...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Circular Week po raz pierwszy w Polsce. On Board Think Kong partnerem wydarzenia

Tydzień Gospodarki o Obiegu Zamkniętym (Circular Week) ma na celu promocję rozwiązań i zachowań wspierających zrównoważoną produkcję i konsumpcję. Na świecie organizowany jest od kilku lat. W październiku (22-28.10) po raz pierwszy odbędzie się w Polsce. Food – sharing, idea „Zero Waste”, ekologiczne budownictwo, przegląd filmów GOZpodarnych czy upcykling na co dzień i w sztuce - to tylko niektóre tematy, które pojawią się w czasie pierwszej polskiej odsłony wydarzenia.

Gospodarka o obiegu zamkniętym (GOZ, circular economy) to koncepcja, według której produkty, materiały i surowce powinny pozostawać w gospodarce tak długo, jak jest to możliwe, a odpady – jeżeli już powstaną – powinny być traktowane jako surowce wtórne, które można poddać recyklingowi, przetworzyć i ponownie wykorzystać.

Jak pokazują badania Stena Recycling, niemal 3/4 Polaków w ogóle nie zetknęło się z pojęciem GOZ – ponad 40% nigdy o nim nie słyszało, a aż 30% nie wie, czy je zna. Co ciekawe 69% Polaków chciałoby, aby ich ulubione produkty pochodziły ze zrównoważonej produkcji (były zaprojektowane i wytworzone wg zasad GOZ).

Zarówno te wyniki, jak i nasze codzienne obserwacje we współpracy z firmami pokazują, że w obszarze edukowania w zakresie GOZ jest bardzo wiele do zrobienia. Dotyczy to zarówno edukacji konsumenckiej, jak również samego biznesu – wdrażania nowych modeli biznesowych, komunikacji z pracownikami i zewnętrznymi interesariuszami firmy. Tego rodzaju projekty mogą stać się flagowymi inicjatywami firm i silnie wyróżniać je na tle konkurencji. Cieszymy się, że możemy wspierać pierwszą polską edycję wydarzenia, które będzie obfitowało w interesujące spotkania i dyskusje – powiedział Norbert Ofmański, CEO On Board Think Kong.

Konieczna jest zmiana współczesnej gospodarki na taką, która jest dostępna dla wszystkich, współdzielona i współodpowiedzialna. Mamy też skąd czerpać inspirację, np. Holandia jest krajem bardzo zaawansowanym, jeśli chodzi o wdrażanie rozwiązań cyrkularnych. Barwniki ze sproszkowanych płatków tulipanów, hodowle boczniaków i cykorii ze zużytych kapsułek kawy czy skarpetki z włókien z sieci wyławianych z dna mórz – na pewno wymagają bardziej zaawansowanych technologii, ale już jeansy w leasingu, car-sharing, wymiana produktów, gotowanie z resztek to rozwiązania, które każdy może zastosować – komentuje dr Agnieszka Sznyk, Prezes Instytutu Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju, organizator Polish Circular Week.

W trakcie Tygodnia Gospodarki o Obiegu Zamkniętym odbędzie się wiele warsztatów, szkoleń, konferencji, wizyt studyjnych, spotkań dla konsumentów, happeningów, przeglądy filmów i inne. Każdy będzie mógł wziąć udział w spotkaniach i dowiedzieć się, czym jest GOZ i jak przekłada się na codzienne życie.

 

Przeczytaj również: „Co ma GOZ do CSR?” https://onboard.pl/aktualnosci/co-ma-goz-do-csr/

Więcej o planowanych wydarzeniach w ramach Circular Week na: http://circularweek.org/

 

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF