...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Ponad połowa Polaków nie wyda na świąteczne przygotowania więcej niż 500 zł

Okres świąteczno-noworoczny to jeden z najbardziej wymagających finansowo momentów w roku. Pomimo tego, aż 63% Polaków deklaruje, że nie oszczędza z wyprzedzeniem na ten cel. Jednocześnie, jak wynika z raportu „Świąteczny portfel Polaków 2018”, przygotowanego przez Związek Banków Polskich (ZBP), aż 54% badanych nie zamierza przeznaczyć na świąteczne wydatki więcej niż 500 zł, a podobną kwotę dodatkowo pochłonie zakup prezentów dla najbliższych. Jedynie 14% Polaków deklaruje, że przy okazji świąt skorzysta z dodatkowego finansowania, z drugiej strony bankowcy wskazują, że kwota kredytu gotówkowego udzielanego przed świętami najczęściej przekracza 4000 zł.

Zakupy, wyjazdy, spotkania to z jednej strony duża pokusa, aby pozwolić sobie na nieco więcej niż przez cały rok,  zaś z drugiej wzmożone wydatki w naszym domowym budżecie powinny być rozsądnie zaplanowane i nie podlegające atmosferze przedświątecznej gorączki. Jak wynika z badań zrealizowanych w listopadzie 2018 r. na zlecenie ZBP, ponad 80% ankietowanych deklaruje, że nie przeznaczy na ten cel więcej niż 1000 zł. Świadczyć to może o dość racjonalnej postawie Polaków przy gorączce świątecznych zakupów – na to przynajmniej wskazują deklaracje respondentów.

Za prezenty głównie kartą

Polacy za świąteczne zakupy w zdecydowanej większości zapłacą kartami płatniczymi (53%), a jedynie co czwarty z nas deklaruje, że przy kasie posłuży się głównie gotówką. Większość z nas nie będzie przy okazji świąt Bożego Narodzenia korzystała z dodatkowego finansowania – po kredyt lub rodzinną pożyczkę zgłosi się jedynie około 14% pytanych. Jak wskazują ankietowani bankowcy blisko co drugi udzielony w tym okresie kredyt gotówkowy przekracza kwotę 4000 zł.

Najczęściej o oszczędzaniu myślą młodzi

Wyniki badań przeprowadzonych na zlecenie ZBP badania pokazały również, że prawie 63% pytanych nie oszczędzało wcześniej z myślą o Bożym Narodzeniu. Jedynie 27% Polaków zaoszczędziło przed świętami nie więcej niż 500 zł. Co jednak zaskakujące, najczęściej oszczędzającą grupą wiekową są osoby młode do 24. roku życia – łącznie przed świętami oszczędzało około 42% z nich, a 37% ankietowanych w tym przedziale wiekowym odłożyło do 500 zł. Największe kwoty odkładają z kolei osoby w wieku 35-44 lat – ponad 15% zaoszczędziło ponad pół tysiąca zł. To także osoby w tym wieku zamierzają na organizację świąt przeznaczyć największy budżet. Prawie 20% z nich wyda przy tej okazji ponad 1000 zł, z czego co trzeci wyda nawet ponad 2000 zł (6%).

Zastrzeganie kart

Duża popularność korzystania z kart płatniczych to także statystycznie większe prawdopodobieństwo ich ewentualnej utraty. Na szczęście, jak wskazują badania aż 94% z nas wie, że w przypadku zagubienia karty należy ją niezwłocznie zastrzec. Aby to zrobić 46% z nas skorzysta
z telefonicznej infolinii, a z kolei 30% ankietowanych do tego celu wykorzysta bankowość internetową. Jedynie co piąty odwiedzi najbliższą placówkę by zastrzec utraconą kartę bezpośrednio w banku. Naszą dużą świadomość co do konieczności zastrzeżenia utraconej karty potwierdzają również bankowcy – aż 95% deklaruje, że ich klienci mają niezbędną wiedzę, aby podjąć szybkie działanie.

Na ratunek bezpieczeństwa naszych oszczędności numer 828 828 828

Warto pamiętać, że mając w portfelu kartę należy zadbać o jej bezpieczeństwo. To właśnie w tak intensywnym okresie jak przedświąteczny, jesteśmy szczególnie narażeni na utratę lub kradzież nie tylko gotówki, ale także innych równie ważnych dla nas dokumentów. W przypadku utraty karty płatniczej warto mieć zapisany w telefonie numer 828 828 828. To międzybankowy numer służący
do bezpłatnego zastrzegania kart płatniczych. Numer działa w bardzo prosty i przyjazny sposób. Wybieramy numer 828 828 828 i po uzyskaniu połączenia, podajemy nazwę banku, w którym mamy swoją kartę, a następnie automatycznie zostajemy przekierowani do centrali, gdzie po weryfikacji możemy bardzo szybko zablokować zagubioną kartę. Jedynie szybkie działanie może nas w pełni zabezpieczyć przed następstwem niemiłych konsekwencji i ochronić swoje pieniądze.  

Pełen raport dostępny TUTAJ

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF