LinkedIn vs Kandydat – polskie ogłoszenia o pracę

Polski Rynek Pracy Tydzień 6

Jak liczba ogłoszeń na LinkedIn wpływa na rynek pracy? Co oznaczają jej zmiany dla kandydatów?

Od początku pandemii COVID-19 obserwujemy polski, europejski i światowy rynek pracy pod kątem ogłoszeń o pracę na LinkedIn. Dzięki temu jesteśmy w stanie mierzyć KPI, które pozwala na dość trafne wyczucie ogólnych tendencji.  Nasze dane pokazują jak zmienia się poziom zapotrzebowania na kandydatów. Oprócz tego, liczby ujawniają trendy, które pojawiają się w danym kraju – można dzięki nim dostrzeć jaka jest różnica w poziomie ofert pracy na LinkedIn w porównaniu z początkiem pandemii lub z miesiąca na miesiąc , a co za tym idzie, czy rynek jest w danym momencie przyjazny poszukiwaniom pracy. Mniejszy popyt na kandydatów oznacza, że w proces poszukiwania trzeba włożyć dużo więcej wysiłku. Przede wszystkim należy upewnić się, że CV, które wysyłamy jest dostosowane pod ATS (Applicant Tracking System), z którego coraz częściej firmy korzystają przy rekrutacji. Jak to zrobić? Sprawdź nasz ATS Guide. Dla spójności swojego profilu kandydata dobrze  jest też dostosować zarówno swoje dokumenty aplikacyjne, jak i profil na LinkedIn pod ogłoszenia, na które się aplikuje.

LinkedIn w Polsce

Pierwsze tygodnie pandemii w Polsce były związane z dość dużym spadkiem liczby ogłoszeń o pracę, który trwał ponad miesiąc. Na początku maja sytuacja nieco się polepszyła i aż do lipca poziom ofert pracy na LinkedIn był wyższy niż w marcu. Od tamtej pory utrzymuje się ogólna tendencja spadkowa, która co jakiś czas przerywana jest okresowymi wzrostami. Mimo tego, ostatni raz, kiedy liczba ogłoszeń o pracę w Polsce była zbliżona do początkowego poziomu zdarzył się we wrześniu. Pierwsze tygodnie 2021 roku napawają nadzieją – to już czwarty tydzień z rzędu, kiedy mamy do czynienia ze wzrostem!

Najwięcej ogłoszeń na LinkedIn: 208 141 (Tydzień 26. – 2020)

Najmniej ogłoszeń na LinkedIn: 118 044 (Tydzień 2. – 2021)

Polska - liczba ogłoszeń o pracę na LinkedIn Tydzień 6
Grafika przygotowana przez Career Angels / Troaching Institute

Oprócz zbierania danych rozmawiamy też z dyrektorami HR, inwestorami, członkami zarządów, headhunterami i kandydatami. Ich wypowiedzi uzupełniają nasze dane ilościowe o szczegółowe i indywidualne opisy wdrożonych rozwiązań, a także obaw, powodzeń, opinii i przewidywań. Poniżej przykład z branży ubezpieczeniowej:

Po początkowym wiosennym wstrząsie trzeba było szybko podjąć działania, aby dostosować się do nowej rzeczywistości. Mieliśmy bardzo dużo pracy, w szczególności, w tzw. pierwszej fali covidowej – opracowywanie zmian strategii, zabezpieczenia źródeł finansowania, itd. Ale były też plusy – proces cyfryzacji bardzo przyspieszył i większości naszych spółek udało się na tym skorzystać.

Członek Zarządu / Branża finansowa

Tydzień 15. vs 6.

Najobszerniejszy ranking, który prowadzimy to porównanie danych z 15. (pierwszego tygodnia obserwacji 36 krajów) i każdego kolejnego tygodnia. W porównaniu z tygodniem 15., w 6. tygodniu 2021 roku Polska zajęła 30. miejsce: opublikowano o 18 611 ogłoszeń mniej (-12,16%) niż na początku pandemii COVID-19. Oznacza to, że po 11 miesiącach jej trwania wciąż nie wróciliśmy do poziomu ogłoszeń na LinkedIn sprzed jej początku – wprawdzie część firm mogła zdecydować o przeniesieniu ofert pracy na inne, tańsze portale, ale wyniki Polski (oraz wielu innych krajów europejskich) wyraźnie wskazują na to, że w czasach COVID-19 jest znacznie mniej dostępnych ofert pracy na LinkedIn – w całej Europie jest to różnica rzędu 1.3  miliona.

Polska vs 36 Tydzień 15 i 6
Grafika przygotowana przez Career Angels / Troaching Institute

Tydzień 5. vs 6.

Tydzień 6. to dla Polski czwarty wzrost z rzędu (po czterech tygodniach samych spadków). W tym tygodniu liczba polskich ogłoszeń na LinkedIn wyniosła o  2 288 ogłoszeń więcej (+1,73%)  niż w zeszłym tygodniu. Taki wynik daje nam 24. miejsce w Europie. W ciągu ostatniego miesiąca na LinkedIn pojawiło się ponad 22 tysiące nowych ofert pracy.

Polska vs 36 Tydzień 5 i 6
Grafika przygotowana przez Career Angels / Troaching Institute

Polska i kraje ościenne

W 6. tygodniu 2021 roku wynik procentowy dla Polski i jej sąsiadów wyniósł:

Polska vs Sąsiedzi Tydzień 6
Grafika przygotowana przez Career Angels / Troaching Institute
  • Litwa: +6,40%
  • Czechy: +4,88%
  • Polska: +1,73%
  • Słowacja: -0,36%
  • Ukraina: -3,38%
  • Niemcy: -27,02%

dodatkowo:

  • Dania: +2,69%
  • Szwecja: +0,12

Polska a Europa Zachodnia

Jeśli chodzi o procentową zmianę liczby ogłoszeń na LinkedIn w porównaniu z 15. tygodniem, w tym tygodniu Polska jest na 30. miejscu w rankingu 36 krajów. Biorąc pod uwagę jedynie kraje Europy Zachodniej, zajmujemy pozycję piątą (-12,16%). Czwarty tydzień z rzędu pierwsze miejsce zajmuje Belgia (+14,87%). Po raz trzeci na ostatnim znajdują się Niemcy (-65,53%).

Polska vs Europa Zachodnia Tydzień 15 i 6
Grafika przygotowana przez Career Angels / Troaching Institute

 

W porównaniu aktualnego tygodnia z poprzednim najwyższe miejsce w Europie Zachodniej zajmuje Francja (+14,61%), a najniższe Niemcy  ze spadkiem o 27,02%. W porównaniu z Europą Zachodnią Polska znajduje się na piątym miejscu (+1,73% ). 

Polska vs Europa Zachodnia Tydzień 5 i 6
Grafika przygotowana przez Career Angels / Troaching Institute

LinkedIn w Europie

W tym tygodniu 76% krajów europejskich zanotowało wzrost liczby ogłoszeń publikowanych na LinkedIn (to o 6% mniejj, niż w zeszłym tygodniu). W tym tygodniu popyt na kandydatów spadł, co podkreśla fakt, że rynek staje się coraz bardziej konkurencyjny.  Upewnij się więc, że masz dobrą strategię poszukiwania pracy. Pamiętaj przede wszystkim o dostosowaniu CV do ATS i ofert, na które aplikujesz,

Zachęcamy do zapoznania się z pełną anglojęzyczną wersją raportu, w której znajdą się dane dla 9 europejskich regionów, m.in. V4, DACH, Europa Południowa, czy Kraje Bałtyckie:  www.Linkedin.com/Showcase/Market-Signals.

Pełny raport z tygodnia 6. ukaże się w sobotę 13 lutego po południu na www.Linkedin.com/Showcase/Market-Signals.

Aby na bieżąco śledzić sygnały płynące z rynku pracy, warto nas obserwować na LinkedIn:
Career Angels: codzienne porady dotyczące zarządzania karierą i poszukiwania pracy.
Hidden Job Market: grupa, na której udostępniamy cotygodniowy przegląd wyjątkowych ofert pracy dla doświadczonych managerów i executives.

Wszystkie nasze raporty z polskiego rynku pracy znajdują się tutaj: www.brief.pl/author/CareerAngels

 

O Market Signals

Od marca roku monitorujemy liczbę ogłoszeń o pracę na portalu LinkedIn w 18 europejskich krajach. W kwietniu rozrzeszyliśmy obserwacje do 38 krajów. We wrześniu zdecydowaliśmy się zwiększyć zasięg naszych obserwacji i dodaliśmy kraje spoza Europy, żeby zyskać bardziej globalne spojrzenie. Obecne śledzimy 80 krajów na całym świecie i dysponujemy danymi z prawie każdego kontynentu. Dzięki temu jesteśmy w stanie mierzyć KPI, które pozwala na dość trafne wyczucie ogólnych tendencji na rynku pracy.

Dodatkowo rozmowy z prezesami, dyrektorami HR, inwestorami, członkami zarządów, headhunterami i kandydatami uzupełniają nasze dane ilościowe o szczegółowe i indywidualne opisy wdrożonych rozwiązań, a także obaw, powodzeń, opinii i przewidywań. Zgromadzone dane i spostrzeżenia zbieramy i analizujemy, aby można było wykorzystać je do mądrzejszego zarządzania karierą i bardziej skutecznego poszukiwania pracy.

 

Career Angels to międzynarodowy butik doradztwa kariery & HR, który od 2010 roku świadczy usługi dla: - klientów indywidualnych: zarządzanie karierą (w tym różnorodne testy), układanie strategii szukania pracy, przygotowanie CV, badania rynku, polecanie najlepszych headhunterów, przygotowanie do rozmów kwalifikacyjnych, coaching. - firm: usługi outplacementowe (programy indywidualne, executive albo międzynarodowe), usługi HR (szkolenia, coaching, doradztwo) w zakresie m.in. AC/DC, ścieżek kariery, poprawiania jakości procesów rekrutacyjnych wewnętrznych i zewnętrznych (m.in. candidate experience) lub tworzenia kultury organizacyjnej (m.in. employee experience). - szkół biznesu (G/E/MBA): współpraca z biurami karier i biurami relacji z absolwentami, indywidualne konsultacje kariery, webinary, warsztaty lub bootcampy. Nasz zespół składa się z ponad 20 osób, a nasi konsultanci mają min. 10 lat doświadczenia w HR, rekrutacji, Talent Management połączonego z doradztwem lub coachingiem. Stawiamy na dobrą analitykę, indywidualne podejście oraz wysoką jakość świadczonych usług z wyczuleniem na rynek VUCA.

Career Angels