Miasto też człowiek: Łódź
![](https://brief.pl/wp-content/uploads/2013/08/C581C3B3dC5BA20D.jpg)
Łódź to siostry syjamskie w wieku 35 lat. Jedna jest bezrobotną szwaczką z gromadką dzieci na wyżywieniu, a druga to typ artystki o słabym zdrowiu, ale wielkich ambicjach... Zapraszamy do lektury kolejnej części cyklu "Miasto też człowiek", w którym pokazujemy, jak wyglądałyby wybrane polskie miasta, gdyby były ludźmi.
Łódź
Łódź to siostry syjamskie w wieku 35 lat.
Łódź Fabryczna to ta większa, silniejsza. Jest bezrobotną szwaczką z gromadką dzieci na wyżywieniu. Mieszka w odrapanej kamienicy w centrum i ma 12-letniego golfa. Jej mąż albo jest na meczu, albo na pomeczowej „wytrzeźwiałce”, albo w areszcie za kibolskie rozróby, dlatego Fabryczna sama sobie organizuje czas. Hurtowo słucha Eski, ogląda polsatowskie seriale albo włóczy się z kumpelami po Piotrkowskiej w poszukiwaniu draki. Alergicznie reaguje na Warszawę. Przez kompleksy. Dlatego lepiej nie wchodzić jej w drogę…
Nic dziwnego, że ze swoim agresywnym sposobem bycia Fabryczna niemal zupełnie zdominowała słabszą siostrę. A szkoda! Łódź Kaliska bowiem to typ artystki o słabym zdrowiu, ale wielkich ambicjach. Jak na siostrę syjamską przystało, Kaliska mieszka w tym samym miejscu. Z tym tylko, że ona próbuje swoje otoczenie zmieniać: w pofabrycznych przestrzeniach organizuje ambitne wystawy, pokazy mody, a także imprezy z muzyką alternatywną. Ale Kaliska, o, ironio, również ma warszawski kompleks, choć nigdy się do tego nie przyzna. Dzielnie maskuje go lansem: jeździ na uczelnię hipsterską kolarzówką, pije organiczną kawę na sojowym mleku i ogląda offowe kino irańskie. I marzy o postępie w medycynie, który pozwoli jej się wreszcie oddzielić od swojej siostry o wątpliwej reputacji…
::
Przeczytaj także:
Miasto też człowiek: Warszawa
Miasto też człowiek: Kraków
Więcej „portretów pamięciowych” polskich marek miast w wakacyjnym numerze magazynu „Brief”. Zapraszamy do lektury!