...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Marki dla Polski

W Polsce działa wiele firm, które zarówno jakością oferowanych produktów, jak też ich innowacyjnością, podbijają rynek europejski, a nawet światowy. Za każdym z tych przedsiębiorstw stoją ludzie z pasją. Lecz czy na ich produktach możemy znaleźć znak „Made in Poland”? Przedstawiamy zestawienie 25. polskich produktów o największym potencjale do budowania silnej marki Polska.

Polacy coraz chętniej sięgają po krajowe produkty, są nawet skłonni zapłacić za nie więcej. Te tendencje wzrostowe oczywiście cieszą, gdyż oznacza to, że zaczynamy przejawiać postawy patriotyzmu ekonomicznego. Takie zachowanie powinno być bodźcem dla przedsiębiorców, którzy winni w bardziej zdecydowany sposób podkreślać kraj pochodzenia swojego produktu. Dlatego w lipcowym numerze magazynu „Brief” postanowiliśmy po raz pierwszy przedstawić zestawienie marek, które, według nas, prezentują największy potencjał do budowania silnej marki naszego kraju, a niekiedy już rozsławiają Polskę za granicą i pokazują, że warto chwalić się tym, że jesteśmy z Polski.

4F

 Założona w 2008 roku polska firma zajmująca się produkcją odzieży i akcesoriów sportowych. Marka jest oficjalnym partnerem Polskiego Związku Narciarskiego, Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Jest również sponsorem sportowców, choćby Kamila Stocha.

4F z siedzibą w Wieliczce prowadzony jest przez spółkę OTCF, która od około 17. lat działa w Czechach, na Słowacji, w Niemczech, Szwajcarii, Rosji, Bułgarii, Rumunii, Danii, Estonii, Portugalii, Chorwacji oraz Szwajcarii. W Polsce jest właścicielem 113. sklepów.

::

ASSECO POLAND

assseco

Asseco Poland to największa polska firma informatyczna, która jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, a od 25 marca 2008 roku również wchodzi w skład indeksu WIG30. Jest producentem oprogramowania i wdraża systemy informatyczne dla sektora bankowego.

Asseco jako lider w budowie międzynarodowej grupy kapitałowej skupia wokół siebie przedsiębiorstwa informatyczne działające m.in. w Czechach, na Słowacji, Węgrzech, Bałkanach, w Turcji, Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Francji, we Włoszech, w Hiszpanii, Portugalii, Skandynawii i krajach bałtyckich.

::

ATLAS

Atlas logo

Polska firma zajmująca się produkcją materiałów chemii budowlanej powstała w 1991 roku w Łodzi. Założycielami przedsiębiorstwa są Stanisław Ciupiński, Grzegorz Grzelak i Andrzej Walczak. Obecnym prezesem firmy jest Henryk Siodmok. Sztandarowym produktem Grupy Atlas jest klej do glazury „Atlas”.

Na dzień dzisiejszy około 10 proc. produkcji jest sprzedawane za granicą, głównie na Ukrainie, Litwie, w Łotwie, Estonii, Słowacji, Białorusi, Czechach, Rosji i Portugalii. W 2013 roku Atlas po raz ósmy został wyróżniony statuetką Superbrand i tytułem Superbrand Created in Poland.

::

CD PROJEKT

CD Project logo

CD Projekt to firma założona dziesięć lat temu przez Marcina Iwińskiego i Michała Kicińskiego. Na początku swojej działalności skupiała się na dostarczaniu oprogramowania na płytach CD importowanych ze Stanów Zjednoczonych. Ich pierwsza umowa dotyczyła dystrybucji tytułów American Laser Games. W ciągu kolejnych lat zaczęli wydawać również projekty takich firm, jak Acclaim, Blizzard, Blue Byte, Interplay czy Psygnosis.

Firma od początku nastawiona była bardzo patriotycznie. Jako pierwsi na krajowym rynku zaczęli wydawać gry z polskimi instrukcjami, opakowane w pudełka z informacjami w języku polskim. W 1999 roku postanowili stworzyć w grze Baldur’s Gate polską lokalizację, ponadto zatrudniali do dubbingu znanych aktorów, jak Piotr Fronczewski czy Wiktor Zborowski.

Cztery lata później spółka dzisiejszej Grupy CD Project – CD Projekt RED – rozpoczęła pracę nad własną grą RPG osadzoną w realiach świata Andrzeja Sapkowskiego, mowa o Wiedźminie. Do produkcji zaangażowany był m.in. zespół Vader – jeden z najbardziej popularnych na świecie polskich zespołów heavy metalowych. Wiedźmin zdobył ponad 100 nagród, w tym wyróżnienia od Gamespota czy IGN-u dla najlepszej gry fabularnej.

::

DICE+

Dice + logo

Dice+ to stworzona przez Patryka Strzelewicza oraz Michała Bąka kostka do gier planszowych umieszczonych na platformach cyfrowych. Producentem jest europejska firma Game Technologies, która swoją linię produkcyjną posiada w Polsce.

Firma rozpoczęła działalność w 2010 roku, skupiając się na sferze badawczo-rozwojowej, natomiast w sierpniu 2013 roku kostka trafiła do sprzedaży. Dice+ jest obecnie jedynym polskim produktem dostępnym w amerykańskiej sieci sklepów Apple Store.

::

DR IRENA ERIS

Dr Irena Elis logo

 

Laboratorium Kosmetyczne Dr Irena Eris działa na polskim rynku od ok. 30. lat. Eris jest najbardziej znaną polską marką sprzedawaną w prawie 30. krajach na całym świecie. Firma produkuje rocznie ponad 20 mln sztuk kosmetyków pielęgnacyjnych opartych na własnych recepturach.

Marka Dr Irena Eris to cztery filary: ekskluzywne kosmetyki Dr Irena Eris, Hotele spa Dr Irena Eris, Centrum Naukowo-Badawcze Dr Irena Eris i Kosmetyczne Instytuty Dr Irena Eris. Wydaje również kwartalnik „Sense of Beauty” poświęcony swojej marce.

::

FAKRO

Fakro logo

Fakro jest firmą z siedzibą w Nowym Sączu produkującą okna dachowe. Została założona w 1991 roku przez Ryszarda Florka, który obecnie jest prezesem firmy, oraz Krystynę i Krzysztofa Kronenbergów. Przedsiębiorstwo jest sponsorem kobiecej drużyny siatkarskiej i reprezentacji Polski w piłce nożnej.

Fakro jest obecnie liderem pod względem sprzedaży okien dachowych w Polsce. Jest również numerem 2 na świecie w branży okien dachowych, posiada około 15 proc. udziałów w rynku globalnym. Współpracuje także z 16. firmami dystrybucyjnymi w USA, Anglii, Francji, Hiszpanii, Niemczech, Austrii, Holandii, we Włoszech, na Węgrzech, Ukrainie, Słowacji, a także w Rosji, Chinach, Łotwie, Czechach i Danii.

::

GIEŁDA PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH W WARSZAWIE

GWP logo

Założona przez Skarb Państwa w 1991 roku. Jest instytucją publiczną zapewniającą możliwość obrotu giełdowego papierami wartościowymi czy opcjami, tudzież kontraktami terminowymi.

Warszawska giełda jest elementem rynku wtórnego, prowadzi także rynek małych spółek NewConnect, rynek obligacji Catalyst oraz rynek energii POEE. Obrót giełdowy jest regulowany przez regulamin giełdy i szczegółowe zasady obrotu giełdowego, a także Komisję Nadzoru Finansowego.

::

HORTEX

Hortex logo

Spółka zajmuje się produkcją mrożonych warzyw, owoców, soków i napojów. Została założona w 1958 roku jako Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego Hortex. Jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych polskich marek. Hortex buduje swoją pozycję także na rynkach międzynarodowych.

Zagranicznymi odbiorcami mrożonych owoców i warzyw są Rosja, Słowacja, Ukraina, Łotwa, Litwa, Estonia, Białoruś. Głównymi kierunkami eksportu soków są natomiast Wielka Brytania, Irlandia, Stany Zjednoczone i Kanada. Firmie Hortex zostały przyznane również nagrody takie, jak Marka Godna Zaufania, Produkt Roku, czy Laur Konsumenta.

::

INGLOT COSMETICS

Inglot

Przedsiębiorstwo kosmetyczne założone w 1983 roku przez Wojciecha Inglota w Przemyślu. Powstała ponad 30 lat temu firma zrobiła furorę po wypuszczeniu na rynek popularnego później dezodorantu VIP. Następnie ofertę rozszerzono o cienie do powiek, pomadki do ust oraz najbardziej pożądane – lakiery do paznokci.

Początkiem ekspansji na zagraniczne rynki był rok 2006, kiedy to został otwarty pierwszy franszyzowy salon w Montrealu w Kanadzie. Dziś Inglot posiada ok. 450 salonów w ponad 50 krajach. Szczególnie trafionym produktem okazał się oddychający i przepuszczający wodę lakier do paznokci O2M, który otworzył firmie drzwi na rynek arabski.

Do dnia dzisiejszego w Przemyślu powstaje 95 proc. produkcji Inglot Cosmetics, która, mimo kryzysu, rozwija się w tempie 30 – 40 proc. rocznie.

::

KGHM POLSKA MIEDŹ

Powstałe w 1961 roku przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją miedzi i srebra rafinowanego. Od 1991 roku jest spółką akcyjną, a od roku 1997 jej akcje są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

KGHM jest jedną z największych spółek Skarbu Państwa. Jest szóstym producentem miedzi elektronicznej oraz pierwszym wytwórcą:-) srebra na świecie. W mniejszych ilościach spółka zajmuje się również produkcją między innymi złota, platyny. Wydobywa także sól kamienną.

::

LOTOS

Grupa Lotos to, od 1976 roku, prężnie rozwijający się koncern naftowy. Zajmuje się wydobyciem węglowodorów, przerobem oraz handlem produktami naftowymi.

Głównym akcjonariuszem przedsiębiorstwa jest Skarb Państwa. Od 2005 roku spółka jest notowana także na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Lotos jest również sponsorem wielu wydarzeń sportowych, m.in. Kia Lotos Race czy Tour de Pologne. Bierze też czynny udział w wydarzeniach kulturalnych: Festiwalu Szekspirowskim, Lato zaczyna się w Gdyni czy też Lotos Jazz Festival.

::

LOTTO

 

Lotto logo

To marka sieci sprzedaży gier liczbowych i loterii pieniężnych Totalizatora Sportowego. Po raz pierwszy pojawiła się na polskich ulicach w 1991 roku. Wcześniej punkty sprzedaży sieci narodowego operatora gier oznakowane były logotypem firmowym. Przypomnijmy, że historia Totalizatora sięga 1955 roku.

Lotto to wysokie wygrane. Najwyższe w grze liczbowej Lotto. O tym, że aby stać się milionerem, wystarczy skreślić sześć liczb, przekonały się tysiące szczęśliwców. Obecna lista Lottomilionerów (liczona od 1996 roku, po denominacji) liczy dzisiaj prawie tysiąc pozycji. Najwyższą wygraną w historii polskich gier liczbowych może pochwalić się Gracz z Gdyni, który 9 lutego 2012 r. wygrał w Lotto ponad 33 miliony złotych.

Dzięki Graczom Lotto możliwa jest realizacja ważnych celów społecznych. Z każdej złotówki przeznaczonej na gry liczbowe 19 groszy trafia zgodnie z ustawą hazardową na wspieranie sportu i kultury poprzez fundusze celowe działające w strukturze ministerstw zajmujących się tymi obszarami życia społecznego. Od początku działania firmy powstało tysiące obiektów sportowych. Obecnie Totalizator, również z własnych środków, wspiera wiele ważnych wydarzeń sportowych i kulturalnych.

Obecnie w ofercie ponad 13,5 tysiąca punktów Lotto, pracujących w systemie online znajdują się gry liczbowe: Lotto (wraz z dodatkiem Lotto Plus), Mini Lotto, Multi Multi, Joker i Keno, a także loterie pieniężne: Kaskada oraz w formie popularnych Zdrapek.

::

OKNOPLAST

Polskie przedsiębiorstwo powstałe w 1994 roku w Krakowie. Zajmuje się produkcją okien PCV, dodatków okiennych, drzwi zewnętrznych, rolet i wyrobów z aluminium. Obecnie siedziba firmy znajduje się w Ochmanowie.

Oknoplast posiada sieć handlową, która skupia około 1520. partnerów na terenie Polski, Włoch, Austrii, Czech, Słowacji, Węgier, Szwajcarii, Słowenii Niemiec i Francji. Prowadzi także współprace z niemiecką firmą VEKA produkującą profile PCV oraz austriackim MACO zajmującą się produkcją okien, okuć okiennych i akcesoriów do drzwi. Udział eksportu Oknoplastu wynosi ok. 60 proc.

::

PESA BYDGOSZCZ

Pesa jest związana z pierwszą linią kolejową powstałą w 1851 roku. Największe zmiany w firmie dokonały się w 2001 roku, kiedy to rozpoczęto budowę autobusu szynowego Partner. Od tego momentu prężnie rozwijające się przedsiębiorstwo konstruowało coraz więcej pojazdów, aby w 2010 roku wygrać największy w Europie przetarg na dostarczenie Warszawie 186. tramwajów Swing.

Polskie pojazdy można spotkać na ulicach i szynach takich państw, jak Litwa, Białoruś, Niemcy, Ukraina i Rosja. 92 proc. akcji firmy znajduje się w rękach ośmiu prywatnych inwestorów.

Pesa chce podwoić swoją sprzedaż – do końca 2014 roku ma wyprodukować 650 tramwajów. Jej tegoroczny dochód ma osiągnąć 1,7 mld zł, natomiast w roku 2015 kwota ma wzrosnąć do 3 mld.

::

PKO BANK POLSKI

PKO logo

 

Największy bank w Polsce działający od 1919 roku. PKO BP jest bankiem uniwersalnym – obsługuje osoby fizyczne, małe i średnie przedsiębiorstwa, a także wielkie korporacje. Jest kontrolowany przez Skarb Państwa, który posiada 31,39 proc. udziałów.

Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski Spółka Akcyjna posiada 1200 własnych oddziałów i 1210 agencji, ponad 2500 bankomatów i prowadzi ponad 6 mln rachunków. Obok banku w skład grupy kapitałowej wchodzą spółki zależne i współzależne poszerzające ofertę PKO BP o leasing, rozliczenia elektroniczne, faktoring czy fundusze inwestycyjne i emerytalne.

::

PLATIGE IMAGE

Platige Image logo

Spółka założona przez Jarosława Sawko i Piotra Sikorę w 1997 roku. Jej specjalizacją jest tworzenie grafik komputerowych, animacji 3D i efektów cyfrowych. Firma Platige Image otrzymała nominację do Oskara, Złotej Palmy w czasie festiwalu filmowego w Cannes i Złotych Lwów na festiwalu filmowym Wenecji.

Firma ma na swoim koncie około 2500 filmów reklamowych i od początku swojego istnienia realizuje produkcje przeznaczone na rynki zagraniczne, m.in. Rosji, Portugalii, USA czy Wielkiej Brytanii. Kampanie były realizowane dla takich marek, jak Lego, Discovery Chanel czy Vodafone. W Polsce najbardziej znane kreacje spółki to postacie Serca i Rozumu czy cykl filmów promujących marki Biedronka i Tesco.

::

PLL LOT

 

LOT to polska spółka będąca własnością Skarbu Państwa założona 1 stycznia 1929 roku. Powstała z połączenia wszystkich linii lotniczych działających w tamtym czasie w Polsce. Polskie Linie Lotnicze obsługują ponad 50 tras do Europy, Ameryki Północnej oraz na Bliski Wschód.

Od dziesięciu lat LOT jest uznawany za „najlepszą linię lotniczą w Europie Środowej i Wschodniej” według czytelników magazynu „British Business Traveller”. Zatrudnia ponad 4000 pracowników i dysponuje flotą 58 samolotów. Od 2003 roku jest także członkiem organizacji Star Alliance.

::

PZU

Powszechny Zakład Ubezpieczeń jest firmą ubezpieczeniową istniejącą w Polsce od 1803 roku. Jej działalność rozpoczęła się w roku 1921 kiedy powołano Polską Dyrekcję Ubezpieczeń Wzajemnych. PZU jest również macierzystą firmą wszystkich podmiotów wchodzących w skład Grupy Kapitałowej PZU.

PZU najstarszą i największą firmą ubezpieczeniową w Polsce, zarówno pod względem liczby klientów, placówek, wielkości obrotów czy liczby zatrudnianych osób – w ponad 400 placówkach zatrudnionych jest 11 tysięcy osób.

::

RESERVED

 

Założycielami marki są Marek Piechocki i Jerzy Lubianiec. Reserved jest prowadzony przez firmę LPP, pod której szyldem niegdyś funkcjonował. Pierwszy salon powstał w 2000 roku, a pod koniec 2001 było ich już 24. Dziś to ponad 270 lokali w Polsce i 10 w innych krajach europejskich.

Reserved jest globalną marką odzieżową, jej pierwszy zagraniczny salon powstał w 2002 roku w Tallinnie. Poza Estonią firma działa na Litwie, Łotwie, Ukrainie, w Czechach, Słowacji, Rosji, Rumunii, Bułgarii, na Węgrzech i w Niemczech. Target to kobiety i mężczyźni do 35. roku życia – to również dzieci w przypadku Re-kids.

::

SOLARIS BUS & COACH

 

Solaris jest polskim producentem autobusów miejskich, miastowych oraz turystycznych, a także tramwajów. Firma założona w 1994 roku przez Krzysztofa Olszewskiego dziś jest największym dostawcą pojazdów komunikacji miejskiej na rynek polski oraz jednym z większych eksporterów.

Solaris jest dostępny m.in. na rynkach: niemieckim, gdzie od 2000 roku dostarczył około 2500 niskopodłogowych autobusów; czy włoskim – Solaris w styczniu br. podpisał kontrakt na 85 autobusów typu Turbino 12.

W marcu firma wyprodukowała 10-tys. solarisa, a w ubiegłym roku pobiła rekord produkcji, wypuszczając ze swojej linii montażowej 1302 autobusy.

::

VERVA

 

Verva jest, wytwarzanym w zaawansowanej technologicznie rafinerii w Płocku, paliwem premium marki Orlen. Oferta dostępna jest obecnie w ponad 400 największych stacjach Orlen oraz ekonomicznych stacjach paliw Bliska.

Jakoś paliwa potwierdzona jest certyfikatami Instytutu Technologii Nafty w Krakowie oraz Centralnego Laboratorium Badawczego w Warszawie. Marka Verva to także Verva Lechner Racing Team, czyli pierwszy w Polsce zespół wyścigowy startujący w serii Porsche Supercup.

::

WYBOROWA

Produkowana wyłącznie w Polsce jest najbardziej znaną marką wódki w kraju i na świecie. Wytwarzana jest w 100 proc. z ziarna żyta pochodzącego z lokalnych upraw zachodniej Polski. W latach 70. XX wieku Wyborową ze sloganem ”Autentyczna wódka z Polski” serwowano podczas inauguracyjnego lotu Concorde z Londynu do Nowego Jorku, natomiast w 2005 roku była podawana na ceremonii wręczania Oskarów.

Wódka Wyborowa cieszy się popularnością poza granicami naszego kraju już od ponad 80. lat. Była pierwszą wódką na zagraniczny eksport, a po zniesieniu prohibicji w Stanach Zjednoczonych zyskała sławę międzynarodową.

Obecnie jest eksportowana do 77 krajów, w Szwajcarii oraz Włoszech jest największą marką wódki, a do Meksyku trafia aż 20 proc. jej produkcji.

::

X-TRADE BROKERS

XTB logo

 

X-Trade Brokers, będąc firmą rdzennie polską, jest jednocześnie największym w Europie Środkowej domem maklerskim oferującym klientom indywidualnym i instytucjonalnym dostęp do pozagiełdowego rynku instrumentów pochodnych oraz dostęp do rynku giełdowego.

Firma aktywnie uczestniczy w procesie edukacji polskich inwestorów w zakresie rynków pozagiełdowych i giełdy. XTB rozwija się także z powodzeniem na rynkach zagranicznych i posiada obecnie oddziały w ponad 10 krajach w Europie. Dom Maklerski X-Trade Brokers funkcjonuje od 2005 roku, kiedy to otrzymał licencję od Komisji Nadzoru Finansowego.

::

ŻUBRÓWKA

Wytwarzana od stuleci w Białowieży, której znakiem rozpoznawczym jest umieszczane wewnątrz butelki źdźbło trawy żubrowej rosnącej dziko, wyłącznie w Puszczy Białowieskiej. Poza Polską produkowana jest w wielu innych krajach i pod różnymi nazwami – w Rosji (Зубровка); na Ukrainie, Białorusi i w Czechach (Зубрівка) oraz w Stanach Zjednoczonych (Wisent Vodka).

Żubrówka została nagrodzona medalami w Londynie i Lizbonie, otrzymała także nagrodę Grand Gold Medal w konkursie Monde Selection w Brukseli i wyróżnienie podczas targów Polagra i Europrodukt.

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF