3 projekty w Finale, 4 zdobyte nagrody. Wielkie sukcesy Polaków na najważniejszym konkursie dla młodych innowatorów na świecie

Trzy projekty przygotowane przez młode talenty z Polski zostały zakwalifikowane na Regeneron ISEF – najważniejszy konkurs dla młodych naukowców na świecie! Z Dallas, w Teksasie, gdzie odbywało się wydarzenie, wrócili z aż czterema nagrodami. W tegorocznej edycji, pośród wyróżnionych młodych badaczy i innowatorów znaleźli się Filip Piękoś, Karolina Markiewicz i Oliwia Górska.

Regeneron ISEF 2023 – najważniejszy międzynarodowy konkurs naukowy na świecie, zgromadził twórców 1333 projektów, z ponad 100 krajów. Młodzi konkurowali w 21 kategoriach i byli oceniani przez eksperckie jury złożone z akademików z całego świata oraz ekspertów z międzynarodowych firm. Polska delegacja osiągnęła spektakularny sukces – Filip Piękoś z Jarosławia zdobył nagrodę specjalną od IEEE oraz trzecie miejsce w kategorii „Embedded Systems”, zaś warszawianki Karolina Markiewicz i Oliwia Górska otrzymały specjalne wyróżnienie od CETA- Chińskiego Stowarzyszenia Nauki i Technologii oraz III miejsce w kategorii „Earth and Environmental Sciences”. Młodzi otrzymali nagrody finansowe i dołączyli do prestiżowej sieci zwycięzców ISEF. Warto dodać, że swoją naukową drogę na tym konkursie rozpoczęło aż 27 noblistów. Polskę reprezentowała także Katarzyna Furmanek z Warszawy.

Dla wszystkich członków polskiej delegacji pobyt w Dallas był niezapomnianym przeżyciem, możliwością zetknięcia się z autorytetami świata nauki i niepowtarzalną szansą poznania rówieśników z całego świata. Polacy otrzymali akredytację do udziału w konkursie Regeneron ISEF dzięki udziałowi w polskim konkursie Explory, organizowanym przez Fundację Zaawansowanych Technologii, partnera ISEF.

Docenione innowacje

Nagrodzone Karolina Markiewicz oraz Oliwia Górska w swoim projekcie zwracają uwagę na kwestię negatywnego wpływu mikroplastików, nawozów sztucznych i globalnego ocieplenia na ekosystemy wodne. Młode naukowczynie, w innowacyjnym, ośmiodniowym eksperymencie obserwowały rozwielitki, które przez zdolności filtracyjne umożliwiają samooczyszczanie się zbiorników wodnych.

Z kolei Filip Piękoś to młody wynalazca, który stworzył programowalną klawiaturę komputerową dla osób z niepełnosprawnościami kończyn dolnych i górnych. Funkcje nowatorskiego urządzenia można dostosować do indywidualnych potrzeb użytkownika. To pierwsza tego rodzaju klawiatura na świecie.

Do finału prestiżowego konkursu dostała się również Katarzyna Furmanek, która zajęła się innowacyjnym leczeniem trądziku, czyli ósmej co do częstotliwości występowania choroby na świecie. Zauważając, że dotychczasowe metody leczenia nie są w pełni skuteczne i mogą być obarczone wieloma skutkami ubocznymi, bada propolis – substancję naturalnego pochodzenia.

– Do stworzenia mojego projektu zainspirował mnie znajomy, który przez chorobę nie mógł obsługiwać komputera za pomocą rąk. Zauważyłem, że tego typu ograniczenia mogą uniemożliwiać kontakt ze światem i stanowić wykluczenie społeczne, dlatego postanowiłem stawić czoła temu problemowi – tłumaczy Filip.

– Cieszę się, że mój pomysł został doceniony przez jurorów Explory. Mam nadzieję, że zmieni życie wielu osób na lepsze – zaznacza młody wynalazca, laureat Regeneron ISEF i zwycięzca polskiego Konkursu Explory 2022.

Jedynym sposobem na zakwalifikowanie się polskich młodych do udziału w konkursie Regeneron ISEF jest sukces w Konkursie Explory – najważniejszej w kraju inicjatywy dla młodych innowatorów i badaczy. Organizatorem konkursu jest Fundacja Zaawansowanych Technologii odkrywająca, wspierająca i tworząca społeczność młodych badaczy i wynalazców.

– Explory to inicjatywa, która ma na celu otwierać młodym talentom drzwi do świata nauki, nowych technologii i biznesu. Oprócz finansowego i merytorycznego wsparcia, jakie oferujemy w ramach Programu Grantowego, Programu Mentorskiego czy Konkursu Explory, chcemy także, by pokazywali swoje pomysły na arenie międzynarodowej, poznawali inspirujących rówieśników i najważniejszych naukowców współczesności – mówi Dorota Braziewicz, Dyrektorka Programu Explory. – Udział w Regeneron ISEF to niezwykła szansa i przygoda. To zaszczyt, że możemy pomóc młodzieży rozwijać swój potencjał i pokazywać swoje pomysły światu.

Konkurs Regeneron ISEF w mediach społecznościowych śledziło ponad 80 tysięcy osób z całego świata. Transmisje z gal rozdania nagród są dostępne na stronach organizatora- Society for Science oraz Programu Explory.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF