...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Ludzie 50-tki: Karolina Borner, Vocaly Pro – kim jest i co robi?

Karolina Borner VOCALY

Szczegółowa informacja zwrotna w treningu głosu i śpiewu jest bardzo ważnym elementem ćwiczeń. Do tej pory wokaliści mogli ją otrzymywać tylko podczas lekcji na żywo z trenerami. Karolina Borner postanowiła rozwiązać dość uciążliwy kłopot wokalistów, którzy ćwicząc samodzielnie poza lekcjami, nie mogli otrzymać żadnej informacji, co robią źle i jak powinni to poprawić. Zapraszamy do przeczytania pierwszej części rozmowy z Karoliną Borner, Founder i CEO startupu Vocaly Pro.

Jakie były okoliczności powstania Twojego projektu?

Projekt powstał w czasie, kiedy pracowałam w Koźmiński Business Hub, gdzie miałam szansę współpracować ze startupami, przedsiębiorcami i chłonąć atmosferę przedsiębiorczości, która niemalże unosiła się w powietrzu. Jednocześnie, po godzinach wspierałam znajomych wokalistów i aktorów w trenowaniu głosu pomagając im przygotować się do castingów, występów, spektakli. To właśnie oni zwrócili moją uwagę na problemy, z jakimi wiąże się samodzielny trening głosu między lekcjami śpiewu. Usłyszałam od nich, że kiedy wykonują ćwiczenia wokalne ze mną, wszystko idzie dobrze, Natomiast kiedy ćwiczą sami w domu nie wiedzą jak ćwiczyć, nie wiedzą jak sobie pomóc, czują, że robią coś nie tak, ale nie mają pojęcia co z tym zrobić. Po ćwiczeniu głos jest zdarty, pojawia się chrypka itd. Dodam, że codzienny trening jest konieczny w celu rozwijania umiejętności wokalnych i utrzymywania głosu w dobrej formie, a lekcje śpiewu z trenerem odbywają się zazwyczaj raz na tydzień lub rzadziej. Tak więc zaczęłam myśleć nad tym jak mogę z nimi być kiedy mnie z nimi nie ma ☺ Tak, łącząc kropki, czyli przedsiębiorczość, czytanie mnóstwa artykułów o technologiach w branży muzycznej, moją wielką pasję, jaką jest muzyka i śpiew oraz chęć pomocy wokalistom, w mojej głowie powstał pomysł na Vocaly. Czym jest Vocaly? Aplikacją do treningu głosu opartą na AI dla trenerów wokalnych i wokalistów, która wspiera użytkowników w samodzielnym treningu głosu.

Jak wyglądały początki Twojej działalności? Co było dla Ciebie najważniejsze podczas pierwszych kroków, jakie stawiała Twoja firma?

Kiedy pomysł na Vocaly pojawił się w mojej głowie, nauczona doświadczeniem innych startupów, z którymi współpracowałam w KBH, pierwszą rzeczą, jaką zrobiłam był research. Musiałam sprawdzić, czy istnieje już takie rozwiązanie. Przeklikałam się przez kilkanaście aplikacji do treningu głosu i okazało się, że żadna z nich nie dostarcza tego, co ja chciałam zrobić. Zależało mi na stworzeniu mechanizmu analizy głosu w czasie rzeczywistym, który umożliwiłby wskazanie co i jak należy poprawić. Inne aplikacje pokazywały jedynie czy śpiewam czysto czy fałszuje, ale nie wskazywały jakie błędy popełniam i nie dawały feedbacku w tym zakresie. Informacja zwrotna jest kluczowe w treningu głosu i całym procesie nauki śpiewu. Tak więc wiedziałam, że mój pomysł jest innowacyjny i ma duży potencjał skali. Kolejnym ważnym krokiem były rozmowy z wokalistami, aby głębiej poznać ich problemy i potrzeby. Następnie, kiedy już wiedziałam, że mam realny problem i mam innowacyjny pomysł na jego rozwiązanie, najważniejszym krokiem było skompletowanie zespołu o komplementarnych kompetencjach. Co zaznaczmy, jest nie lada wyzwaniem, kiedy jedyne co masz, to pomysł i zero budżetu na start ☺ Na szczęście udało mi się stworzyć zespół, z którym zgłosiliśmy się do programu inkubacji w Platformie Startowej Unicorn Hub i jak to mówią – the rest is history ☺

Co było momentem przełomowym w Twoim biznesie i co się z tym wiązało?

Mieliśmy kilka przełomowych momentów. Pierwszym z nich było zakwalifikowanie się do inkubacji w Platformie Startowej Unicorn Hub. Znaleźliśmy się w gronie 20 startupów wybranych z ponad 100 zgłoszeń. Podczas inkubacji otrzymaliśmy wsparcie ekspertów z różnych dziedzin i mogliśmy wymienić się doświadczeniami z innymi startupami. Kolejnym ważnym krokiem było pozyskanie pierwszego miliona złotych w ramach dofinansowania z programu 1.1.2 organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Dzięki niemu mogliśmy zacząć tworzyć aplikację. Wtedy to również zwolniłam się z KBH, aby móc w całości poświęcić się tworzeniu Vocaly. To było dla mnie osobiście przełomową i bardzo ważną chwilą. Z pewnością kluczowym momentem było zwycięstwo w konkursie TDJ Pitango Seed Competition 2 w tym roku, dzięki czemu pozyskaliśmy nie tylko kolejny milion na dalszy rozwój, ale również ogromne wsparcie merytoryczne ze strony funduszu.

 

Przeczytaj także drugą i trzecią część rozmowy:

Ludzie 50-tki: Karolina Borner, Vocaly Pro – co ją inspiruje?

Ludzie 50-tki: Karolina Borner, Vocaly Pro – jak funkcjonuje jej biznes i jakie ma plany na przyszłość?


Karolina Borner VOCALY Karolina Borner – Founder i CEO w startupie Vocaly Pro

Vocaly jest aplikacją do treningu głosu opartą na sztucznej inteligencji. Największą pasją Karoliny jest muzyka. Śpiewa, pisze własne piosenki i łączy swoją pasję z biznesem. Współpracowała ze startupami i przedsiębiorcami pracując w Kozminski Business Hub. Z wyróżnieniem ukończyła Akademię Leona Koźmińskiego w Warszawie na kierunku Masters in Management. Była redaktorem na portalu muzycznym Soulbowl.pl i organizatorem międzynarodowych muzycznych warsztatów gospel. Startup Vocaly Pro otrzymał dofinansowanie z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz zwyciężył w TDJ Pitango Seed Competition 2.

 

 

 

partnerzy 50

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF