8 sygnałów, że czas zmienić pracę

Zmiana pracy to, niezależnie od sytuacji, w jakiej się znajdujemy, duże przeżycie. Musimy pożegnać się z tym, co znamy - z osobami, z którymi dzieliliśmy większą część dnia codziennego, z miejscem, do którego przychodziliśmy dzień w dzień, z zasadami panującymi w danej organizacji. Nic dziwnego, że podjęcie takiej decyzji zazwyczaj budzi u nas wątpliwości. Nierzadko jednak bywa tak, że przez dłuższy czas nie czujemy się w obecnym miejscu pracy dobrze i pozostanie w nim może wyrządzić więcej szkód niż opuszczenie tzw. „strefy komfortu”. Prezentujemy listę ośmiu sygnałów sugerujących, że czas zmienić pracę.

1. Cierpisz na wypalenie zawodowe

Zgodnie ze słowami Pauliny Sobiczewskiej, kierownik SWPS Training, czynniki, które są bezdyskusyjnymi symptomami wypalenia zawodowego to m.in. wyczerpanie emocjonalne, czyli stałe napięcie, obniżona aktywność, pesymizm, depersonalizacja, czyli zwiększenie  dystansu do współpracowników i klientów, obwinianie klientów za niepowodzenia, a także obniżone spostrzeganie własnych dokonań, które można rozpoznać m.in. po utracie umiejętności rozwiązywania problemów czy niedecyzyjności. Brak reakcji na takie objawy i rozwinięcie się wypalenia zawodowego może skutkować tym, że już nigdy nie odnajdziemy się dobrze w podobnej pracy i będziemy musieli zdecydowanie zmienić styl życia, a nie tylko pracodawcę.

 2. Nie możesz sobie poradzić ze stresem

Nieustannie działasz na „pełnych obrotach”, masz trudności ze zrelaksowaniem się, odczuwasz dolegliwości fizyczne, nie możesz spać? Dodatkowo, ulga przychodzi zaraz po wyjściu z pracy lub w piątkowe popołudnie? To mogą być symptomy tego, że stres jest destrukcyjny i należy pozbyć się jego źródła. Jak zauważa Paulina Sobiczewska, kierownik SWPS Training, stres może być bezpośrednią przyczyna przedwczesnej śmierci, dlatego symptomów takich nie wolno lekceważyć.

3. Ty i firma to dwa różne światy

Zgodnie ze słowami Anety Kopery, menedżera w zespole doradztwa HRM partners S.A., poczucie, że firma nie promuje wartości, które są dla mnie ważne, a także brak dopasowania do kultury organizacyjnej mogą sugerować, że czas na zmiany. Jak zauważa Piotr Kaczmarki, PR manager w firmie Hays, brak możliwości dogadania się bądź praca wbrew własnym zasadom moralnym prędzej czy później doprowadzi do konfliktu. A wówczas może być już za późno, aby odejść na własnych warunkach.

4. Praca koliduje z Twoim życiem prywatnym

Nie ma nic złego w tym, że to, co robimy, nas interesuje i pogłębiamy naszą wiedzę w tym obszarze również „po godzinach”. Niestety, problem robi się w momencie, kiedy praca zaczyna być ważniejsza od naszego życia prywatnego. Jak zauważa Piotr Kaczmarki sygnałów, że warto zastanowić się nad tym, czy poświęcać swoje życie na rzecz pracy, jest wiele – bywa, że firma nie dba o to, że zmieniła się nasza sytuacja osobista, podupadliśmy na zdrowiu, a w dalszym ciągu pracujemy ponad siły, bo czujemy presję ze strony kolegów lub przełożonych albo mamy problem, by zostać z chorym dzieckiem i pracować zdalnie lub po prostu pójść na wywiadówkę do szkoły.

5. Firma jest w złej kondycji finansowej lub dostajesz zbyt niską pensję

Zgodnie ze słowami Piotra Kaczmarskiego, kiedy widzimy, że w ostatnim czasie ubywa pracowników, pracodawca nieustannie spóźnia się z wypłatą, w dodatku obcięto nam pensję lub drastycznie zmniejszono nasz budżet, oczekując jednocześnie, że poprawimy wyniki „podchodząc do zadań w niestandardowy sposób”, a do tego nie ma perspektyw na poprawę sytuacji, warto rozejrzeć się z firmą o stabilniejszej kondycji finansowej. Aneta Kopera dodaje zaś, że problemem może być też nieadekwatne wynagrodzenie – w stosunku do wynagrodzenia rynkowego, w stosunku do zaangażowania i osiąganych efektów – lub niejasne zasady wynagradzania, np. przyznawania premii.

6. Nieustannie spotykasz się z nieuczciwymi praktykami w miejscu pracy

Umowa pisemna zawierana na początku pracy jest o tyle ważnym dokumentem, że porządkuje nasze zasady pobytu w danej organizacji. Niestety, zdarza się tak, że mimo jej zapisów, dotyczących m.in. konkretnej stawki, dodatkowych benefitów lub formy pracy, reguły, na które się umawialiśmy, są nieustannie łamane. Wiążą się z tym również takie czynniki, jak niezgodności w rozliczaniu godzin służbowych czy brak obiecanej podwyżki lub zapowiadanego szkolenia. Jeśli, w obliczu takiej sytuacji, rozmowy z przełożonym nie przynoszą rezultatów, może to oznaczać, że nieetyczne zachowania są w danej orgranizacji normą. I jest to ważny znak, że należy pożegnać się z taką firmą.

7. Dopadła Cię rutyna

Zgodnie ze słowami Anety Kopery, brak możliwości samorealizacji, wykorzystywania swoich mocnych stron, wykorzystywania własnego potencjału, a także poczucie, że realizowane zadania są „poniżej możliwości”, to sygnały, że czas pomyśleć o zmianach. Jak zauważa Piotr Kaczmarki, brak wyzwań demotywuje.  Jeżeli przez dłuższy czas wykonujemy te same, powtarzalne zadania, w dodatku nie ma perspektyw na awans, podwyżkę, rozwój zawodowy, to niezawodne znaki, że nic dobrego w bieżącej pracy nas nie spotka. Pod warunkiem, że o naszych rozterkach i frustracjach poinformowaliśmy przełożonych…

8. Martwią się o Ciebie Twoi najbliżsi

Jak zauważa Paulina Sobiczewska, warto być czujnym na sygnały płynące od najbliższych – gdy rodzina mówi nam, że za pracę w danym miejscu płacimy zbyt wysoką cenę, że zmieniamy się na gorsze, np. jesteśmy coraz bardziej nerwowi i coraz gorzej się czujemy lub też mamy wrażenie, że jesteśmy wykorzystywani przez pracodawcę, dobrze jest poważnie potraktować takie spostrzeżenia – z boku często widać więcej.

::

Fot. Fotolia.com/Sergey Nivens

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF