost sektora e-commerce, który po ustąpieniu pandemii będzie nadal chętnie wykorzystywany.

SPRAWDŹ WYNIKI KANTAR CONSUMER INDEX 

SPRAWDŹ WYNIKI MONITORINGU NASTROJÓW EKONOMICZNYCH 


Źródło: informacja prasowa Kantar

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF