Polskie firmy najliczniej reprezentowane w rankingu Deloitte Technology Fast 50 Central Europe

W 18. edycji rankingu najszybciej rozwijających się firm technologicznie innowacyjnych w Europie Środkowej znalazły się aż 22 spółki z Polski. W tym roku pierwsze pięć miejsc w zestawieniu głównym Deloitte Technology Fast 50 Central Europe przypadło debiutantom, którzy w ubiegłym roku zdobyli tytuł „Wschodzących Gwiazd”. Zwycięzcą rankingu została czeska spółka Kiwi.com. Spośród polskich firm najwyżej, bo na czwartym miejscu znalazł się Tooploox. Średnia dynamika wzrostu przychodów firm znajdujących się w tegorocznej edycji rankingu wynosi 1 127 proc. i jest wyższa niż rok wcześniej.

W zestawieniu uplasowały się 22 firmy z Polski. Aż 19 z nich znalazło się w głównej kategorii „Technology Fast 50” oraz trzy w podkategorii „Wschodzące Gwiazdy”. Na drugim miejscu pod względem liczby spółek znalazła się Chorwacja, która w głównej kategorii rankingu ma osiem firm. Trzecie miejsce pod tym względem przypadło Litwie z sześcioma firmami. Poza tym w kategorii „Technology Fast 50” swe miejsce znalazły także przedsiębiorstwa z Czech (5), Rumunii (3), Bułgarii, Węgier i Słowacji (po 2) oraz Bośni i Hercegowiny, Estonii i Łotwy (po 1).

„Wschodzące Gwiazdy” zwycięzcami rankingu

Zwycięzcą Deloitte Technology Fast 50 CE jest internetowa wyszukiwarka lotów Kiwi.com z Czech, która rok temu debiutowała w kategorii „Wschodzące Gwiazdy”. Spółka osiągnęła wzrost przychodów na poziomie niemal 7,2 tys. proc. (przychody 2016 versus 2013 rok). Jeżeli firma w ciągu kolejnych lat utrzyma podobną dynamikę wzrostu, to w 2021 roku Kiwi ma szansę stać się światowym liderem w sprzedaży podróży online. – „Kolejny raz w naszym rankingu liderem została firma, która jeszcze rok temu była zbyt młoda, by znaleźć się w głównej kategorii. Szczególnie cieszy fakt, że po raz kolejny zdecydowaną większość, bo aż 68 proc. w zestawieniu stanowią podmioty, które znalazły się w nim po raz pierwszy, co dodatkowo pokazuje, z jakim powodzeniem młodym firmom udaje się komercjalizować rozwijane przez nie technologie” – mówi Agnieszka Zielińska, Partner, Dział Doradztwa Finansowego, Lider Programu Central European Fast 50, Deloitte.

Na drugim miejscu uplasował się debiutant – litewska firma Deeper. Trzecie miejsce należy do czeskiej firmy Prusa Research. W pierwszej dziesiątce znalazły się trzy polskie firmy: Tooploox (4 miejsce), Absolvent.pl (5 miejsce) oraz Cloud Technologies (9 miejsce).

W tym roku do udziału w rankingu zgłosiło się ponad 300 firm.

Stabilny wzrost spółek technologicznych

Średni wzrost przychodów firm, które znalazły się w tegorocznym zestawieniu wyniósł 1 127 proc. (przychody 2016 versus 2013 rok). Rok wcześniej było to 1 057 proc. – „Już drugi rok z rzędu średnia dynamika wzrostu przychodów w naszym zestawieniu przekracza 1000 proc., co pokazuje, w jak mocno wzrostowej fazie znajduje się branża nowych technologii. Niemal połowa spółek z tegorocznego rankingu już rozwija swoją działalność i analizuje możliwości jej rozszerzenia poza rynki Europy Środkowej. Eksport technologii stanowi optymistyczny prognostyk na przyszłość dla regionu” – mówi Agnieszka Zielińska. Średni wzrost przychodów polskich firm, które znalazły się w głównej części zestawienia wyniósł ponad 790 proc. Aby znaleźć się w rankingu spółka musiała osiągnąć wzrost co najmniej w wysokości 310,4 proc.

Podobnie jak w poprzednich latach tegoroczny główny ranking „Technology Fast 50” zdominowały firmy zajmujące się rozwiązaniami IT, w tym tworzące aplikacje mobilne i UX-design, budujące platformy e-commerce, automatyzację procesów marketingowych czy rozwiązania w zakresie Data Science, Big Data, Internet of Things w oparciu o rozwiązania w chmurze. Stanowią one aż 78 proc. wszystkich spółek, które znalazły się w zestawieniu (rok wcześniej 74 proc.). W rankingu znalazły się również spółki z rozwiązaniami technologicznymi w zakresie innowacyjnych rozwiązań światłowodowych, rozpoznawania głosu, radiologii cyfrowej, platform fin-techowych, czy precyzyjnych instrumentów pomiarowych dla kosmonautyki

W tym roku po raz drugi przyznano nagrodę „Most Disruptive Innovation”. Jej laureatem może zostać spółka, której technologie, produkt lub usługi mają szanse stać się przełomowe i wywrzeć rewolucyjny wpływ na rynek. W tegorocznej edycji uhonorowano serbską spółkę DADANCO Europe, dostawcę energooszczędnych technologii grzewczych i wentylacyjnych. Wyróżnienie zdobyła firma UiPath z Bukaresztu, która jest prężnie rozwijającym się dostawcą rozwiązań RPA.

Szczegółowe wyniki rankingu

Ranking Deloitte Technology Fast 50 Central Europe skupia najszybciej rozwijające się środkowoeuropejskie przedsiębiorstwa technologicznie na podstawie wzrostu przychodów operacyjnych. W jego skład wchodzą trzy kategorie: główna „Technology Fast 50” oraz dwie podkategorie „Wschodzące Gwiazdy” i „Wielka Piątka”. Firmy same zgłaszają chęć udziału w rankingu, a eksperci Deloitte weryfikują dane przesłane przez firmy. Laureaci rankingu Central Europe automatycznie wezmą udział w rankingu o szerszym zasięgu geograficznym „Technology Fast 500 EMEA”, którego pełne wyniki poznamy w grudniu br.

Kryteria ogólne dla wszystkich kategorii:

  • spółka opracowuje lub wytwarza autorskie i/lub ponosi istotne nakłady na prace badawczo-rozwojowe,
  • posiada strukturę własności, która wyklucza udziały większościowe zagranicznych inwestorów strategicznych,
  • posiada siedzibę w jednym z krajów uczestniczących w programie,
  • być firmą technologiczną, a jej działalność musi zawierać się w jednej z kategorii: oprogramowanie, sprzęt komputerowy, komunikacja, media, czyste technologie, nauki przyrodnicze.

Kategoria główna „Technology Fast 50”

Kryteria szczegółowe dla firm w kategorii głównej:

  • działa na rynku co najmniej od czterech lat (brano pod uwagę przychody z lat 2013-2016),
  • w rozpatrywanych okresach rocznych osiąga przychody operacyjne nie mniejsze niż 50 tys. euro.
lp. Nazwa firmy Kraj Sektor Wzrost (proc.)
1 Kiwi.com s.r.o.. Czechy IT & Digital Solutions 7165
2 Deeper, UAB Litwa IT & Digital Solutions 7048
3 Prusa Research s.r.o. Czechy IT & Digital Solutions 6910
4 TOOPLOOX SPÓŁKA Z.O.O. Polska IT & Digital Solutions 2827
5 ABSOLVENT.PL SPÓŁKA Z.O.O Polska IT & Digital Solutions 2437
6 Inloop, s.r.o. Słowacja IT & Digital Solutions 2211
7 NSoft d.o.o. Mostar Bośnia i Hercegowina IT & Digital Solutions 1990
8 Good one, UAB Litwa Internet, Media & Telecom 1962
9 CLOUD TECHNOLOGIES S.A. Polska IT & Digital Solutions 1558
10 Rimac Automobili Chorwacja Clean Tech and Energy 1059

 

Kategoria „Wschodzące Gwiazdy”

Kryteria szczegółowe dla firm w podkategorii „Wschodzące Gwiazdy”

  • historia działalności nie jest krótsza niż trzy lata,
  • w rozpatrywanych okresach rocznych osiąga przychody operacyjne nie mniejsze niż 30 tys. euro.
lp. Nazwa firmy Kraj Sektor wzrost (proc.)
1 CGTrader, UAB Litwa IT & Digital Solutions 3329
2 Q Chorwacja IT & Digital Solutions 2446
3 DOGADAMYCIE.PL Spółka Z.O.O Polska Internet, Media & Telecom 1532
4 Tresorit Kft. Węgry IT & Digital Solutions 968
5 VOICEPIN.COM SPÓŁKA Z.O.O Polska IT & Digital Solutions 875
6 SALELIFTER SPÓŁKA Z.O.O Polska Internet, Media & Telecom 786
7 Pilulka Distribuce s.r.o. Czechy Internet, Media & Telecom 736
8 OptoForce Kft. Węgry IT & Digital Solutions 715
9 Merit Media Int Chorwacja Internet, Media & Telecom 712

 

Kategoria „Wielka Piątka”

Kryteria szczegółowe dla firm w kategorii „Wielka Piątka”

  • działa na rynku co najmniej od czterech lat,
  • w rozpatrywanych okresach rocznych osiąga przychody operacyjne nie mniejsze niż 50 tys. euro, z tymże w ostatnim rozpatrywanym roku przychody nie mogą być niższe niż 25 mln euro.
  • W tym roku jedynie trzy firmy spełniły wyżej wymienione kryteria:
lp. Nazwa firmy Kraj Sektor Wzrost (proc.)
1 ZOOT a.s. Czechy Internet, Media & Telecom 820
2 Titan Gate JSC Bułgaria Internet, Media & Telecom 802
3 Pigu, UAB Litwa Internet, Media & Telecom 208
4 ESET, spol. s r.o. Słowacja Internet, Media & Telecom 35
5 Aliter Technologies, a.s. Słowacja IT & Digital Solutions 2

 

Partnerzy Honorowi rankingu: Ministerstwo Rozwoju, Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Energii, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej, Polski Fundusz Rozwoju, Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji.

Partnerami rankingu są: Orange Polska, Salesforce i NRW.INVEST GmbH.

Patronat medialny: Business Insider.

Pełny raport dostępny na stronie: www.deloitte.com/fast50ce

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF