...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

3 algorytmy, które zrewolucjonizowały świat motoryzacji i moto finansów

Narzędzie do automatycznej wyceny wartości pojazdu, autorski mechanizm oceny zdolności kredytowej użytkownika, algorytm do zarządzania stock’iem modeli aut różnych marek – to trzy najważniejsze rozwiązania stworzone przez Carsmile, pierwszy Car(FIN)Tech.

Marketplace moto

Carsmile jest platformą za pośrednictwem której można wynająć lub wyleasingować samochód. Współpracuje z dostawcami najpopularniejszych aut – na platformie prezentowanych jest ponad 500 modeli pojazdów dostarczanych przez ok. 30 producentów. Carsmile, będąc dostawcą infrastruktury do dystrybucji samochodów online, jest dla importerów oraz dilerów samochodowych swego rodzaju bramą do cyfrowego świata, który według prognoz, w niedalekiej przyszłości zastąpi kosztowny i coraz mniej efektywny model dystrybucji oparty o sieć salonów.

Marketplace finansowy

Carsmile współpracuje jednocześnie z największymi spółkami leasingowymi oraz firmami świadczącymi usługi wynajmu długoterminowego w modelu offline. Tu również mamy do czynienia z unikalną technologią, opartą na sztucznej intelignecji, pozwalającą z jednej strony ocenić ryzyko kredytowe leasingobiorcy lub najemcy, a drugiej oszacować rzeczywistą wartość pojazdu po okresie najmu, od czego zależy wysokość miesięcznego abonamentu. Dopełnieniem tych innowacyjnych rozwiązań jest infrastruktura pozwalająca na przeprocesowanie wniosku kanałami cyfrowymi, co jest absolutnym ewenementem w świecie leasingowym zdominowanym przez papierowe dokumenty i „offlinowy” sposób działania.

3 algorytmy na jednej platformie

Stworzona przez Carsmile infrastruktura, dzieli się na 3 podstawowe narzędzia: system służący do automatycznej wyceny samochodów, system służący do automatycznej oceny zdolności kredytowej użytkownika oraz system służący do elektronicznego zarządzania stock’iem pojazdów.

– Te trzy narzędzia, stworzone od podstaw przez Carsmile, to nasz wkład w rozwój branży motoryzacyjnej i branży moto finansów, do której należy m.in. leasing – wyjaśnia Robert Rodek, członek zarządu Carsmile, wcześniej związany z bankowością i odpowiedzialny m.in. za zarządzanie ryzykiem kredytowym. – Stworzyliśmy pełną infrastrukturę do sprzedaży samochodów w kanałach internetowych i mobilnych, dostosowując sposób dystrybucji aut do potrzeb współczesnych użytkowników, którzy nie chcą tracić czasu na odwiedzanie salonów samochodowych oraz gromadzenie papierowych dokumentów. Zapraszamy branżę moto do testowania tych narzędzi, bo w internecie jest przyszłość motoryzacji  – dodaje.

Ponieważ firma specjalizuje się w długoterminowym wynajmie, czyli tzw. abonamentach samochodowych, zadbała też o specjalne narzędzie do elektronicznej weryfikacji użytkowników oraz oceny ich zdolności kredytowej. Algorytm ten jest wykorzystywany również w obsłudze użytkowników decydujących się na leasing. – Współczesny użytkownik, korzystający z Netfliksa i Spotify, wynajmujący biuro na godziny, nie jest zainteresowany posiadaniem auta na własność, a jedynie korzystaniem z niego w zależności od potrzeb – wyjaśnia ideę abonamentów Robert Rodek.

Na czym polega innowacyjność algorytmów stworzonych przez pierwszy Car(FIN)Tech

 

  • Autorski system służący do wyceny samochodów i obliczania raty

 

System wyceny składa się z modeli i algorytmów, których zadaniem jest odwzorowanie rzeczywistego użytkowania pojazdu, następnie oszacowanie jego wartości na koniec okresu najmu lub leasingu, a w efekcie przedstawienie wiążącej oferty klientowi. Dzięki temu użytkownik platformy może samodzielnie skonfigurować pojazd oraz obliczyć ratę leasingu lub abonament.

Po pierwsze, dzięki współpracy z Eurotax, Carsmile stworzył inteligentny algorytm, który przewiduje jak będzie użytkowany dany model auta (w ruchu miejskim czy w trasach, średni przebieg) w zależności od rodzaju użytkownika (osoba prywatna, firma, rodzaj działalności gospodarczej, itp). Drugi algorytm pomaga oszacować ile będzie wart konkretny samochód po okresie wynajmu. Kolejny algorytm odpowiada za wyliczenie miesięcznej raty, która jest inna dla aut firmowych, a inna dla aut użytkowanych prywatnie.

Integracja opisanych wyżej algorytmów pozwala w zautomatyzowany sposób prezentować ofertę wynajmu lub leasingu na platformie carsmile.pl, co jest nowością na rynku dystrybucji pojazdów. Użytkownik, wybierając na platformie sposób finansowania (leasing lub wynajem), wysokość wkładu własnego, długość umowy oraz sposób użytkowania (auto prywatne lub firmowe), samodzielnie wylicza wysokość miesięcznej raty. Nie byłoby to jednak możliwe bez skomplikowane technologii „zaszytej” w środku.

 

  • Narzędzie do oceny zdolności kredytowej

 

Carsmile stworzył autorski, oparty na mechanizmach wykorzystywanych już przez niektóre banki i fintechy, model zdalnej weryfikacji użytkownika oraz oceny jego zdolności kredytowej. Ponieważ zarówno w przypadku umowy leasingu, jak i umowy wynajmu długoterminowego, powstaje zobowiązanie, konieczna jest weryfikacja zdolności kredytowej użytkownika. Autorski system stworzony przez Carsmile, automatycznie weryfikuje użytkownika w bazach dłużników, bazie dokumentów zastrzeżonych, a w przypadku zobowiązań mogących stanowić istotne obciążenie domowego lub firmowego budżetu, dodatkowo analizuje przepływy uwidocznione na elektronicznych wyciągach z rachunków bankowych.

Dzięki temu użytkownik nie musi dostarczać żadnych papierowych dokumentów, a decyzja o przyznaniu leasingu lub abonamentu generowana jest automatycznie, w ciągu zaledwie kilku minut.

 

  • System służący do zarządzania stock’iem pojazdów

 

Kolejne autorskie narzędzie wzorowane jest na sklepach internetowych. Jest to system zarządzania stoc’kiem pojazdów. Różnica polega jednak na tym, że o ile w typowym e-commerce produkt jest jednorodny (co skutkuje prostym mechanizmem zarządzania: produkt-cena-rabat), to w przypadku samochodów mamy do czynienia z wieloma zmiennymi: model, wersja wyposażenia, ewentualne doposażenie, ubezpieczenie OC i AC, koszt serwisów, koszt zakupu i wymiany opon itp. W efekcie powstaje produkt o bardzo zróżnicowanej strukturze, a co za tym idzie – cenie. Dodatkowo na cenę wpływ mają potrzeby i możliwości klienta – wysokość wkładu własnego, wykup, długość okresu najmu itp. Zarządzanie ofertą kilkuset czy kilku tysięcy modeli, z których każdy ma wiele wersji wyposażenia i może być użytkowny na różne sposoby, bez automatycznego procesu dodawania i wyceny pojazdów byłoby niewykonalne.

Proces online

Oprócz trzech przedstawionych systemów, które pozwalają Carsmile integrować usługi finansowe ze sprzedażą pojazdów, przy pełnej kontroli ryzyka kredytowego i operacyjnego, ważnym osiągnięciem Carsmile jest stworzenie elektronicznego procesu obsługi klienta. Umowa wynajmu zawierana jest elektronicznie, potwierdzana sms’em, a ostateczna weryfikacja użytkownika następuje poprzez przelew pierwszej raty, po którym auto jest zamawiane. W przypadku leasingu sprawa jest nieco bardziej skomplikowana z uwagi na obowiązuje w Polsce przepisy, nakazujące zawarcie umowy leasingu w formie papierowej.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF