Programuj, dziewczyno! Cykl darmowych warsztatów w 9 miastach w Polsce

Umiejętność programowania to jedna z kluczowych kompetencji przyszłości. Kobiety chcące sprawdzić, czy kodowanie to coś dla nich, mogą wziąć udział w darmowych warsztatach “Programuj, dziewczyno!”, które odbędą się jesienią w dziewięciu miastach w Polsce.

Cykl darmowych warsztatów “Programuj, dziewczyno!” organizuje szkoła programowania Coders Lab oraz Joanna Bochyńska, autorka bloga Wake up and code, na którym m.in. zachęca kobiety do rozpoczęcia przygody z programowaniem.
 – Chcemy zmotywować dziewczyny do nauki programowania. Wiele z nich w ogóle nie myśli o spróbowaniu swoich sił w kodowaniu, bo kojarzą to zajęcie jako typowo męskie. A przecież kobiety mogą być tak samo dobrymi programistkami jak mężczyźni. Nasze warsztaty pomogą im sprawdzić, czy to jest coś, w czymś się odnajdują – podkreśla Joanna Bochyńska, z wykształcenia indolożka, która swoją przygodę z programowaniem zaczęła od intensywnego kursu programowania w Coders Lab, a dzisiaj pracuje jako junior front-end developer w startupie i zajmuje się rozwijaniem aplikacji w oparciu o Angulara.
  
Statystyki pokazują, że inicjatywy zachęcające kobiety do nauki programowania są konieczne. W roku akademickim 2016/2017 spośród wszystkich studentów informatyki w Polsce dziewczyny stanowiły jedynie 13 procent. Od roku 2008 do dziś odsetek kobiet na tym kierunku wzrósł jedynie o 3 punkty procentowe. Serwis StackOverflow.com, internetowa społeczność programistów z całego świata, rokrocznie publikuje dane dotyczące swoich członków. Wynika z nich, że 92,8 proc. z nich to mężczyźni, a więc jedna kobieta programistka przypada na 11 mężczyzn! – Od kilku lat staramy się zmniejszać wyraźny deficyt kobiet w branży IT. Ponad 30 proc. naszych absolwentów to kobiety, co jest bardzo dobrym wynikiem w porównaniu do konkurencji, ale chcemy ten odsetek jeszcze zwiększać  – zauważa Romek Lubczyński z Coders Lab.
Dziewczyny programistki to nie wymysł dzisiejszych czasów. To kobieta Ada Lovelace w połowie XIX w. napisała najstarszy znany program komputerowy, który pozwalał obliczać kolejne wyrazy określonego ciągu liczbowego. Kathleen McNulty Mauchly Antonelli, Jean Bartik, Frances Elizabeth Holberton, Marlyn Meltzer, Frances Spence i Ruth Teitelbaum – to zespół sześciu matematyczek, które w latach 40. XX wieku programowały ENIAC-a, maszynę uznawaną powszechnie za pierwszy komputer. Pięćdziesiąt lat temu, u zarania ery informatycznej, programowanie było traktowane jako zajęcie dla kobiet – mężczyźni woleli dłubać w sprzęcie.

Pora odczarować kod

Podczas warsztatów front-endowych “Programuj dziewczyno” uczestniczki będą miały okazję zmierzyć się z szeregiem różnorodnych zadań – zetkną się z HTML-em i CSS, poznają podstawy JavaScriptu, dotkną pracy z Gitem. Jedynymi warunkami, aby wziąć udział w programie jest znajomość angielskiego w stopniu umożliwiającym czytanie tekstów oraz własny laptop.
Warsztaty odbędą się w Poznaniu (30.09), Wrocławiu (7.10), Warszawie (7.10), Katowicach (14.10), Łodzi (14.10), Białymstoku (14.10), Trójmieście (14.10), Krakowie (21.10) i Lublinie (21.10). Aby wziąć udział w warsztatach, konieczna jest wcześniejsza rejestracja.
Szczegółowe informacje dotyczące poszczególnych miast dostępne są na stronie wydarzeń Coders Lab dostępne tutaj.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF