„Bez/Granicznie” – nowa wystawa na placu Europejskim
Fundacja Sztuka w Mieście zaprasza na nową wystawę w plenerowej galerii Art Walk na placu Europejskim. Od 8 grudnia do końca lutego będzie tam można oglądać ekspozycję zatytułowaną „Bez/Granicznie” będącą wypowiedzią młodych uczestników i obserwatorów życia społecznego na ważne tematy.
Wystawa jest owocem warsztatów dla dzieci i młodzieży, które odbywały się między 1 października a 25 listopada w Łodzi i Warszawie pod hasłami: Jakie reguły obowiązują w kosmosie? Jakie jest wyobrażenie młodych uchodźczyń o niezależnym życiu w Polsce? Jak zaprzyjaźnić się z rzeką? Co we współczesnym mieście oznacza wykluczenie? Pomysłodawca i kurator ekspozycji, Marcin Polak, wspólnie z artystkami Cecylią Malik, Anną Pichurą, Anną Jochymek i Pamelą Bożek postanowił poszukać odpowiedzi na te ważne pytania. Do współpracy zaproszono 35 młodych osób w różnym wieku.
– O sprawy aktualne i ważne dla nas wszystkich zapytałem młode i małe osoby, które niebawem będą kształtować świat. Istotą projektu jest założenie, że dzieci mogą wypowiadać się w istotnych kwestiach i aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym – dajmy im tylko głos i wychowujmy na świadomych obywateli. Do uczestnictwa w projekcie zaprosiłem także artystki. Zwróciłem się do kobiet, bo ich głos jest ważny i to one mogą zmienić świat na lepsze – mówi Marcin Polak, kurator wystawy.
Uczestnicy i uczestniczki projektu podczas warsztatów pisali konstytucję dla kosmosu, tworzyli performance na temat rzeki Wisły, rozmawiali o problemie wykluczenia w kontekście skatingu oraz opowiadali o realnym i wyobrażonym życiu młodych uchodźców w Polsce. Prezentowana na placu Europejskim wystawa „Bez/Granicznie“ przedstawia prace dzieci w różnych formach oraz dokumentację fotograficzną i filmową z warsztatów. Inauguracja ekspozycji nastąpi 8 grudnia i będzie ją można oglądać do końca lutego.
O Art Walk
Plenerowa galeria Art Walk to specjalnie zaprojektowana konstrukcja, dostosowana do całorocznego eksponowania obrazów, rzeźb i instalacji artystycznych. Pasaż wystawienniczy o długości 57 metrów składa się z 20 segmentów, każdy z ciekawie zaprojektowanym oknem na wewnętrzną galerię. Art Walk został uruchomiony w maju 2016 r. przez Ghelamco Poland i Fundację Sztuka w Mieście, której misją jest upowszechnienie działań i projektów kulturalnych aktywizujących lokalne społeczności w przestrzeni ich zamieszkania. Galeria funkcjonuje w ramach placu Europejskiego – pierwszej tego typu przestrzeni miejskiej w historii Warszawy. Stanowi wyjątkowe miejsce spotkań dla mieszkańców miasta i pracowników okolicznych biur, a także przestrzeń promującą kulturę i sztukę.
„Bez/Granicznie”
Art Walk, plac Europejski w Warszawie
Kurator: Marcin Polak (1973) – artysta i kurator poruszający się na styku działań artystycznych i społecznych. Inicjator działań z cyklu Zawód Artysty, mających wpłynąć na zmianę polityki kulturalnej. Założyciel i redaktor portalu o tematyce społeczno-kulturalnej miejmiejsce.com. Współprowadzi latającą Galerię Czynną. W swoich projektach porusza ważne problemy społeczne i polityczne, starając się inicjować dialog między społeczeństwem a instytucjami oraz elitami. Absolwent PWSFTViT w Łodzi (2006). Stypendysta MKiDN. W 2016 został odznaczony honorową odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej“. Mieszka i pracuje w Łodzi.
Współpraca artystyczna: Cecylia Malik (warsztaty: Jak zaprzyjaźnić się z rzeką), Anna Pichura (warsztaty: Konstytucja dla kosmosu), Anna Jochymek (warsztaty: Kolegium Derskorolkowe, czyli rozważania nad wykluczeniem społecznym w kontekście kultury alternatywnej), Pamela Bożek (warsztaty: Z ziemi polskiej do Polski)
Organizator: Fundacja Sztuka w Mieście, Ghelamco Poland
Współpraca instytucjonalna: Szkoła Podstawowa Edukacji Przyjaznej Dziecku w Łodzi, Ośrodek dla cudzoziemców i cudzoziemek w Łukowie (Hotel Polonia Łuków), Ognisko na Zielonej Białołęce (Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Ulicy im. Kazimierza Lisieckiego „Dziadka”).