Rynek benefitów pozapłacowych w 2021 – czy to już koniec kart sportowych?

benity pozapłacowe

2020 rok był trudnym czasem, zarówno dla pracodawców, jak i pracowników. Zmiana trybu pracy i przejście na zdalne wykonywanie obowiązków zmieniły podejście do sposobu wynagradzania podwładnych. Wynika to z faktu, że pracownicy zmienili oczekiwania, a pracodawcy często mają inne, niekoniecznie ograniczone budżety. 2021 rok przyniesie jednak wiele zmian, również tych w zakresie benefitów pozapłacowych. Jakie formy wynagradzania pracowników będą popularne i czy spowodują zrezygnowanie z kart sportowych?

Prywatna opieka zdrowotna

W dobie pandemii benefit dla pracownika w postaci prywatnej opieki zdrowotnej okazuje się najatrakcyjniejszym dodatkiem. Nic zatem dziwnego, że większość pracowników chciałaby uzyskać dostęp do takiego świadczenia. Wśród pakietów zdrowotnych doceniają również ubezpieczenie na życie czy na wypadek utraty pracy.

Niestety, wśród pracodawców benefit ten nie jest jeszcze najpopularniejszy. Najczęściej mogą go otrzymać pracownicy większych przedsiębiorstw, korporacji oraz jednostek sektora publicznego.

Kursy i szkolenia językowe

Ciekawym rozwiązaniem, zyskującym popularność, stają się kursy i szkolenia językowe. W czasach przed pandemią COVID-19 wiele osób nie miało czasu na udział w nich – nienormowane godziny prac, ogrom obowiązków oraz wiele innych spraw utrudniały wzięcie udziału w zajęciach. Nowa rzeczywistość sprawiła, że do pakietu popularnych benefitów dołączyła nauka angielskiego czy też innego, cennego dla pracodawcy, języka obcego. Rozwiązanie to ma wiele zalet dla obydwu stron – pracownika, jak i pracodawcy. Ten pierwszy zyskuje nowe, a przede wszystkim cenne umiejętności, które ułatwiają ewentualne poszukiwanie pracy. Z kolei pracodawca zyskuje wykwalifikowany zespół, który jest cenny dla firmy, a jego praca pozwala poprawić zyski.

Dlaczego angielski jest tak ważny? Platforma Tutlo, specjalizująca się w nauce angielskiego online z lektorem na żywo, przeprowadziła badanie, z którego jasno wynika, że pracownicy często prowadzą korespondencję mailową z Klientami właśnie w tym języku, ale również wykorzystują go do rozmów. Zdobycie tych umiejętności jest cenne – nie tylko ułatwia zatrudnionemu wykonywanie powierzonych obowiązków, ale również sprawia, że firma jest pozytywnie oceniana przez przedsiębiorców.

Z tego też względu, nauka angielskiego online będzie stanowić jeden z popularniejszych benefitów w 2021 roku. Dzięki możliwości uczestniczenia w zajęciach online o dowolnej porze – lektorzy są dostępni od godziny 07:00 do 22:00, każdy znajdzie dogodny moment na doszkolenie swoich obowiązków. Możliwość dostępu do platformy w dowolnych godzinach umożliwia pogodzenie obowiązków zawodowych oraz domowych z podnoszeniem kwalifikacji. Dodatkowo wszystkie zaskakujące sytuacje spotkania ad hoc czy przedłużające się rozmowy telefoniczne nie będą zmuszały pracownika do odwoływania zajęć. Elastyczność w dzisiejszych czasach jest na wagę złota – nic dziwnego, że szkolenia językowe online są doceniane przez osoby pracujące w różnych branżach, jak również te wykonujące obowiązki w różnych trybach.

Co jeszcze zmieni się w benefitach?

Z uwagi na zmianę trybu pracy, w 2021 z benefitów zniknie możliwość pracy zdalnej – dla wielu firm stanie się to ona już standardem. Chcąc umożliwić zespołowi utrzymanie harmonii pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym, wielu pracodawców zdecyduje się na udzielenie podwładnym dodatkowych dni na odpoczynek. Trudna sytuacja zachęci także wielu do zapewnienia wsparcia psychologicznego. Nie tylko mającego na celu poprawienie samopoczucia, które zdecydowanie obniżyło się na skutek utraty osobistych kontaktów ze społeczeństwem, ale przede wszystkim prowadzącego do motywacji i zachęcenia do rozwoju. Inwestowanie w pracownika w taki sposób jest niezwykle cenne. Z uwagi na zmianę oczekiwań zatrudnionych, karty sportowe staną się mniej popularne. Warto jednak pamiętać o tym, że ważne jest zadbanie nie tylko o kwalifikacje i umiejętności, ale przede wszystkim zdrowie psychiczne i fizyczne. Jeśli sytuacja w obszarze pandemii na to pozwoli, to pracodawcy powinni rozważyć możliwość zapewnienia podwładnym karnetów na siłownię.

Tutlo to nowoczesna platforma językowa służąca do nauki angielskiego online. Działamy od 2015 roku i przez 4 lata pomogliśmy ponad 8 tys. klientów nauczyć się swobodnie mówić po angielsku. Pomysłodawcami Tutlo są Damian Strzelczyk i Tomasz Jabłoński, którzy kilka lat temu nie mogli znaleźć odpowiedniego dla siebie rozwiązania do nauki języka angielskiego. W natłoku obowiązków notorycznie przekładali lekcje z native speakerem, który nie był na tyle elastyczny, by dopasować się do ich grafiku. Stworzyli Tutlo, a teraz sami z niego korzystają!

Tutlo