Czy porównywarki pożyczek podbiją Wielką Brytanię?
Pod koniec maja w Wielkiej Brytanii weszły w życie nowe pro-konsumenckie przepisy dotyczące sektora pożyczek gotówkowych. Nowe regulacje wymagają od wszystkich pożyczkodawców internetowych reklamowania co najmniej jednej witryny porównującej ceny pożyczek. Jak wygląda to w Polsce? Czy porównywanie weszło w nawyk nowoczesnym konsumentom?
Łatwiejsze pożyczanie dzięki porównywarkom
Nowe zasady są wynikiem dochodzenia Urzędu ds. Konkurencji i Rynków (CMA), którego wyniki opublikowano w lutym 2015 r. Na mocy nowych regulacji, pożyczkodawcy są zobowiązani wyświetlać na swoich stronach internetowych co najmniej jedną reklamę oraz widoczny, aktywny link przekierowujący do rzetelnej i wiarygodnej porównywarki pożyczek online. Dla przykładu na polskim rynku takimi porównywarkami są pozyczkaportal.pl, loando.pl i sowafinansowa.pl. Regulacje mają gwarantować klientom możliwość łatwego porównywania ofert pożyczkodawców na rynku brytyjskim oraz w przystępny sposób objaśniać system prowizji i opłat ponoszonych przy zaciąganiu zobowiązania. To także szansa dla nowych graczy rynku pożyczkowego, którzy w ten sposób zyskali możliwość konkurowania z istniejącymi od wielu lat, firmami.
Jako jeden z pierwszych do nowych regulacji prawnych dostosował się lider wśród pożyczkodawców działających na rynku brytyjskim – Wonga, który zarejestrował się w serwisie choosewisely.co.uk.
Limit kosztów pożyczkowych
Oddzielne badanie zostało przeprowadzone przez Organ Nadzoru Finansowego (FCA), czego skutkiem było wprowadzenie limitu kosztów pożyczkowych, obowiązującego od stycznia 2015 roku. W myśl nowych zasad, kredytobiorcy płacą nie więcej niż 0,8 proc. od kwoty zapożyczonej dziennie i maksymalnie 100 proc. wartości pożyczki w ramach opłat i prowizji. Opłaty domyślne również zostały ograniczone do 15 funtów.
Sytuacja w Wielkiej Brytanii i wprowadzenie nowych regulacji pokazuje, jak ważną rolę w budowaniu świadomości i zasad bezpiecznego pożyczania mają porównywarki online. Stają się one integralną częścią rynku finansowego i mają znaczący wpływ na kształtowanie prawa w tym zakresie. W Polsce ich rola i popularność także stale rośnie co tylko potwierdza, że finansowe innowacje nie są mozolnym i skomplikowanym procesem, a wręcz przeciwnie – znacząco ułatwiają podejmowanie decyzji finansowych – komentuje Tymon Zastrzeżyński, ekspert pozyczkaportal.pl.
Porównywarki online w Europie
Porównywarki pożyczek online nie są być może czymś nowym w Wielkiej Brytanii, ale nowe regulacje prawne mają zwiększyć ich popularność oraz poinformować konsumentów o ich przydatności i roli. W Polsce sytuacja ma się nieco inaczej, ponieważ zainteresowanie tego typu serwisami wyraźnie rośnie już od kilku lat. Eksperci loando.pl szacują, że 63 proc. pożyczkobiorców przed decyzją o zaciągnięciu pożyczki korzysta z porównywarek. Jednym największych portali tego typu jest pozyczkaportal.pl, gdzie konsumenci mogą porównać najkorzystniejsze oferty pożyczek online. Oprócz tego, użytkownicy mają dostęp do szeregu artykułów na temat aktualności na rynku finansowym i poradników bezpiecznego, racjonalnego pożyczania. Zmiany zaszły również na rosyjskim rynku finansowym, na którym porównywarki pożyczek online do tej pory w zasadzie nie istniały. Pojawił się zatem portal Loando.ru, który swoje korzenie ma w Polsce.
Rozwój oraz zainteresowanie sektorem pożyczkowym i najnowszymi technologiami finansowymi w Rosji stale rośnie, co obrazuje łączna kwota pożyczek przyznanych w Rosji przez firmy online: aż 18,1 miliardów rubli (około 1,2 miliarda złotych) , a więc 3 razy więcej niż w 2015 roku. Mimo wszystko, nadal brakuje tak innowacyjnych rozwiązań, jakimi są porównywarki online. Oczywiście istnieją strony, które skupiają listę ofert pożyczkowych, jednak nie przedstawiają one realnych kosztów zobowiązania (tylko ewentualny procent). Nie istnieje zatem możliwość łatwego porównania oraz określenia realnego kosztu pożyczki, tak jak to oferuje Loando.pl – wyjaśnia Maciej Suwik, ekspert Loando.pl.
Rosyjski rynek pożyczkowy jest młody – dotyczące go, pierwsze regulacje prawne weszły w życie dopiero w 2011 roku. Według prognoz, wielkość rynku pożyczek w Rosji może w tym roku wzrosnąć nawet do 130 mld rubli, co daje równowartość około 8,6 miliarda złotych. Blisko 30 proc. ogółu udzielonych świadczeń finansowych, stanowić będą pożyczki udzielone online. Zmianie ulegają również średnie wartości pożyczek, co ma związek z rosnącymi potrzebami klientów. Obecnie średnia kwota pożyczki wynosi około 1720 zł. Usługi pożyczkowe cieszą się największą popularnością w miastach o populacji do 1 miliona osób (67 proc. ogółu pożyczek).