...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Neuroplastyczność sprzymierzeńcem przedsiębiorczyni. Jak dbać o swój mózg, aby podnieść funkcje kognitywne ?

Biologiczną podstawą posiadania pewności jest doświadczenie. Kiedy czegoś doświadczymy osobiście, sprawdzimy to sami, a najlepiej wielokrotnie powtórzymy i zweryfikujemy – jesteśmy przekonani, że jest to zgodne z prawdą. Czym jednak jest ta prawda? Czy jest obiektywna? Obecnie panuje dosyć spójne przekonanie, że to co postrzegamy jest naszą percepcją rzeczywistości, głęboko zależną od tego kim jesteśmy i co dotychczas przeszliśmy, czyli komunikatem poddanym działaniu naszych wewnętrznych „filtrów” np. zakorzenionych przekonań. Istnieją jednak inne oparte na symulacjach matematycznych teorie, mówiące o tym, że nawet czas i przestrzeń, nie są fundamentalne, a wytwarzane przez nasz mózg na potrzeby przetrwania (m.in. Hoffman et al. 2015 ). Te pozornie sprzeczne teorie łączy jednak nadrzędna pozycja mózgu i niesamowitych zdolności neuronów do tworzenia nowych połączeń (neuroplastyczność). Uwierzmy zatem, że możemy nasz mózg programować i nadpisywać, że z jego pomocą możemy dobrze kierować naszym życiem i karierą.

 

Niezależnie od wieku 

To my kreujemy swoją rzeczywistość. W każdej minucie, to co oglądamy, czytamy, jakie aktywności fizyczne podejmujemy i co wprowadzamy do naszego organizmu, ma wpływ na nasz mózg – zmienia nasze połączenia synaptyczne, powodując to kim jesteśmy i w jaki sposób odczuwamy. Warto o tym pomyśleć. Na chwilę zatrzymać się w natłoku informacji płynących praktycznie z każdej strony. Warto spróbować usiąść za sterami swojego mózgu i postarać się świadomie wybierać w którą stroną rozwiną się nasze nowe połączenia synaptyczne. Przez ostatnie dekady silnie zakorzenione było przekonanie, że pomimo iż tracimy każdego dnia miliony komórek nerwowych, w pewnym wieku przestają one być zastępowane. Obecnie badania potwierdzają wytwarzanie nowych neuronów oraz możliwość tworzenia nowych szlaków synaptycznych do końca życia. Zatem zapis naszego mózgu może być poprawiany i ulepszany niezależnie od wieku.

 

Jak ćwiczyć mózg? 

Efektywną drogą do rozwoju naszego mózgu jest uczenie się całkiem nowych rzeczy. Dziecko z łatwością uczy się nowych rzeczy, gdyż do realizacji określonego zadania musi wytworzyć sieć nowych połączeń neuronalnych. Tu nie ma wyboru drogi na skróty. Dorosły do realizacji zadania najczęściej może wykorzystać ścieżki już istniejące, co kosztuje go mniej wysiłku i energii. Oszczędny energetycznie mózg woli pozostawać w bezpiecznej strefie i wykorzystywać sieć istniejących już szlaków synaptycznych. Kiedy jednak uczymy się czegoś zupełnie nowego nasz mózg jest zmuszony do wykreowania nowych połączeń synaptycznych. Odczuwamy to jako wyzwanie, lecz możemy mieć pewność, że jego realizacja uruchomi nowe zasoby naszego mózgu i pozwoli nam spojrzeć na wiele rzeczy z innej perspektywy.

Jest wiele badań opisujących pozytywny wpływ ćwiczeń fizycznych na mózg, zarówno u osób zdrowych, jak i pacjentów z chorobami neurodegeneracyjnymi np. chorobą Alzheimera. Między innymi zauważono wzrost poziomu białka BDNF (Brain-derived Neurotrophic Factor)
u osób wykonujących w sposób regularny krótkie i intensywne interwałowe ćwiczenia. Białko BDNF ma pozytywny wpływ na pamięć i uczenie oraz zdolność mózgu do tworzenia nowych połączeń synaptycznych (neuroplastyczność). Spadek zdolności poznawczych wraz z wiekiem łączony jest ze spadkiem poziomu białka BDNF w mózgu. Zatem nawet bardzo krótka, ale regularna i intensywna aktywność fizyczna w ciągu dnia, może pozytywnie wpłynąć na nasze zdolności kognitywne.

 

Odpowiednia dieta ma znaczenie dla mózgu 

Od bardzo dawna wiadomo, że jelita są niezwykle gęsto unerwionym narządem, nie budzi też zdziwienia, że mózg wysyła do jelit różne komunikaty. Jednak ważnym odkryciem ostatnich lat jest dodatkowa wymiana sygnałów między jelitami, a mózgiem, która zachodzi m.in. przez nerw błędny. Okazuje się, że bakterie, które zasiedlają nasze jelita są w stanie wysyłać sygnały do mózgu. Co ciekawe kompozycja mikrobioty jelitowej może wpływać na funkcje poznawcze i psychiczny dobrostan, a nawet przyszłą trajektorię starzenia. Zatem istotnym czynnikiem dbałości o nasz mózg, jest troska o różnorodność i prawidłową kompozycję mikroflory jelitowej. Wśród korzystnych szczepów wymienia się bakterie z rodzaju Lactobacillus, czy Bifidobacterium. Różnorodność i dobry skład mikrobioty w jelitach możemy wspomagać poprzez śródziemnomorską dietę, ograniczenie spożycia cukru oraz przyjmowanie antybiotyków jedynie wtedy, gdy są konieczne, przy jednoczesnym przyjmowaniu osłon probiotycznych. Warto też nie przyjmować pokarmów w trybie ciągłym, a szczególnie w nocy, aby dać naszemu organizmowi odpocząć od ciągłego trawienia i pozwolić zająć się regeneracją i procesami naprawczymi.

 

Kontrola nad mózgiem 

Według danych z praktyki lekarskiej psychiatrów, jedną ze składowych obniżonego dobrostanu jest poczucie utraty kontroli nad swoim życiem. Nie jest to zaskakujące, zważywszy na to w jak trudnych i intensywnie zmiennych warunkach żyjemy w ostatnim czasie. Możemy jednak spojrzeć na to z drugiej strony, w sposób nieco bardziej pozytywny – mając kontrolę nad naszym mózgiem, organem nadrzędnym, nieodkrytym i niezwykłym, zapisując go zgodnie z własnym scenariuszem, a nie ścieżką najmniejszego wysiłku i niskich barier energetycznych – mamy ogromny wpływ na nasze obecne i przyszłe życie.

 

Izabela Zawisza – dr nauk biologicznych w dyscyplinie biofizyka

DDFSTUDIO

Wynalazczyni, autorka i współautorka kilku patentów, przedsiębiorczyni stawiająca w swoim biznesie na badania i innowacje. Obecnie właścicielka marki kosmetycznej OREKA Laboratories oraz firmy ProConChem działającej w obszarze badań naukowych oraz projektowania technologii dla klientów zewnętrznych.

Podczas studiów doktoranckich w Polskiej Akademii Nauk, oprócz pracy doktorskiej obronionej z wyróżnieniem oraz nagrodą za najlepszy doktorat w IBB PAN w 2014 roku, kluczowym osiągnięciem Izabeli Zawiszy było opracowanie i opatentowanie molekuły Chitathione. Dr Izabela Zawisza jest obecnie w trakcie badań naukowych prowadzących do habilitacji. Współwynalazczyni 3 patentów (IBB PAN) i wyłączna autorka kolejnych zgłoszeń patentowych (działalność badawcza własna, działalność badawcza na rzecz przemysłu). Pasjonatka innowacji oraz wdrażania ich w branży kosmetycznej i farmaceutycznej. Doświadczona przedsiębiorczyni. Wprowadza na rynek nowe kategorie kosmetyków, które rozwiązują problemy skórne, są łagodne, skuteczne i przyjazne dla środowiska. Jako pierwsza wprowadziła na rynek produkty (EKO-peelingi), których opakowania biodegradują w czasie rzeczywistym.

Marka OREKA jest jej autorską marką, najbardziej oddającą jej wartości. „Moje wartości to minimalizm i troska o planetę oraz drugiego człowieka. Nie lubię nadmiaru i przerostu formy nad treścią. Cenię wysoką jakość i dbam o nią we wszystkim, co robię. Razem z OREKA zostawmy tylko dobry ślad.”

Z zamiłowania podróżniczka, odwiedziła kilkadziesiąt krajów na 5 kontynentach. Samodzielna mama 3-letniego Adasia.

 

Autorka jest członkinią Sieci Przedsiębiorczych Kobiet, w ramach której kobiety zyskują przestrzeń do rozwoju i promocji swoich biznesów, a także mentorką w Klubie Mentorek Sieci Przedsiębiorczych Kobiet, który jest realizowany w ramach programu Biznes w Kobiecych Rękach finansowanego przez Citi Foundation i Fundację Citi Handlowy.

Sieć Przedsiębiorczych Kobiet to fundacja, której celem jest wspieranie kobiet w budowaniu i rozwijaniu ich biznesów. W SPK wierzymy, że wyposażając kobiety w ekspercką wiedzę i kontakty sprawimy, że będą sprawcze i niezależne finansowo. Kompleksowo wspieramy przedsiębiorczość kobiet poprzez: rozwijanie kobiecej społeczności zawodowej, mentoring, inicjowanie programów akceleracyjnych i biznesowych oraz popularyzowanie inwestowania przez kobiety. Mamy aż 50 000 obserwatorek w mediach społecznościowych! Zapraszamy także Ciebie https://www.linkedin.com/company/fundacja-przedsiebiorczosci-kobiet W naszej społeczności działa też wyjątkowy Klub, realizowany w ramach programu Biznes w Kobiecych Rękach finansowanego przez Citi Foundation i Fundację Citi Handlowy. To Klub Mentorek, który zrzesza 150 kobiet posiadających bogate doświadczenie zawodowe, którym chętnie się dzielą. Skorzystaj z wiedzy naszych mentorek - zapraszamy do lektury ich tekstów.

Sieć Przedsiębiorczych Kobiet