...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Bezpieczeństwo to coraz większe wyzwanie dla firm

W obecnych czasach, kwestia bezpieczeństwa w IT nie jest już zagadnieniem marginalnym. Wprost przeciwnie – cyberataki generują coraz większe straty dla firm, a dla przestępców są doskonałym źródłem pozyskania pieniędzy. Przedsiębiorcy, którzy inwestują w nowe technologie, powinni zdawać sobie sprawę z tego, że są narażeni na wszelkie zagrożenia związane z tym sektorem. Co powinni zrobić, żeby odpowiednio zabezpieczyć swoją firmę przed konsekwencjami cyberataków?

Ostatnie wydarzenia skłaniają do przemyśleń

Coraz częściej w środowisku IT dochodzi do ataków złośliwego oprogramowania typu ransomware. Jest to rodzaj wirusa, za pomocą którego hakerzy przejmują kontrolę nad komputerem i ograniczają lub całkowicie uniemożliwiają korzystanie z niego – dopóki nie otrzymają żądanego okupu. Nie tak dawno w branży głośnym echem odbiła się sprawa ataku systemu tego typu, czyli WannaCry. Zainfekowanych zostało ponad 200 000 komputerów na całym świecie. W ostatnich dniach mamy do czynienia z kolejną wersją wirusa: Petya. Oprogramowanie atakuje nawet urządzenia, które zostały uzupełnione o wszelkie poprawki systemu Windows i powinny być wzmocnione po WannaCry. Wszelkie dowody wskazują na to, że celem ataku Petya nie było wyłudzenie okupów, ale zniszczenie firmowych danych. Chociaż ataki początkowo dotknęły głównie Ukrainę, to już wiadomo, że nie oszczędzą urządzeń w innych państwach, w tym także w Polsce. Szczególnie tych firmowych, ponieważ Petya upodobała sobie oprogramowania przedsiębiorstw. W naszym kraju, podobnie jak na świecie, wirus zaatakował głównie firmy z branży logistycznej, ale również mniejsze spółki usługowo-handlowe. A to może być dopiero początek.

 

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Zapewnienie odpowiednich środków bezpieczeństwa, chroniących przed atakami nie powinno być traktowane, jako dodatkowa opcja, którą można mieć, ale jako niezbędny element strategii biznesowej firmy – mówi Maciej Pokrzywiński, dyrektor generalny IT Company.

Niestety wciąż mamy do czynienia z sytuacją, w której wielu przedsiębiorców interesuje się kwestią bezpieczeństwa dopiero wówczas, kiedy zagrożenie staje się realne. Firmy, które na co dzień nie posiadają oprogramowania zabezpieczającego ryzykują kradzieżą i szyfrowaniem danych oraz zainfekowaniem całego mechanizmu przedsiębiorstwa. Wszystko to przekłada się na niepotrzebny zastój w pracy, utratę wiarygodności wśród klientów i straty finansowe – a w dobie konkurencji żadna organizacja nie powinna sobie pozwolić na takie zaniedbanie. Oprócz odpowiedniego oprogramowania, przedsiębiorcy powinni zainwestować także w monitoring ruchu sieciowego, który umożliwia wcześniejszą reakcję na ewentualne zagrożenia. Optymalnym rozwiązaniem w celu zapewnienia firmie odpowiedniego zabezpieczenia, jest skorzystanie z zewnętrznego wsparcia IT. Przedsiębiorcy mogą outsourcować część usług, dotyczących np. wyłącznie helpdesku, nie muszą delegować wszystkich działań informatycznych poza organizację. Taka opcja daje możliwość redukcji kosztów i współpracy z doświadczonymi specjalistami. Pamiętajmy o tym, że zapewnienie pełnego bezpieczeństwa swojej firmie to stały proces, wymagający odpowiednich kompetencji. Podjęcie systematycznych działań wpływa na ograniczenie ryzyka i jest dobrą inwestycją w przyszłość przedsiębiorstw – podsumowuje Maciej Pokrzywiński.

::

Informacja prasowa/opracowanie: Anita Florek

Anita Florek