...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Znaczący spadek kursu Bitcoina

W ostatnim tygodniu kurs Bitcoina poszedł w dół o około 14%. Spadek notowań jednej z najdroższych kryptowalut powiązane są z m.in: obecną sytuacją na Kazachstanie, a także posiedzeniem amerykańskiej Rezerwy Federalnej.

FED wskazał na możliwość wcześniejszych i szybszych niż oczekiwano podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Co ciekawe, informacja o prawdopodobnej podwyżce stóp procentowych w USA, a także wydarzenia, które mają miejsce w Kazachstanie.

Spadek ceny Bitcoina

Jak podaje Business Insider – cena najdroższej z kryptowalut (Bitcoina) spadła poniżej poziomu 41 tysięcy dolarów. Co ciekawe w lutym 2021 roku za Bitcoina trzeba było zapłacić aż 69 tysięcy dolarów. Był to wówczas najwyżej notowany poziom tej kryptowaluty.

 

 

 

Dziennikarze serwisu BI podają, że wartość całego rynku kryptowalut spadła ostatnio nawet poniżej 1,9 bln dolarów. To pierwszy taki spadek od września 2021 roku. W jego szczytowym momencie w listopadzie rynek wart był aż 2,9 bln dolarów. W poprzednim roku Kurs Bitcoina zyskał na wartości ok. 60 %, wyprzedzając przy tym inne klasy aktywów. Jak podają dziennikarze portalu:

Wynikało to m.in. z narracji obejmującej przyjęcie kryptowalut przez instytucje, ochronę przed inflacją i dywersyfikację inwestycji.

Business Insider

Niestety w ostatnich tygodniach najdroższy z wirtualnych aktywów zmagała się z niestabilną sytuacją  na rynkach finansowych, który ma również powiązanie z obecną światową sytuacją gospodarczą, np.: inflacją, podwyżkami cen wszelkich dóbr.

Wskutek tego światowe banki centralne zostały zmuszone do zaostrzenia polityki pieniężnej, grożąc ograniczeniem płynności, która wcześniej wywindowała notowania szeregu aktywów. W tym Bitcoina, którego kurs  spadł o 14 procent.

Ocena ekspertów

Callie Cox, analityk inwestycyjny w eToro wskazuje, że Bitcoin i inne kryptowaluty obecnie działają, jako aktywa wysokiego ryzyka, a jego inwestorzy, jako grę na perspektywach gospodarczych. Jednak w jego ocenie obecna sytuacja rynkowa jest niejasna i warto ją obserwować.

Natomiast współzałożyciel dostawcy produktów i usług w zakresie finansów cyfrowych JST Capital –  Todd Morakis uważa, że przyczyną zauważalnego spadku kursu Bitcoina możemy szukać w Kazachstanie, który w ostatnim czasie zmaga się z długimi przerwami w dostawie prądu i internetu (tzw. blackout).

Źródło/ Business Insider/ Bloomberg

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF