...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Ludzie 50-tki: Karolina Borner, Vocaly Pro – jak funkcjonuje jej biznes i jakie ma plany na przyszłość?

vocaly pro

Na co Karolina Borner zwraca uwagę budując swój zespół? Jakie wyzwania stają przed nim w drodze do realizacji pomysłu innowacyjnej aplikacji do treningu głosu? Zapraszamy do przeczytania drugiej części rozmowy z Karoliną Borner, Founder i CEO startupu Vocaly Pro.

Jaki problem rozwiązuje Twój produkt? Na jakie wyzwania odpowiada?

VOCALY rozwiązuje problemy trenera wokalnego i wokalisty związane z samodzielnym treningiem głosu między lekcjami śpiewu. Sesje wokalne z trenerem odbywają się najczęściej raz w tygodniu lub rzadziej. Jednak codzienny trening jest zalecany i niezbędny do prawidłowego i efektywnego rozwoju głosu. Tym samym wokaliści najczęściej wykonują ćwiczenia wokalne samodzielnie – bez nadzoru trenera, co rodzi szereg problemów i wyzwań. Wokaliści wykonują ćwiczenia nieprawidłowo pod nieobecność trenera, nie wiedzą jak sobie pomóc w trakcie samodzielnego treningu, często nie potrafią odtworzyć samodzielnie ćwiczeń wykonywanych na lekcji lub wykonują ćwiczenia, które nie zostały skonsultowane z trenerem, co może poważnie uszkodzić ich głos. Nie mają pewności czy wykonują ćwiczenia dobrze, pojawiają się problemy z głosem np. chrypka, a w dodatku trener nie ma kontroli nad tym, co dzieje się podczas samodzielnego treningu ucznia. Vocaly dzięki wykorzystaniu AI pozwala wokalistom wykonywać ćwiczenia dobrane do ich głosu i to w prawidłowy sposób. Jednocześnie daje trenerowi większą kontrolę nad całym procesem, a także możliwość śledzenia progresu ucznia.

Jakie trudności napotkałaś po drodze? Czy dziś możemy powiedzieć, że ta sytuacja się zmieniła?

Trudności są wpisane w definicję startupu. W zależności od etapu rozwoju projektu, wyzwania przyjmowały i przyjmują różną formę, różny format. Jednym z podstawowych wyzwań jest skompletowanie odpowiedniego zespołu o komplementarnych kompetencjach i komunikowanie się w sposób, który umożliwia efektywną współpracę. Następnie pozyskanie finansów, kwestie prawne, dobre zdefiniowanie problemu i zaprojektowanie produktu, który faktycznie na ten problem odpowiada, kwestie technologiczne, pandemia… lista jest dosyć długa. Dość szybko okazało się, że startup nie polega tylko na pasji i chęci zmiany świata, jedzeniu pizzy i chodzeniu na fajne wydarzenia, choć oczywiście również i na to jest przestrzeń ☺ Zajawka dość szybko ustępuje miejsca wytrwałości, determinacji i gotowości do rozwiązywania problemów 24/7. Nie ma co się oszukiwać, że jest inaczej. Trudności były, są i będą. Najważniejszy jest zespół, który jest w stanie to udźwignąć i wyjść z każdej próby zwycięsko ☺ To na szczęście udało nam się w Vocaly osiągnąć.

Czy marzenia daje się realizować w pojedynkę? Jak budujesz swój zespół, który wspiera Cię w swoim pomyśle? Jak znajdujesz ludzi, z którymi chcesz pracować? Czy Twoja firma już ma w swoich strukturach dział HR, czy radzicie sobie inaczej, jak?

Może komuś się udało ☺ Ja, bazując na doświadczeniu własnym i innych, raczej skłaniam się ku przekonaniu, że jest to niemożliwe. Powtarzam się, ale naprawdę jest to jedna z najważniejszych lekcji, jakie wyciągnęłam – zespół, zespół i jeszcze raz zespół. Jestem zdecydowanie zwolennikiem powiedzenia, że lepszy jest świetny zespół ze średnim pomysłem niż świetny pomysł ze średnim zespołem. Projekt i tak się będzie zmieniać. Sami tego doświadczyliśmy w Vocaly. Zmiana, tak samo jak trudności, jest wpisana w definicję startupu. Natomiast zespół musi być w stanie zrealizować to „marzenie”, wziąć na klatę zmiany, problemy, znaleźć rozwiązania, kiedy inni rozkładają ręce i mówią, że się nie da. Tego szukam w ludziach, z którymi współpracuję. Kompetencje to jedno, są bardzo ważne, zawsze staram się współpracować z ekspertami w swoich dziedzinach, ale bez odpowiedniego nastawienia, mindsetu (jakże ładne polskie słowo ;)) wiele nie zdziałamy. Póki co działem HRu są wszyscy wspólnicy, a czasem nawet cały zespól Vocaly. Ale kto wie, może kiedyś…

Jakie masz plany rozwoju swojego biznesu/rozwiązania w przyszłości?

Podbić świat, kosmos i okolice ☺ A tak na poważnie, to właśnie oddaliśmy aplikację w ręce pierwszych użytkowników. Jest to, póki co zamknięta grupa, ale już wkrótce aplikacja będzie ogólnodostępna i to jest nasz następny, ważny krok. Pomysłów na rozwój mamy mnóstwo, natomiast najważniejsze jest dla nas zderzenie z rynkiem i następnie podjęcie decyzji, w jakim kierunku będziemy się rozwijać. Naszym najważniejszym planem na obecnym etapie jest słuchanie użytkowników.

 

Przeczytaj także pierwszą i trzecią część rozmowy:

Ludzie 50-tki: Karolina Borner, Vocaly Pro – kim jest i co robi?

Ludzie 50-tki: Karolina Borner, Vocaly Pro – co ją inspiruje?


Karolina Borner VOCALY Karolina Borner – Founder i CEO w startupie Vocaly Pro

Vocaly jest aplikacją do treningu głosu opartą na sztucznej inteligencji. Największą pasją Karoliny jest muzyka. Śpiewa, pisze własne piosenki i łączy swoją pasję z biznesem. Współpracowała ze startupami i przedsiębiorcami pracując w Kozminski Business Hub. Z wyróżnieniem ukończyła Akademię Leona Koźmińskiego w Warszawie na kierunku Masters in Management. Była redaktorem na portalu muzycznym Soulbowl.pl i organizatorem międzynarodowych muzycznych warsztatów gospel. Startup Vocaly Pro otrzymał dofinansowanie z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz zwyciężył w TDJ Pitango Seed Competition 2.

 

 

 

partnerzy 50

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF