Leasing samochodu – sprawdź, dlaczego warto wziąć go właśnie teraz

Interesuje Cię leasing samochodu osobowego do firmy? To już ostatni moment, aby wziąć go na dotychczasowych warunkach. Dowiedz się dlaczego warto zainteresować się tą formą finansowania właśnie teraz.

Już teraz leasing samochodów osobowych cieszy się dużą popularnością wśród przedsiębiorców. Szacuje się jednak, że do końca roku umów będzie dużo więcej – to za sprawą zmian wprowadzanych przez Ministerstwo Finansów.

Leasing samochodowy – poznaj korzyści

Leasing pojazdów osobowych to zewnętrzna forma finansowania, którą chętnie wybierają przedsiębiorcy ze względu na szeroki zakres korzyści.

  • Zachowanie płynności finansowej

Opłata wstępna dostosowana do sytuacji materialnej oraz stałe miesięczne opłaty leasingowe pozwalają zapanować nad firmowym budżetem i zaplanować go z miesiąca na miesiąc. Przekłada się to na zachowanie płynności finansowej w przedsiębiorstwie.

  • Optymalizacja podatkowa

Leasing samochodu umożliwia przeprowadzenie optymalizacji podatkowej. Taka forma finansowania pozwala wliczyć w koszty uzyskania przychodu:

  • całą opłatę wstępną – jednorazowo
  • miesięczne raty leasingowe
  • wydatki związane z użytkowaniem pojazdu (np. wydatki na paliwo, zakup opon itp.).

Ponadto, w przypadku leasingu operacyjnego płatność podatku VAT odbywa się wraz z miesięcznymi ratami. To zmniejsza obciążenie finansowe przedsiębiorstwa.

Będą zmiany w leasingu samochodowym – to już pewne

Pod koniec sierpnia 2018 roku Ministerstwo Finansów opublikowało projekt zmian w ustawie o podatku dochodowym PIT oraz ustawie o podatku dochodowym CIT. Dokument uwzględnia podniesienie obciążeń podatkowych z tytułu użytkowania pojazdów osobowych w przedsiębiorstwach. Podobnie jak w przypadku podatku VAT, tak i podatek dochodowy ma być związany z możliwością odliczenia tylko części kosztów dotyczących użytkowania leasingowanego samochodu.

Pełna treść ustawy dostępna jest na stronie internetowej Ministerstwa Finansów. Natomiast poniżej znaleźć można wybrane – najważniejsze elementy zmian dotyczące leasingu pojazdów osobowych w firmach.

  • Jeżeli przedsiębiorca będzie użytkował pojazdy w systemie mieszanym (do celów firmowych i do celów prywatnych) w koszty uzyskania przychodu będzie mógł wliczyć wyłącznie 75% wydatków leasingowych – podobnie jak to ma miejsce w przypadku podatku VAT.
  • Operacyjny leasing samochodu ma zostać objęty limitem 150 tys. zł – nabycie auta o wartości wyższej będzie wiązało się z niemożnością wliczenia w koszty tej różnicy.
  • Możliwość wliczenia w koszty 75% wydatków leasingowych nie będzie dotyczył czynszu leasingowego. Jeżeli w racie będą uwzględnione opłaty eksploatacyjne, tylko one będą podlegały 75% odliczeniom.

Leasing samochodu na dotychczasowych zasadach – do kiedy?

Wszystkie zmiany zawarte w projekcie ustawy przygotowanej przez Ministerstwo Finansów zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku. Do tego czasu odliczenia związane z leasingiem będą dokonywane na dotychczasowych zasadach. Podpisując więc umowę z firmą leasingową już teraz, przedsiębiorca zachowa możliwość wliczenia w koszty uzyskania przychodu 100% wartości wydatków eksploatacyjnych związanych z użytkowaniem pojazdu do końca roku.

W związku z tym, że pozostało już niewiele czasu, warto podjąć decyzję o podpisaniu umowy leasingowej. Będzie to szczególnie korzystne dla przedsiębiorców, którzy w leasing operacyjny planują wziąć samochód droższy niż 150 tys. zł.

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF