...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Fuzja Lotosu z Orlenem coraz bliżej finalizacji?

Orlen

PKN Orlen jest w trakcie rozmów ws. fuzji z Grupą Lotos. Proces ulegnie finalizacji najpewniej w pierwszej połowie przyszłego roku.

Komisja Europejska w połowie listopada wyraziła zgodę na wydłużenie do 14 stycznia 2022 terminu na realizację środków zaradczych. Poprzedni termin upłynął 14 listopada. PKN Orlen podaje, że wydłużenie terminu wynika z konieczności sfinalizowania procesu negocjacyjnego z partnerami.

Wszystko może wydarzyć. To jest biznes związany z bezpieczeństwem energetycznym. Decyzja leży też po stronie naszych partnerów, którzy poprosili nas o dodatkowy czas w celu uzyskania zgód korporacyjnych.

PKN Orlen, Daniel Obajtek

Prezes Orlen podkreślił także, że decyzja KE nie wpływa na termin zakończenia procesu przejęcia Lotosu planowanego na I półrocze 2022 roku. Jak zaznaczył, priorytetem jest przeprowadzenie transakcji w taki sposób, by była ona korzystna dla polskiej gospodarki, obu spółek i ich klientów. PKN Orlen ma przejąć Grupę Lotos w transakcji bezgotówkowej, poprzez wymianę akcji. Do KE złożony zostanie komplet warunkowych umów sprzedaży na rzecz inwestorów wszystkich aktywów wskazanych przez Komisję.

Proces przejęcia Grupy Lotos przez płocki koncern został zainicjowany w lutym 2018 r. podpisaniem listu intencyjnego ze Skarbem Państwa.

Adam Daniluk