...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

LinkedIn – kandydat na polskim rynku pracy

Polski Rynek Pracy - Tydzień 27

Jak liczba ogłoszeń na LinkedIn wpływa na rynek pracy? Co oznaczają jej zmiany dla kandydatów?

Od początku pandemii COVID-19 obserwujemy polski, europejski i światowy rynek pracy patrząc na ogłoszenia o pracę na LinkedIn. Dzięki temu jesteśmy w stanie mierzyć KPI, które pozwala na dość trafne wyczucie ogólnych tendencji.  Nasze dane pokazują jak zmienia się poziom zapotrzebowania na kandydatów. Oprócz tego, liczby ujawniają trendy, które pojawiają się w danym kraju – można dzięki nim dostrzeć jaka jest różnica w poziomie ofert pracy na LinkedIn w porównaniu z początkiem pandemii lub z miesiąca na miesiąc , a co za tym idzie, czy rynek jest w danym momencie przyjazny poszukiwaniom pracy.

LinkedIn – popyt na kandydatów

Mniejszy popyt na kandydatów i większa liczba konkurentów oznacza, że osoby poszukujące pracy muszą włożyć znacznie więcej wysiłku w swoje poszukiwania: być bardzo precyzyjnym w tym, jak się pozycjonują oraz w wyznaczaniu celu; muszą pracować pilnie i systematycznie, używając wszystkich czterech kanałów poszukiwania: firmy Executive Search, sieć kontaktów, ogłoszenia o pracę (tak, również dla kadry kierowniczej!) oraz bezpośredni kontakt z potencjalnymi pracodawcami. Należy się też upewnić, że CV, które wysyłamy jest dostosowane pod ATS (Applicant Tracking System), z którego coraz częściej firmy korzystają przy rekrutacji. Jak to zrobić? Sprawdź nasz ATS Guide. Dla spójności swojego profilu kandydata dobrze  jest też dostosować zarówno swoje dokumenty aplikacyjne, jak i profil na LinkedIn pod ogłoszenia, na które się aplikuje.

LinkedIn w Polsce

Pierwsze tygodnie pandemii w Polsce były związane z dość dużym spadkiem liczby ogłoszeń o pracę, który trwał ponad miesiąc. Na początku maja sytuacja nieco się polepszyła i aż do lipca poziom ofert pracy na LinkedIn był wyższy niż w marcu. Od tamtej pory utrzymuje się ogólna tendencja spadkowa, która co jakiś czas przerywana jest okresowymi wzrostami. Mimo tego, ostatni raz, kiedy liczba ogłoszeń o pracę w Polsce była zbliżona do początkowego poziomu zdarzył się we wrześniu. Od początku 2021 roku mamy do czynienia z ogólnym wzrostem, przerywanym krótkimi okresami spadku.

Najwięcej ogłoszeń na LinkedIn: 226,968 (Tydzień 25. – 2021)

Najmniej ogłoszeń na LinkedIn: 118 044 (Tydzień 2. – 2021)

Polska - liczba ogłoszeń o pracę na LinkedIn Tydzień 27
Grafika przygotowana przez Career Angels / Troaching Institute

Oprócz zbierania danych rozmawiamy też z dyrektorami HR, inwestorami, członkami zarządów, headhunterami i kandydatami. Ich wypowiedzi uzupełniają nasze dane ilościowe o szczegółowe i indywidualne opisy wdrożonych rozwiązań, a także obaw, powodzeń, opinii i przewidywań. Poniżej przykład z branży akowości.

Cały bank zanotował ogromne spadki. Efekty tego widać zarówno w wynikach, jak i w przychodach.

Chief Represetative / Branża bankowości

Tydzień 15. (2020) vs 27. (2021)

Najobszerniejszy ranking, który prowadzimy to porównanie danych z 15. (pierwszego tygodnia obserwacji 36 krajów) i każdego kolejnego tygodnia. W porównaniu z tygodniem 15. 2020 roku, w 27. tygodniu 2021 roku Polska zajęła 29. miejsce. Opublikowano o 22 289 ogłoszeń więcej (+14,56%) niż na początku pandemii COVID-19. Tendencja wzrostowa dotyczy całej Europy. W tym tygodniu było ppnad 600 tysięcy ogłoszeń więcej niż na początku pandemii!

Polska vs 36 Tydzień 15 i 27
Grafika przygotowana przez Career Angels / Troaching Institute

Tydzień 26. (2021) vs 27. (2021)

W tym tygodniu liczba polskich ogłoszeń na LinkedIn wyniosła o  44 817 ogłoszeń mniej (+-20,35%)  niż w zeszłym. Taki wynik daje nam przedostatnie, 35. miejsce w Europie.

Polska vs 36 Tydzień 26 i 27
Grafika przygotowana przez Career Angels / Troaching Institute

Polska i kraje ościenne

W 27. tygodniu 2021 roku wynik procentowy dla Polski i jej sąsiadów wyniósł:

 • Słowacja: +8,60%
  Polska vs Sąsiedzi Tydzień 27
  Grafika przygotowana przez Career Angels / Troaching Institute

   

 • Litwa: +0,03%
 • Czechy: -1,67%
 • Niemcy: -15,89%
 • Ukraina: -17,81%
 • Polska: -20,35%

dodatkowo:

 • Dania: -2,45%
 • Szwecja: -10,91%

 

 

Polska a Europa Zachodnia

Jeśli chodzi o procentową zmianę liczby ogłoszeń na LinkedIn w porównaniu z 15. tygodniem 2020 roku, w tym tygodniu Polska jest na 29. miejscu w rankingu 36 krajów. Biorąc pod uwagę jedynie kraje Europy Zachodniej, zajmujemy pozycję trzecią (+14,56%). Pierwsze miejsce zajmuje Austria (+33,46%). Na ostatnim znajduje się Luksemburg ze spadkiem rzędu -9,63%.

Polska vs Europa Zachodnia Tydzień 15 i 27
Grafika przygotowana przez Career Angels / Troaching Institute

 

W porównaniu aktualnego tygodnia z poprzednim najwyższe miejsce w Europie Zachodniej, choć z wynikiem poniżej zera, zajmuje Francja (-1,77%), a najniższe Szwajcaria  ze spadkiem o 38,22%Polska jest tuż przed nią z wynikiem -20,35%.

Polska vs Europa Zachodnia Tydzień 26 i 27
Grafika przygotowana przez Career Angels / Troaching Institute

LinkedIn – oferty pracy w Europie

W tym tygodniu 44% krajów europejskich zanotowało wzrost liczby ogłoszeń publikowanych na LinkedIn (to o 6% mniej, niż w zeszłym tygodniu). W tym tygodniu popyt na kandydatów zmalał, a rynek wciąż staje się coraz bardziej konkurencyjny.  Upewnij się więc, że masz dobrą strategię poszukiwania pracy. Pamiętaj przede wszystkim o dostosowaniu CV do ATS i ofert, na które aplikujesz,

Zachęcamy do zapoznania się z pełną anglojęzyczną wersją raportu, w której znajdą się dane dla 9 europejskich regionów, m.in. V4, DACH, Europa Południowa, czy Kraje Bałtyckie:  www.Linkedin.com/Showcase/Market-Signals.

Pełny raport z tygodnia 27. ukaże się w sobotę  10 lipca po południu na www.Linkedin.com/Showcase/Market-Signals.

Aby na bieżąco śledzić sygnały płynące z rynku pracy, warto nas obserwować na LinkedIn:
Career Angels: codzienne porady dotyczące zarządzania karierą i poszukiwania pracy.
Hidden Job Market: grupa, na której udostępniamy cotygodniowy przegląd wyjątkowych ofert pracy dla doświadczonych managerów i executives.

Wszystkie nasze raporty z polskiego rynku pracy znajdują się tutaj: www.brief.pl/author/CareerAngels

 

O Market Signals

Od marca roku monitorujemy liczbę ogłoszeń o pracę na portalu LinkedIn w 18 europejskich krajach. W kwietniu rozrzeszyliśmy obserwacje do 38 krajów. We wrześniu zdecydowaliśmy się zwiększyć zasięg naszych obserwacji i dodaliśmy kraje spoza Europy, żeby zyskać bardziej globalne spojrzenie. Obecne śledzimy 80 krajów na całym świecie i dysponujemy danymi z prawie każdego kontynentu. Dzięki temu jesteśmy w stanie mierzyć KPI, które pozwala na dość trafne wyczucie ogólnych tendencji na rynku pracy.

Dodatkowo rozmowy z prezesami, dyrektorami HR, inwestorami, członkami zarządów, headhunterami i kandydatami uzupełniają nasze dane ilościowe o szczegółowe i indywidualne opisy wdrożonych rozwiązań, a także obaw, powodzeń, opinii i przewidywań. Zgromadzone dane i spostrzeżenia zbieramy i analizujemy, aby można było wykorzystać je do mądrzejszego zarządzania karierą i bardziej skutecznego poszukiwania pracy.

 

Career Angels to międzynarodowy butik doradztwa kariery & HR, który od 2010 roku świadczy usługi dla: - klientów indywidualnych: zarządzanie karierą (w tym różnorodne testy), układanie strategii szukania pracy, przygotowanie CV, badania rynku, polecanie najlepszych headhunterów, przygotowanie do rozmów kwalifikacyjnych, coaching. - firm: usługi outplacementowe (programy indywidualne, executive albo międzynarodowe), usługi HR (szkolenia, coaching, doradztwo) w zakresie m.in. AC/DC, ścieżek kariery, poprawiania jakości procesów rekrutacyjnych wewnętrznych i zewnętrznych (m.in. candidate experience) lub tworzenia kultury organizacyjnej (m.in. employee experience). - szkół biznesu (G/E/MBA): współpraca z biurami karier i biurami relacji z absolwentami, indywidualne konsultacje kariery, webinary, warsztaty lub bootcampy. Nasz zespół składa się z ponad 20 osób, a nasi konsultanci mają min. 10 lat doświadczenia w HR, rekrutacji, Talent Management połączonego z doradztwem lub coachingiem. Stawiamy na dobrą analitykę, indywidualne podejście oraz wysoką jakość świadczonych usług z wyczuleniem na rynek VUCA.

Career Angels