...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Wspinamy się pod górkę pokonując kolejne wyzwania i czasem sami jesteśmy zaskoczeni, dokąd prowadzi nas ta droga”. Igor Marczak, Przemysław Mroczek. SeniorApp [Ludzie 50tki]

SeniorApp Przemyslaw Mroczek Igor Marczak

Potrzebujesz opieki nad psem, zrobienia zakupów albo osoby, która zaopiekuje się Twoimi roślinami pod nieobecność, ale nie masz nikogo, kto mógłby Ci w tym momencie pomóc? Przemysław Mroczek i Igor Marczak znaleźli na to sposób. Stworzyli aplikację, która pozwala połączyć osoby szukające pomocy z tymi, które taką oferują w swoim czasie wolnym. Jak wyglądały początki SeniorApp? Co było momentem przełomowym w firmie Przemysława i Igora? Przeczytaj pierwszą część historii Laureatów 11. edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

Jakie były okoliczności powstania Twojego projektu?

Idea powstania projektu narodziła się z obserwacji przyspieszonego procesu starzenia się społeczeństwa. W 1990 r. 65 lat i więcej miał co dziesiąty Polak. Teraz już co siódmy, a za 30 lat w tym wieku będzie już co trzeci z nas. W 2050 r. liczba osób w wieku 60 plus wzrośnie do 13,7 mln osób. To spora grupa, która potrzebuje i będzie potrzebowała opieki.
Bezpośredni wpływ na założenie Platformy miały nasze osobiste doświadczenia, związane z opieką nad osobami potrzebującymi pomocy. Bliscy seniorów nie zawsze są na miejscu, czasami mieszkają w innych miastach i nie mogą być przez cały czas obok.
Impulsem do poważnego zajęcia się tematem i przekuciem pomysłu w biznes było zgłoszenie się do konkursu „Mam pomysł na startup” organizowanego przez Urząd Miasta Łodzi.
Okazało się, że nasz pomysł spotkał się z zainteresowaniem i uznaniem – zdobyliśmy nagrodę główną w konkursie. Wtedy marzenie przerodziło się w plan: naszą misją stało się stworzenie narzędzia spełniającego oczekiwania ludzi wymagających wsparcia, ich bliskich oraz tych, którzy takiej pomocy chcą udzielić.

Jak wyglądały początki Twojej działalności? Co było dla Ciebie najważniejsze podczas pierwszych kroków, jakie stawiała Twoja firma?

Kiedy w 2020 roku wygraliśmy konkurs UMŁ, a później otrzymaliśmy możliwość uczestnictwa w programie „Kuźnia Pomysłów” Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, mogliśmy zacząć działać. Początkowo firma nie była jeszcze sformalizowana, ale koncepcja stworzenia platformy nabierała docelowego kształtu. Pracowaliśmy nad nazwą, logotypem, MVP, wyglądem aplikacji.
Na tym etapie było nas dwóch: Mroczek & Marczak. Dużym wsparciem był dla nas program mentoringowy Kuźni Pomysłów. Dzięki niemu zdobyliśmy wiele doświadczeń i nabraliśmy szerszego spojrzenia na nasz pomysł. Mieliśmy plany, cele i szkielet aplikacji. Wtedy rozpoczęliśmy poszukiwanie inwestora. Pojawił się w listopadzie 2020 roku i dzięki temu mogliśmy ziścić naszą wizję.
Jako cel obraliśmy czerwiec 2021 roku: wtedy miała powstać w pełni dostępna i funkcjonalna platforma. Dzięki zaangażowaniu powiększającego się grona osób, które nas wspierały, np. zorganizowaniu prac projektowych z grupą focusową seniorów, zakończyliśmy proces w lutym 2021 roku.
8. marca 2021 bezpłatna, ogólnopolska platforma SeniorApp została wypuszczona na rynek w postaci aplikacji mobilnej na Android i iOS oraz strony internetowej.
Podczas początkowej fazy rozwoju SeniorApp najważniejsze stało się dla nas zbudowanie zespołu ludzi, którzy będą wierzyli w ten projekt i czuli się w niego zaangażowani. Chcieliśmy stworzyć grupę, która będzie mogła sobie ufać i wzajemnie się wspierać, aby nasza idea mogła wejść w życie wraz z wprowadzeniem aplikacji na rynek. To właśnie Zespół osiągnął kluczowe znaczenie dla powodzenia naszego projektu.

Co było momentem przełomowym w Twoim biznesie i co się z tym wiązało?

Zderzenie idei z rzeczywistością…(śmiech) Mimo, że wydawało nam się, że wszystko mamy przemyślane i przygotowane, jednak życie weryfikuje nasze wyobrażenia. Dlatego prace nad aplikacją nieprzerwanie trwają. Stale poszerzamy bogaty już zakres funkcjonalności i dostępnej oferty. Mamy już ponad 50 usług w różnych wariantach. Wciąż rozwijamy także bazę opiekunów na terenie całego kraju, żeby pomoc była dla każdego naprawdę „na wyciągnięcie ręki”.
Myślę, że moment przełomowy dopiero nadejdzie. Liczymy na niego! Na razie wspinamy się pod górkę pokonując kolejne wyzwania i czasem sami jesteśmy zaskoczeni, dokąd prowadzi nas ta droga. Dlatego ważne jest, by można było przemierzać ją razem z ludźmi, którzy patrzą w tym samym kierunku i mogą liczyć na siebie nawzajem.


Przemysław Mroczek

Przemysław Mroczek: Jest absolwentem Uniwersytetu Łódzkiego na wydziale Zarządzania, kierunek Logistyka, Zarządzanie Zasobami Ludzkimi oraz Marketing. Obecnie Współtwórca i Współzałożyciel projektu społecznie odpowiedzialnego, pierwszego marketplace usługowego w Polsce: SeniorApp. Posiada ponad 15-letnie doświadczenie w pracy w dużych korporacjach na stanowiskach specjalistycznych i menadżerskich, na których odpowiadał za strategie promocji i komunikacji marki, koncepty sklepów, strategie merchandising-mix (produkt-mix), elementy polityki cenowej, employer branding (EB) oraz międzynarodowe projekty rekrutacyjne.

Igor Marczak

Igor Marczak: Jest absolwentem Etnologii na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Łódzkiego. Z zamiłowania muzyk. Instruktor ZHP. Posiada ponad 25 letnie doświadczenie zawodowe w branżach FMCG i B2B. Pracował dla wielu światowych marek.  Od wielu lat zaangażowany społecznie. Osobiste doświadczenia skłoniły go do poszukiwania rozwiązań w opiece nad osobami starszymi, z niepełnosprawnościami. Współtwórca aplikacji mobilnej SeniorApp.

 

partnerzy 50

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF