...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Tak wyglądała dyskusja na temat 5G w internecie

„Super szybkie, pochodzi z Chin, i być może jest szkodliwe dla zdrowia – co to?” – mogłaby brzmieć dobrze oddająca sytuację zgadywanka. Jeśli chodzi o instalację sieci 5G, pod względem technologicznym Polska zdecydowanie prowadzi wśród krajów europejskich, jednak opinie na ten temat na portalach społecznościowych, są delikatnie mówiąc podzielone.

W ostatnich miesiącach 5G było jednym z najgorętszych tematów w Europie i Polska nie jest tu wyjątkiem. Według danych zajmującego się analizą mediów online i tekstu Neticle, sieć 5G od 1 kwietnia wygenerowała w kraju ponad 55 tysięcy wzmianek. Najaktywniejszym miesiącem był maj, kiedy to dzienna ilość wzmianek często przekraczała 1500.

Nie był to przypadek, wszak od 11 maja sieć komórkowa Plus – jako pierwsza w Polsce – udostępniła technologię 5G w siedmiu dużych miastach. W ten sposób 900 tysięcy klientów Plusa uzyskało dostęp do sieci w Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu.

W kwietniu i maju o 5G mówiło się znacznie częściej niż w miesiącach letnich

Skrajne emocje po wprowadzeniu 5G

Szczyt wzmianek przypadł na 9-ego maja, głównie za sprawą mediów społecznościowych. Głównym tematem tweetów, postów i komentarzy była wieść o wprowadzeniu sieci 5G. Mimo że największa część wzmianek była neutralna i miała charakter informacyjny, a we wzmiankach o wydźwięku negatywnym żądano powstrzymania siejących przestrach fake newsów, duża część użytkowników wyrażała obawę o swoje zdrowie. Znacząca część tego rodzaju postów wiązała sieć 5G z rozprzestrzeniającą się pandemią koronawirusa, a nawet ze zwiększoną liczbą zachorowań na choroby nowotworowe.

Tematy kluczowe: koronawirus na długo przed rozwojem

W internecie zawrzało po wywiadzie udzielonym przez amerykańską ambasador 12 maja: Georgette Mosbacher stwierdziła, że instalacja sieci 5G „porównywalna jest do umieszczenia w domach kamer”. Wypowiedź ambasador wygenerowała mnóstwo tweetów, artykułów i komentarzy. Również w tej sytuacji zauważalny jest konflikt między Chinami i Ameryką, którego to sceną stała się Polska, po tym jak do wybudowania sieci 5G użyto tańszej technologii Huawei, mimo że w zeszłym roku, jeden z pracowników chińskiej firmy został przyłapany na szpiegostwie.

Choć wciąż bardzo dużo było komentarzy wyrażających obawę o zdrowie, równocześnie pojawiały się posty o zabarwieniu satyrycznym. W artykułach o pozytywnym wydźwięku testowano już prędkość sieci, podano też do wiadomości, że każdy ma możliwość sprawdzenia na mapie, czy według miejsca zamieszkania może korzystać już z nowej technologii.

27 maja światło dzienne ujrzała wiadomość, że w Łodzi spróbowano podpalić wieżę 5G. Politycy nie pozostali obojętni na te wieści. Według lewicowej posłanki Hanny Gil-Piątek, wieże 5G zostały postawione, zanim mieszkańcom upłynąłby okres na złożenie petycji w ich sprawie, a inwestorzy przedsięwzięcia dostali za dużą władzę. Tymczasem wiceminister cyfryzacji Wanda Buk zaprzeczyła doniesieniom, jakoby rząd nie przestrzegał wymogów ochrony środowiska oraz oskarżyła posłankę o szerzenie nieprawdziwych informacji.

Mniej wzmianek = bardziej pozytywny nastrój

Jeśli chodzi o interakcje (lajki, komentarze, udostępnienia) możemy zauważyć ich pojedynczy wzrost, spowodowany głównie facebookowym postem Plusa na temat instalacji sieci z 8 maja, ale do ich dużej liczby tego dnia przyczyniło się też kilka popularnych tweetów.

Na wielokrotnie zwiększoną liczbę interakcji wpłynął post Plusa

Mimo że w kwietniu i maju, w internecie przeważały wzmianki o wydźwięku negatywnym (np. 27-ego kwietnia), a dominującym w nich uczuciem był strach, latem nastrój online stał się już weselszy. Równocześnie spadła ilość dzienna wzmianek i interakcji.

Duże amplitudy w osądzie kontrowersyjnego tematu

Zamiast wiadomości dominują media społecznościowe

Biorąc pod uwagę powyższe analizy, nie zaskakuje fakt, że zdecydowanie większą część dyskusji na temat 5G prowadzono w mediach społecznościowych, a nie w prasie online. Niespełna 16% wzmianek o 5G pochodziło z artykułów, podczas gdy ponad 67% z Twittera i Facebooka.

Liczba wzmianek na różnych platformach zmniejszyła się w drugiej połowie lipca, ale w historii sieci 5G możemy spodziewać się kolejnych rozdziałów.

 

Zachęcamy do przeczytania również do innych badań sieci od Neticle.

Wielkie premiery gier: Valorant vs Warzone w sieci. Analiza

Zsófia od 10 lat pracuje jako dziennikarz, blogger, copywriter oraz account manager w obszarze komunikacji i marketingu. Jest autorką wielu publikacji w takich branżach jak turystyka, telekomunikacja, bankowość a nawet budownictwo. Pomimo wykształcenia socjologicznego i kilku projektów z tym związanych w okresie studiów, przez ostatnie dwa lata związana była z jednym z największych węgierskich banków gdzie pracowała jako Data Miner/Text Analyst. Aktualnie wykorzystuje swoją wiedzę i doświadczenie w Neticle, gdzie zajmuje się analizami mediów.

Zsófia Antal