...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

CodersTrust Polska realizuje marzenia

CodersTrust Polska i Provident postanowili pomóc Polakom w zdobyciu nowych kompetencji i zapewnić im lepszą pracę, organizując konkurs "Zaprogramuj swoją przyszłość. Wierzymy w Twój plan". Do wygrania w konkursie jest stypendium na czteromiesięczny kurs Front End Development na platformie CodersTrust. Sprawdziliśmy, jakie efekty udało się uzyskać po pierwszych tygodniach trwania konkursu, tuż przed jego zakończeniem, zaplanowanym na 15 grudnia.

Robert pochodzi z Warszawy, gdzie spędził swoje dzieciństwo. Postanowił również w tym mieście pójść na studia na wydziale Geografii, ale tak jak duża część maturzystów, nie wiedział, kim chce być i co chce robić w przyszłości. W międzyczasie pracował jako kurier, a później również w call-center. Był też wolontariuszem i pomagał w organizacji wydarzeń kulturalnych. Po zdobyciu dyplomu licencjata na Uniwersytecie Warszawskim zakończył studia i podjął pracę jako handlowiec. Następnie trafił do agencji reklamowej. W wieku 27 lat uświadomił sobie, że żadne prace, których się podejmował, nie sprawiały, by czuł się spełniony zawodowo, a jego zarobki były przeciętne. 

Pierwszy beneficjent programu CodersTrust Polska na informację o konkursie natrafił zaledwie kilka miesięcy temu. Zdecydował zainwestować swój czas w naukę języków programowania i postawić wszystko na jedną kartę – odszedł z pracy i wyznaczył sobie cel: w ciągu 90 dni nauczyć się programować na tyle sprawnie, żeby znaleźć pierwszą pracę w IT. W trzy miesiące opanował cały zakres kursu Front End Development, poświęcając 8 godzin dziennie na naukę i praktykę, przy stałym wsparciu mentorów. 18 listopada skończył kurs, w czasie którego już zaprojektował pierwszą stronę konkursu www.zaprogramujswojaprzyszlosc.pl.

Zaledwie po kilku tygodniach od ukończenia kursu, Robert został zaproszony na 3 rozmowy kwalifikacyjne: do międzynarodowej firmy technologicznej, czołowej agencji digitalowej oraz firmy telekomunikacyjnej. Jego wybór padł na Orange, gdzie 1 grudnia dołączył do zespołu UX zajmującego się projektowaniem aplikacji webowych.

Co skłoniło Cię do wejścia w świat programowania?

Nie uważałem się w żadnym stopniu spełniony i cały czas szukałem „tego czegoś” – pracy, która dawałaby mi satysfakcję, możliwość rozwoju i niezależność. Zdecydowałem się sprawdzić, czy może akurat programowanie okaże się „tym czymś” – znajomi programiści przedstawili mi tę perspektywę jako atrakcyjną.

Jak zaczęła się Twoja przygoda z programowaniem?

Zacząłem od darmowego okresu próbnego na platformie CodersTrust. Chciałem zobaczyć, czy byłbym w stanie się tego nauczyć i czy mi się to spodoba – okazało się, że tak.

Wiele osób ma obawy dotyczące branży IT i samego programowania – że jest to trudne, wymaga specjalnych umiejętności, a najlepiej ukończenia studiów IT. Czy miałeś duże doświadczenie w pracy z komputerami zanim zacząłeś programować?

Pracowałem wcześniej przy komputerze w pracach biurowych, nie miałem z tym problemów, ale nie miałem też do czynienia z programowaniem. Okazało się, że brak doświadczenia nie był barierą, żeby zacząć naukę. Kodowanie nie jest czarną magią – wystarczy systematyczna, solidna praca i zapał do nauki. Oczywiście, programowanie jest bardzo szeroką dziedziną i niektóre rzeczy mogą robić najbardziej doświadczeni specjaliści, jednak część zadań można wykonać już po kilku miesiącach nauki. Ja na przykład po dwóch miesiącach intensywnej nauki byłem w stanie stworzyć stronę ZaprogramujSwojaPrzyszlosc.pl.

Czy osoby po ukończeniu kilkumiesięcznego kursu programowania mają szansę na zdobycie pierwszej pracy?

Mimo, że dopiero co ukończyłem taki kurs, już znalazłem pracę w IT, więc jestem najlepszym przykładem na to, że wszyscy mogą zarabiać programując. Już podczas kursu zdobyłem swoje pierwsze zlecenie jako freelancer (zaprojektowanie prostej strony dla klienta z Indii), więc wiem, że pracować można również zdalnie. To jest dobre rozwiązanie dla tych osób, które szukają pracy, ale nie chcą opuszczać rodzinnego miasta – pracując zdalnie, mogą przyjmować zlecenia z całego świata. 

Jakie, Twoim zdaniem, są największe zalety dotyczące pracy programisty?

Perspektywa ciągłego rozwoju, mnóstwo możliwości wyboru kierunku przyszłej ścieżki kariery (niezliczone specjalizacje), wolność wyboru (duże zapotrzebowanie na programistów), a także godziwa płaca.

::

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF