...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Creotech wśród najszybciej rozwijających się firm w Europie

biznes

Brytyjski dziennik „Financial Times” jak co roku opublikował prestiżową listę tysiąca najszybciej rozwijających się firm w Europie (FT1000). W zestawieniu dominują firmy z Niemiec, Francji Włoch i Wielkiej Brytanii, ale znalazło się w nim także 20 polskich spółek. Wśród nich, działająca w obszarze wysokich technologii, Creotech Instruments S.A z Piaseczna.

Autorzy raportu porównywali tempo wzrostu przychodów firm z 31 europejskich krajów w okresie od 2013 do 2016 roku, ale do liczącego 1000 pozycji zestawienia zakwalifikowały się spółki z 22 państw. Listę zdominowały firmy z Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Włoch, które zajęły łącznie 842 miejsca (odpowiednio 259, 194, 156, 129 i 104), ale na liście znalazło się także 20 firm z Polski. To wynik lepszy niż osiągnięty przez Szwedów (17) i wszystkie państwa naszego regionu razem wzięte, ale większa liczba spółek pochodzi z Holandii (41) i Austrii (37). Warto odnotować, że w ubiegłym roku na liście znalazło się tylko 6 firm z naszego kraju. Oznacza to wzrost r/r o ponad 200%.

Największą grupę firm, które znalazły się w aktualnym zestawieniu stanowią spółki technologiczne (15,5% proc.). Co ciekawe, z pośród 20 polskich spółek, które znalazły się w rankingu firmy technologiczne stanowią aż 60%. Zdaniem Jacka Kosieca, Dyrektora Programu Kosmicznego w firmie Creotech Instruments S.A. (242. Miejsce w rankingu, 8. Wśród polskich firm), świadczy to o wielkim potencjale innowacji w naszym kraju.

– Biznes na zachodzie Europy jest wciąż daleko przed nami, dysponuje niezbędnym kapitałem i znacznie dojrzalszą kulturą korporacyjną. Jednak to, jak dynamicznie rośnie liczba polskich firm w zestawieniu FT1000 i jak duży jest w nich udział spółek technologicznych świadczy o tym, że naprawdę mamy szansę dogonić Zachód – mówi Jacek Kosiec, Dyrektor Programu Kosmicznego w Creotech Instruments S.A. Świat zmienia się bardzo dynamicznie i jednym z najważniejszych czynników wpływających na wektory tych zmian jest dokonująca się na naszych oczach technologiczna rewolucja. Polacy i polscy przedsiębiorcy nadspodziewanie dobrze odnajdują się w tak szybko zmieniającym się świecie. Jeśli tylko nie zabraknie nam determinacji mamy szansę nie tylko uniknąć tzw. pułapki średniego dochodu, ale także przełamać nasze historyczne, wielowiekowe zapóźnienie technologiczne względem Zachodu.

W analizowanym okresie od 2013 do 2016 roku przychód firmy Creotech Instruments S.A. wzrósł o 574% i osiągnął wartość niemal 2 mln euro. Firma końcem 2017 pozyskała największy kontrakt w historii polskiego sektora kosmicznego o wartości około 15 milionów euro. Kilka dni temu, 2 kwietnia, rakieta Falcon 9 wyniosła na ziemską orbitę przyrząd naukowy, w budowę którego zaangażowana była firma z Piaseczna.

Pełny ranking FT1000 dostępny tutaj: https://ig.ft.com/ft-1000/2018/

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF