...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Krajobraz tv i video w polskim Internecie 2016

Jakie trendy obecnie dominują w kontekście telewizji i video wśród polskich internautów? Jakie zjawiska obecnie się stabilizują, jakie rosną, a jakie spadają?

IRCenter właśnie zrealizowało kolejną edycję syndykatowego badania Multiscreening dotyczącego korzystania z telewizji i video na różnych urządzeniach wśród polskich internautów. Celem projektu jest opisanie tegorocznych trendów i krajobrazu rynku video i tv w kanałach cyfrowych. Poniżej prezentujemy kilka wybranych obserwacji z tegorocznego badania.

Telewizja a video w internecie

Telewizor i telewizja – wśród polskich internautów mają się dobrze i nie umierają. Telewizja ma większy od internetu potencjał do przyciągania uwagi widzów na dłuższy czas. Tylko na telewizorze ogląda się co innego, niż na komputerach i urządzeniach mobilnych. Internautów korzystających z tradycyjnego pudełka można podzielić na dwie grupy – tych, którzy oglądają na nim filmy, wiadomości i seriale, nie stroniąc jednocześnie od oglądania video na urządzeniach podłączonych do internetu i tych, którzy oglądają telewizję śniadaniową i talentshow – i to już jest zupełnie nieinternetowa widownia.

Na komputerach oczywiście najczęściej ogląda się filmy i wiadomości. Wśród osób spędzających w ten sposób czas wyróżnia się kilka kategorii użytkowników:

  • widzowie seriali,
  • widzowie relacji sportowych,
  • widzowie programów dokumentalnych;

to są de facto różne osoby, z których każdy ma inne zainteresowania i sposoby korzystania z internetu.

 

Współoglądanie treści na różnych urządzeniach

Najczęściej tv i video ogląda się punktowo – szukając jasno określonych treści. Co ciekawe mężczyźni są tutaj nieco bardziej pasywni – częściej niż kobiety oglądają treści, które już oglądali i częściej oglądają relacje na żywo (swoją drogą ciekawe, dlaczego vlogerki nie nagrywają relacji live ze swoich zakupów, tylko pokazują haule zakupowe kręcone już w swoich domach). Kobiety oglądają telewizję w o wiele bardziej społeczny sposób – częściej oglądają to, co share’ują i o czym dyskutują ich znajome. Kobiety chętniej niż mężczyźni akceptują również reklamy video. Młodzi – wiadomo – potrafią w trakcie jednego posiedzenia oglądać po kilka odcinków tego samego serialu, a starzy mają największą tendencję do oglądania treści, które widzieli już wcześniej.

 

Reklamy video w internecie

Obecne trendy pokazują, że świat idzie w kierunku reklam video tworzonych specjalnie do internetu. I słusznie, ponieważ aż 56% jest pozytywnie nastawiona do tego typu treści (oczywiście wyróżnia się tutaj pewna kategoria użytkowników).

Reklama video powinna być kierowana przede wszystkim do osób oglądających teledyski (to najbardziej responsywna kategoria internautów w tym względzie). Co ciekawe, internauci, którzy doceniają reklamy video, to osoby, które ogólnie oglądają więcej video – panie śledzące video marek kulinarnych i modowych chętnie oglądają seriale i treści o modzie, panowie – śledzący video marek finansowych oglądają chętnie filmy o motoryzacji.

Wiadomo oczywiście, że polscy reklamodawcy czują tutaj opór – reklama video jest droższa niż inne formy reklamy i trudno jest precyzyjnie określić jej skuteczność. W Polsce dopiero wchodzą na rynek firmy zajmujące się sensownym pomiarem efektywności video (w modelu performance), a te, które są na nim obecne od pewnego czasu, nie umieją jeszcze w pełni opowiedzieć o swoim potencjale. Dlatego wygląda na to, że video w Polsce rzeczywiście będzie rozwijać, tylko na razie będzie to robić powoli.

 

Multiscreening

Marketingowa moda na zjawisko korzystania z drugiego ekranu podczas oglądania telewizji, która potem przerodziła się w chęć wykorzystania trendu na korzystanie z wielu różnych ekranów (nikt nie wie, który ekran jest tym pierwszym) ma obecnie największy potencjał dla wydawców telewizyjnych, którzy korzystają z ekranu telewizora, aby angażować widzów w internecie i którzy korzystają z internetu, aby zwiększyć oglądalność na telewizorach.

Na razie wiemy, że podczas oglądania telewizji korzysta się głównie z telefonów do rozmawiania ze znajomymi i korzystania z serwisów społecznościowych (to głównie kobiety), a z komputerów – do wielu różnych czynności (to nieco częściej mężczyźni). Te zachowania na masową skalę nie kierują jednak jeszcze do marek (ta zależność nie dotyczy wszystkich internautów).

Obecnie największy potencjał do multiscreeningu ma młodzież która ogląda kanały muzyczne i młode matki, które oglądają kanały dziecięce (wraz ze swoimi pociechami).

 

VoD

VoD – oczywiście rośnie i ma się dobrze. Niezmienne od kilku lat jego niekoronowanymi królami są CDA i Zalukaj, a w pełni legalne serwisy mogą tylko marzyć o takiej popularności. W VoD tak naprawdę chodzi o bogactwo oferty (internauci zarówno najczęściej oglądają video w ten sposób, że po prostu szukają określonych treści, jak i najczęściej doceniają VoD właśnie za szeroki wybór filmów) i to na tym grają największe serwisy.

Jeśli chodzi o Netflixa, to… ten serwis czasy swojej popularności w Polsce ma jeszcze przed sobą. Ale jest coś, co nie pozwala deprecjonować tej marki – jego widzowie najchętniej oglądają telewizję przez urządzenia mobilne i to oni będą wyznaczą trendy w video w najbliższych latach.

 

Telewizja w social media

Królem video w social media jest oczywiście Youtube, ale goni go Facebook. Tyle tylko, że te dwa serwisy nieco się w tym względzie różnią – Youtube to najczęściej long formy i teledyski, Facebook to short formy i streaming live. No i wiadomo – reklamy społecznościowe to domena Youtube’a (gł. gotowanie i podróże), podczas gdy Facebook to domena reklam tworzonych przez agencje reklamowe (wszystkie marki, które zostawiają tam liczące się budżety).

 

Video na urządzeniach mobilnych

Video jest coraz częściej oglądane na urządzeniach mobilnych – 39% internautów ogląda je na smartphone’ach (popularność tej formy wciąż rośnie) i 24% – na tabletach (ale popularność tabletów jest stabilna). Internauci na mobile najchętniej oglądają wiadomości, relacje sportowe i teledyski. Jednocześnie najbardziej denerwuje ich reklama video na tych urządzeniach. To, co najbardziej zaskakujące to sytuacja oglądania video na mobile – Polacy robią to najczęściej… w domu lub podczas dłuższych podróży. Z drugiej strony nie ma jeszcze trendu na social watching – video na mobile ogląda się w samotności.

Wszystkie wnioski i obserwacje w artykule pochodzą z syndykatowego badania Multiscreening 2016 IRCenter. Badanie zostało przeprowadzone na reprezentatywnej próbie n=1457 internautów w wieku 18+, a także w oparciu o analizę danych z Google i estymacji ruchu na serwisach VoD. Informacji w sprawie wyników udziela IRCenter.

::

Fot. Fotolia

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF