...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Boże Ciało już za chwilę! Gdzie czekają nas korki? Raport Yanosik o ruchu na drogach.

Długi weekend czerwcowy potrwa 4 dni. Czy polscy kierowcy wykorzystają go na krótki urlop? Dane z systemu Yanosik wskazują, że w tym okresie ruch na drogach wzrasta, ale dokąd najchętniej wyjeżdżają polscy zmotoryzowani?

Czerwcówka 2024 – kiedy?

Długi weekend czerwcowy rozpocznie się już w czwartek 30 czerwca. Każdy zainteresowany przedłużeniem wolnego, może wziąć jeden dzień urlopu w piątek 31 czerwca i cieszyć się wydłużoną do czterech dni czerwcówką.

To dobra okazja, aby wybrać się na krótki wyjazd za miasto, czy Polacy z niej skorzystają? Eksperci Yanosik przygotowali raport podsumowujący długi weekend czerwcowy w 2023 roku. Dane jasno informują – ruch w tym okresie wzrasta.

Czerwcówka rok temu na polskich drogach

Ubiegłoroczny długi weekend czerwcowy rozpoczynał się 8 czerwca w czwartek i kończył wraz z niedzielą 11 czerwca. W porównaniu z majówką w 2023 roku, trwał o wiele krócej, ale cieszył się równie dużym zainteresowaniem.

Eksperci z systemu Yanosik, zarejestrowali podczas ubiegłorocznej czerwcówki aż 20% przyrost aktywnych użytkowników swojej aplikacji. Wzrost nastąpił już w środę 7 czerwca, co prawdopodobnie oznacza, iż w tym dniu kierowcy wyruszyli w trasę na urlop.

Dniem powrotów z czerwcówki była niedziela 11 czerwca, podczas której zarejestrowano 11% przyrost użytkowników aplikacji. Te wnioski potwierdzają również dane, podsumowujące przyrost średniej liczby pokonywanych kilometrów przez użytkowników Yanosik, w porównaniu do przeciętnych dni tygodnia.

 

Największy przyrost średniej liczby pokonywanych kilometrów z aplikacją Yanosik, odnotowano w środę 7 czerwca (31%), a także w niedzielę 11 czerwca (33%).

To oznacza jedno – Polacy nie chcieli tracić ani chwili z długiego weekendu i wyruszyli na urlopy już w środę, odpoczywając aż do niedzieli.

Dokąd wyjeżdżali polscy kierowcy na czerwcówkę w 2023 roku?

O ile w długi weekend majowy, większą popularnością wśród wyjeżdżających na odpoczynek, cieszą się górskie obszary naszego kraju, o tyle w długi weekend czerwcowy znacznie popularniejszym kierunkiem jest morze.

Zgodnie z danymi z systemu Yanosik, na ubiegłoroczny odpoczynek podczas czerwcówki, polscy kierowcy chętniej wybrali się do województw pomorskiego i zachodniopomorskiego. Największym uznaniem cieszyły się powiaty nowodworski, gryficki, koszaliński, kołobrzeski, kamieński i sławieński.

Nie zabrakło jednak amatorów gór, którzy postanowili wykorzystać przyjemniejsze warunki atmosferyczne na podbijanie górskich szczytów. Kierowcy, którzy zdecydowali się wyjechać na czerwcowy urlop w góry, najchętniej wybierali powiat tatrzański oraz jeleniogórski.

Skąd polscy kierowcy najchętniej uciekali na czerwcówkę w 2023 roku?

Długi weekend czerwcowy zaprasza Polaków do wypoczynku w różne obszary naszego kraju. Ze względu na lepszą pogodę, większość wybiera się nad morze, aby zrelaksować się na plaży i złapać trochę słońca.

Z których miast najchętniej wyjeżdżali polscy kierowcy na wypoczynek w 2023 roku?

Według statystyk z systemu Yanosik, najchętniej wyjeżdżali mieszkańcy Warszawy i Poznania, ale również Świętochłowic, Siemianowic Śląskich, Rzeszowa, Łodzi, Krakowa, Lublina, Katowic i Wrocławia.

Jak przebiegały trasy podróżujących na długi weekend czerwcowy? Nad bezpieczeństwem czuwała policja, ale niestety nie zabrakło tragicznych wypadków.

Długi weekend czerwcowy pod nadzorem policji

Funkcjonariusze policji rozpoczęli wzmożone działania na drogach, w związku z długim weekendem czerwcowym, już 7 czerwca 2023 roku i czuwali nad bezpieczeństwem podróżujących do niedzieli 11 czerwca.

Akcja pod hasłem „bezpieczny weekend” miała na celu nadzorowanie porządku na drogach, monitorowanie prędkości jazdy, sprawdzanie stanu trzeźwości kierowców oraz badanie stanu technicznego pojazdów.

W trakcie tych 5 dni policyjnych działań, funkcjonariusze zarejestrowali 327 wypadków drogowych, w których zginęły 34 osoby, a 371 zostało rannych. Zatrzymano także 1729 nietrzeźwych kierowców oraz odnotowano 439 wykroczeń przekroczeń prędkości powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym.

Obecność policjantów, czuwających nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników ruchu drogowego, nie umknęła użytkownikom aplikacji Yanosik. W środę 7 czerwca 2023 roku dodali do systemu o 24% więcej zgłoszeń kontroli policji, aniżeli w przeciętny dzień tygodnia.

Również w niedzielę 11 czerwca, użytkownicy Yanosik zgłaszali częściej obecność funkcjonariuszy policji na polskich drogach, w systemie odnotowano 26% przyrost zgłoszeń kontroli policji.

W tym roku można się spodziewać, że działania policji rozpoczną się w środę 29 maja i potrwają do niedzieli 2 czerwca.

Czerwcówka 2023 pod znakiem wypadków

Najtragiczniejszym dniem, podczas ubiegłorocznego długiego weekendu czerwcowego, okazało się Boże Ciało (czwartek, 8 czerwca). Doszło wówczas do 67 wypadków drogowych, w których śmierć poniosło 13 osób. W środę, czyli dzień wyjazdowy, zarejestrowano 95 wypadków, w których zginęło 11 osób.

Użytkownicy aplikacji Yanosik także zarejestrowali większą ilość zdarzeń w systemie. Zgodnie z danymi największy przyrost dodawanych zgłoszeń wypadków w aplikacji, odnotowano już w środę 7 czerwca +44% oraz w niedzielę 11 czerwca +64%.

Niestety, jedną z głównych przyczyn wypadków w tak atrakcyjnym okresie wyjazdowym, jakim jest długi weekend czerwcowy, jest nadmierna prędkość jazdy. Piękna pogoda wciąż zdaje się być czynnikiem kuszącym kierowców, aby dodać więcej gazu, niż pozwalają na to limity prędkości. Taka brawura może zakończyć się tragicznie, nawet gdy na drodze panują doskonałe warunki atmosferyczne!

Wciąż trwa sezon na jednoślady, których w trakcie długiego weekendu czerwcowego na drogach może być znacznie więcej. Kierowcom przypominamy, aby stosowali się do przepisów ruchu drogowego, ustępowali pierwszeństwa przejazdu, a motocyklistom, aby nie szarżowali i dostosowywali prędkość do warunków na drodze.

Do 2 czerwca trwa również akcja Yanosik oraz Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji “Zwolnij – niebezpieczny punkt!”. W ramach działań, kierowcy używający aplikacji Yanosik są informowani o niebezpiecznych punktach, w których należy zmniejszyć prędkość oraz zachować czujność.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF