Europejskie jednorożce
W świecie biznesu mianem „jednorożca” określa się takie startupy, których wartość przekracza miliard dolarów. Spośród stu najcenniejszych firm tego typu, którym udało się pozyskać finansowanie z funduszy VC, tylko jedenaście pochodzi z Europy. O jakich przedsiębiorstwach mowa?
Informacja o tym, że firma Spotify znajduje się na czele listy najbardziej wartościowych startupów z Europy raczej nikogo nie dziwi. Wyceniane na 8.53 mld dol. szwedzkie przedsiębiorstwo prywatne zajmuje jednak dopiero 14 miejsce w rankingu światowym. Co więcej, przyglądając się pozostałym firmom europejskim, które znalazły się w zestawieniu stu najwyżej wycenianych startupów na świecie, można dojść do wniosku, że o wielu z nich nie mówi się tak głośno, jak można by, zważywszy na ich sukces. I, co warte zaznaczenia, te najbardziej intratne przedsiębiorstwa ze Starego Kontynentu zazwyczaj wyrastają z sektora finansów oraz e-commerce. To może oznaczać, że, aby przekonać do siebie inwestorów, nie trzeba na siłę szukać „przełomowego, zmieniającego świat” rozwiązania – wystarczy bowiem stworzyć taką usługę, która, dzięki swojej przydatności, znacznie ułatwi życie tym, którzy zdecydują się z niej skorzystać. W poszukiwaniu inspiracji warto więc przyjrzeć się najbardziej wartościowym europejskim startupom.
1. Spotify
Sektor: Rozrywka
Pochodząca ze Szwecji firma zajmująca się streamingiem muzyki stała się najbardziej wartościową technologiczną spółką prywatną w wyniku serii G finansowania, podczas której przedsiębiorstwu udało się zgromadzić zawrotną sumę 526 mln dol.
2. Global Fashion Group
Sektor: E-commerce
Wyceniane na 3,4 mld dol. niemieckie przedsiębiorstwo w rankingu światowym zajmuje 24 miejsce. Spółka parasolowa zrzesza kilka podmiotów, działających w sektorze modowym, których głównym celem jest dotarcie z produktami na rynki rozwijające się. Grupa działa w 27 krajach.
3. Delivery Hero
Sektor: E-commerce
Znajdująca się na 27 miejscu niemiecka firma wyceniana jest na 3,1 miliarda dolarów. Przedsiębiorstwo zajmujące się dostarczaniem żywności działa na xxx rynkach. Co ciekawe, przewiduje się, że pod koniec tego roku lub na początku przyszłego firma wejdzie na giełdę.
4. Klarna
Sektor: E-commerce
Drugi w zestawieniu szwedzki startup wyceniany jest na 2,25 mld dol., co sprawia, że w globalnym rankingu zajmuje 42. miejsce. Jak można przeczytać na stronie firmy, przedsiębiorstwo zajmuje się „ułatwianiem kupowania”. Dzięki działalności spółki kupujący w sklepach internetowych użytkownicy mają ułatwione zad
5. Adyen
Sektor: Finanse
Holenderskie przedsiębiorstwo, wyceniane na 1,5 miliarda dolarów, oferuje średnim i dużym firmom z sektora e-commerce metodę płatności, która pozwala na przyjmowanie transakcji z jakiegokolwiek miejsca na świecie. Wśród klientów startupu wymienić można m.in. takie firmy, jak Facebook, Spotify, Airbnb, Mango, KLM czy Groupon. Warto zaznaczyć, że ostatnia runda finansowania firmy była drugą co do ilości zgromadzonego kapitału rundą europejską w 2014 roku. Przedsiębiorstwo znajduje się na 68. miejscu w rankingu światowym.
6. FanDuel
Sektor: Rozrywka
Wartość założonej w Szkocji brytyjskiej firmy wynosi 1,3 miliarda dolarów, co sprawia, że w globalnym rankingu zajmuje ona 68. miejsce. Przedsiębiorstwo jest jednym z największych graczy w sektorze zwanym „fantasy sports”, czyli gier polegających na kompletowaniu wymyślonych drużyn z rzeczywistych zawodników. Spółka operuje głównie na rynku amerykańskim, gdzie tego typu rozrywka cieszy się znacznie większym powodzeniem niż w Europie. W ostatniej rundzie finansowania spółce udało się zgromadzić 275 mln dol. finansowania.
7.Infinidat
Sektor: Przechowywanie danych
Wyceniany na 1,2 mld dol. izraelski startup, zajmujący 72. miejsce w zestawieniu światowym, jest jednym z najciekawszych przedsiębiorstw zajmujących się szeroko pojętym przechowywaniem danych. Firma oferuje rozwiązanie, które pozwala przedsiębiorstwom magazynować zgromadzone informacje w prosty, mniej kosztowny sposób. Warto dodać, że spółka planuje wkrótce wejść na giełdę, a ostatnia runda finansowania, która wyniosła1,2 mld dolarów może jej to umożliwić.
8. Home24
Sektor: E-commerce
Niemiecki startup, którego wartość wynosi miliard dolarów, nazywany jest największym w Europie internetowym sklepem meblowym. Serwis oferuje ponad 150 tys. produktów od ponad 800 wytwórców. Magiczną granicę miliarda dolarów firma przekroczyła w czerwcu tego roku, gromadząc 120 mln dol. Przedsiębiorstwo znajduje się na 83. miejscu w rankingu światoym.
9. Shazam
Sektor: Rozrywka
Brytyjska firma, której usługa skierowana jest głównie do miłośników muzyki, wyceniana jest na miliard dolarów. Aplikacja Shazam pozwala jej użytkownikom niemal natychmiast poznać tytuł i autora zasłyszanego utworu. Usługa cieszy się zainteresowaniem konsumentów – firma na swojej stronie informuje, że miesięcznie z jej rozwiązania korzysta ponad 100 mln aktywnych użytkowników mobilnych. Co ciekawe, wartość startupu podwoiła się od marca 2013 roku.
10. Farfetch
Sektor: E-commerce
Farfetch to druga w zestawieniu europejska firma z sektora modowego, która swoją działalność kieruje do miłośników produktów luksusowych. Przedsiębiorstwo z siedzibą w Londynie współpracuje z ponad 300 sklepami na świecie i oferuje konsumentom dostęp do ponad tysiąca marek. Wartość startupu wynosi miliard dolarów.
11. Funding Circle
Sektor: Finanse
Wyceniana na miliard dolarów firma brytyjska zajmuje się łączeniem małych i średnich przedsiębiorstw z podmiotami, które mogą udzielić im pożyczki – w tym przede wszystkim z prywatnymi inwestorami. W ostatniej rundzie finansowania spółce udało się zgromadzić miliard dolarów, co sprawiło, że znalazła się ona w gronie „jednorożców”.