...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Christian von Koenigsegg – od marzeń do samochodowej potęgi

Chociaż nigdy nie idzie na skróty, bardzo szybko udało mu się osiągnąć wiele. Zaczynając ze stosunkowo niewielkim budżetem, ale wielką pasją, Christian von Koenigsegg w krótkim czasie uczynił swoje nazwisko szanowaną marką. Jak tego dokonał w świecie rządzonym przez motoryzacyjnych gigantów?

Na rynku samochodów sportowych królują marki istniejące nawet od blisko wieku. Ich pozycja ma solidne fundamenty w postaci licznych sukcesów odnoszonych od lat w sportach motorowych. Nawet tak egzotyczni producenci jak Lamborghini produkują auta w tysiącach. Mimo to nie brakuje małych manufaktur, które z powodzeniem funkcjonują na rynku, dostarczając wyjątkowe samochody dla pasjonatów.

O stworzeniu swojej, niezwykłej maszyny od dzieciństwa marzył Christian von Koenigsegg. Urodził się w 1972 roku, a niewiele później, bo w wieku 5 lat zafascynowały go samochody. Inspiracją dla szwedzkiej legendy stał się wtedy bohater animacji „Flåklypa Grand Prix”. Był nim prosty rzemieślnik, który wystartował w wyścigu przeciwko profesjonalnym konstruktorom w swoim własnym samochodzie. Rok później von Koenigsegg po raz pierwszy poprowadził gokart. Tak we wczesnym dzieciństwie zaczęła się jego pasja.

Jako nastolatek marzył o zbudowaniu własnego supersamochodu.

Wizję postanowił przekuć w rzeczywiste plany w młodym wieku. Miał 22 lata gdy 12 sierpnia 1994 roku zdecydował się założyć firmę Koenigsegg. Dysponował jedynie ograniczonym, zgromadzonym wcześniej budżetem. Jego siłę stanowiła determinacja w dążeniu do celu. Minęło 18 miesięcy i już w 1996 gotowy był pierwszy, prototypowy model CC. Samochód ten spełniał wstępne założenia przyjęte przez Christiana von Koenigsegga – miał centralnie umieszczony silnik, lekkie nadwozie i zdejmowany dach.

Rok później CC został zaprezentowany na festiwalu filmowym w Cannes. Samochód wzbudził zainteresowanie publiczności i, co najważniejsze, inwestorów, tym samym przybliżając wizję wprowadzenia sportowej maszyny do produkcji. Ten wymarzony przez Christiana von Koenigsegga moment nastąpił w 2002 roku. Szwedzka firma sprzedała wtedy pierwszy egzemplarz dopuszczonego do ruchu drogowego modelu CC8S.

Od początku istotne było dążenie do perfekcji.

Christian von Koenigsegg chciał, by jego dzieło było doskonałe, więc wszelkie prace były podporządkowane tej prostej, ale skutecznej filozofii. Samochody opuszczające manufakturę, mieszczącą się od 2003 roku w Ängelholm, według ich twórcy są tworzone z myślą o maksymalizowaniu wydajności pod każdym względem, w tym: mocy trafiającej na koła, prowadzenia i wykorzystania przestrzeni. Dzięki temu trwająca od około dwóch dekad ewolucja, przyniosła niesamowite modele, takie jak CCR, CCX, CCXR oraz najnowsze dzieła: One:1, Agerę RS i hybrydową Regerę.

Samochody tworzone przez Christiana von Koenigsegga i jego obecnie już 70-osobowy zespół, stają do walki na torach z maszynami ze stajni wspomnianych na początku gigantów i w wielu przypadkach okazują się szybsze. Tym sposobem pokazują jak duża siła drzemie w determinacji w dążeniu do celu. Tajemnica von Koenisegga tkwi też, jak sam twierdzi, w emocjonalnej więzi z jego dziełem. Już ponad setka samochodów powstałych w jego manufakturze nie jest dla niego jedynie zbiorem produktów, które udało się sprzedać, ale przede wszystkim spełnionym marzeniem.

Szwedzka, żywa legenda nie spoczywa na laurach. Chociaż mogłoby się wydawać, że osiągnął już szczyt, Christian von Koenigsegg jest wciąż nienasycony. Planuje innowacje i kolejne niesamowite maszyny. Jeśli zaszedł przez dwie dekady tak daleko i wciąż się nie zatrzymuje, gdzie zobaczymy go za kolejnych 20 lat?

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF