...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Które miasta są najlepsze do studiowania?

student najlepsze miasta do studiowania

W tym tygodniu tegoroczni maturzyści otrzymają wyniki swojego egzaminu dojrzałości. Aby ułatwić im decyzje o tym, gdzie aplikować na studia, iKalkulator stworzył Ranking Najlepszych miast do studiowania 2020. Porównane zostały w nim koszty życia, poziom nauczania, a także ewentualne szanse na szybkie znalezienie pracy. Które miasta zasługują zatem na miano najlepszych do życia dla studentów?

Łącznie przeanalizowano ofertę 18 miast – pod uwagę wzięto wszystkie miasta, będące stolicą województw, a także w przypadku woj. lubuskiego i kujawsko-pomorskiego – ośrodki pełniące podobne role. Uwzględniono takie kategorie jak: edukacja, koszty życia, perspektywy ekonomiczne. W raporcie znajdują się m.in. dane dotyczące bezrobocia, poziomu wynagrodzeń, średniej ceny wynajęcia mieszkania, pokoju lub miejsca w akademiku, a także informacje o cenach miesięcznych biletów komunikacji miejskiej.

Najlepsze miasta do studiowania 2020 – ranking

Najlepsze miasta do studiowania 2020

Zwycięzcą ostatecznej klasyfikacji okazała się Warszawa, łącznie zdobywając 148 punktów. Jednak po piętach depcze jej Kraków, który stracił do zwycięzcy tylko jeden punkt! Pierwsza dwójka rankingu iKalkulator.pl zdeklasowała inne miasta, uzyskując nad nimi przewagę ponad czterdziestopunktową. Na trzecim miejscu znalazł się Poznań, na czwartym – Wrocław, a na piątym Gdańsk. To jedyne miasta, które zdobyły powyżej 100 punktów.

Z kolei najmniej punktów zdobył Białystok (61 punktów). Tuż za nim uplasowały się Kielce (68 punktów), a następnie Rzeszów i Lublin (po 73 punkty).

Średnia dla rankingu wyniosła 90 punktów. Widać zatem duże odchylenia od średniej – zarówno w przypadku najwyższych, jak i najniższych miejsc zestawienia.

Edukacja

O pozycji w rankingu w dużej mierze decydował poziom edukacji – który jest kluczowym czynnikiem przy wyborze danej uczelni. Ranking skupia się na uczelniach publicznych. W tej kategorii punkty otrzymały te ośrodki edukacyjne, które znalazły się w ogólnopolskim Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2020. Liczba punktów była zależna od pozycji konkretnej uczelni w zestawieniu. Dodatkowe punkty przyznano uczelniom, które znalazły się w rankingu najlepszych szkół wyższych na świecie – The World University Rankings 2020. W liczącym 1 400 uczelni zestawieniu znalazło się też 15 placówek z Polski. Najwięcej uczelni, które znalazły się w tym prestiżowym rankingu, znajduje się w Krakowie (3). Po dwie placówki wyróżnione w zestawieniu ma Warszawa (w tym sklasyfikowany najwyżej z polskich uczelni Uniwersytet Warszawski), Łódź, Poznań, Wrocław i Gdańsk, a po jednej – Toruń i Gliwice.

W kategorii edukacja pierwsze miejsce zajęła Warszawa, która znacząco uciekła swoim rywalom – prześcigając drugi Kraków o 8 punktów. Na trzecim miejscu znalazł się Poznań, który do Warszawy stracił aż 40 punktów. Na końcu zestawienia znalazły się: Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra i Olsztyn.

Miejsce Miasto Suma
1 Warszawa 87
2 Kraków 79
3 Poznań 47
4 Gdańsk 46
5 Wrocław 44
6 Łódź 40
7 Szczecin 19
8 Lublin 17
9 Toruń 15
10 Katowice 12
11 Białystok 9
12 Opole 6
12 Rzeszów 6
12 Kielce 6
12 Bydgoszcz 6
13 Olsztyn 3
13 Zielona Góra 3
13 Gorzów Wielkopolski 3

Źródło: iKalkulator.pl

Koszty życia

Nie każdy może sobie pozwolić na beztroskie studiowanie, bez konieczności pilnowania każdej złotówki. Dlatego sprawdziliśmy, ile w danych miastach student musi zapłacić za lokum. Porównane zostały ceny akademików, ale także średni koszt wynajmu pokoju i mieszkania dwupokojowego. Dodatkowo iKalkulator.pl sprawdził ceny biletów miesięcznych komunikacji miejskiej. Gdzie zatem studiowanie jest najtańsze? Najlepszym do życia dla studentów miastem, pod względem kosztów, jest Gorzów Wielkopolski, który zdobył 68 punktów. 9 punktów mniej zebrała Zielona Góra, a 10 mniej – Olsztyn. Z kolei najdroższym miastem zestawienia zdecydowanie jest Warszawa, która zdobyła jedynie 16 punktów. Za nią uplasował się Wrocław, Poznań i Gdańsk.

Miejsce Miasto Suma
1 Gorzów Wlkp. 68
2 Zielona Góra 59
3 Olsztyn 58
4 Toruń 57
5 Opole 55
6 Kielce 51
6 Bydgoszcz 51
7 Rzeszów 49
8 Białystok 41
9 Lublin 36
10 Katowice 34
11 Szczecin 33
12 Łódź 31
13 Kraków 28
14 Gdańsk 24
14 Poznań 24
15 Wrocław 21
16 Warszawa 16

Źródło: iKalkulator.pl

Perspektywy rozwoju

Poza wyborem kierunku studiów i uczelni ważne jest również to, jakie perspektywy rozwojowe zapewni nam miasto akademickie. Część studentów decyduje się na płatne praktyki lub pracę zarobkową, choćby dorywczą, już w czasie nauki. Dlatego iKalkulator.pl zweryfikował miasta pod względem poziomu bezrobocia, wysokości średniego wynagrodzenia, a także tego, gdzie jest najwięcej absolwentów multimilionerów – z dorobkiem min. 100 mln euro. W którym mieście student ma najlepszą przyszłość?

Kolejny raz na najwyższym stopniu podium znalazła się Warszawa. Z niewielką stratą do niej na drugim miejscu uplasował się Kraków, a na trzecim – Wrocław i Katowice. W ścisłej czołówce znalazły się też Poznań i Gdańsk, które uzyskały powyżej 30 punktów.

Na drugim końcu zestawienia uplasował się Białystok, Kielce i Gorzów Wielkopolski, które w tej kategorii zebrały najmniejszą liczbę punktów.

Lp. Miasto Suma punktów
1 Warszawa 45
2 Kraków 40
3 Wrocław 38
3 Katowice 38
4 Poznań 37
5 Gdańsk 31
6 Szczecin 24
7 Łódź 23
8 Opole 21
9 Bydgoszcz 20
9 Lublin 20
10 Rzeszów 18
11 Zielona Góra 17
12 Toruń 16
13 Olsztyn 13
14 Gorzów Wielkopolski 12
15 Kielce 11
15 Białystok 11

Źródło: iKalkulator.pl

Metodologia

Ranking iKalkulator.pl został opracowany na podstawie dostępnych danych: GUS, Ministerstwa Edukacji Narodowej, uczelni wyższych w danym mieście, urzędów pracy, a także zestawień przygotowanych przez Perspektywy.pl, Quacquarelli Symonds czy Pracownię Ekonomiczną 2033.

Kategorie zostały podzielone na podkategorie. Zazwyczaj w każdej maksymalnie można było uzyskać 18 pkt., a minimalnie – 1 pkt lub 0 – w przypadku, gdy miasto nie spełniało żadnego z warunków. Inaczej oceniana była kategoria Edukacja – gdzie ze względu na liczbę zmiennych, punktowane było miejsce w danym rankingu. Uznaliśmy tą kategorię za kluczową, dlatego tutaj do rankingu głównego wliczana była uzyskana suma punktów z każdej podkategorii.

W przypadku znalezienia się uczelni publicznych z danego miasta w Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2020, liczba punktów była zależna od pozycji konkretnej uczelni w zestawieniu. I tak, pierwsze trzy miejsca były punktowane odpowiednio po: 18,17, 16 pkt., miejsca 4-10 po 10 pkt, 11-20 po 5 pkt, a 21-100 po 3 pkt.

W przypadku znalezienia się uczelni z danego miasta w Ranking najlepszych szkół wyższych The World University Rankings 2021 – otrzymywało ono 10 punktów.

Dodatkowo, w kategorii Perspektywy ekonomiczne, przyznano ekstra punkty miastom, które znalazły się w zestawieniu ośrodków z największą liczbą absolwentów z majątkiem min. 100 mln euro. Przyznano od 10 do 5 pkt – w zależności od miejsca w rankingu. Suma wszystkich punktów z każdej podkategorii dała nam ostateczne wyniki. Tak powstał ranking Najlepsze miasta do studiowania 2020.

Cały raport dostępny jest na iKalkulator.pl


Źródło: informacja prasowa iKalkulator.pl

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF