...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Nowe funkcje w Tesli

tesla fsd

Nad modelami autonomicznej jazdy pracuje niezliczona liczba firm. Jednak jeżeli chodzi o funkcje skupiające się na samo prowadzeniu aut Tesla pochwalić się może najbardziej rozbudowaną technologią. W szczególności po ostatniej aktualizacji.

W czasach, kiedy większość producentów motoryzacyjnych stawia na asystentów jazdy wspierających kierowców i dbająch o bezpieczeństwo, Tesla wciąż stara się stworzyć system bliski autonomii. Po prawie dekadzie pracy nad systemem wizja staje się coraz mniej abstrakcyjna, a największą przeszkodą zdaje się nie technologia, a prawo.
Ostatnio przedstawiona aktualizacja systemu FSD (Full Self Driving) nadal jest w fazie testowej, ale wprowadza nową dość ciekawą funkcję i wiele udoskonaleń. Równolegle Elon Musk na Twitterze ogłosił wzrost ceny pakietu zawierającego FSD i zapowiedział, że cena będzie podnoszona wraz z rozwojem systemu.
Nowa funkcja, która budzi największe emocje to Profil jazdy. Pozwala on na wybór zachowania autonomicznego systemu. Użytkownik ma do wyboru trzy tryby: wyluzowany, standardowy oraz asertywny. Dwa pierwsze wydają się stosunkowo jasne i różnic należy szukać w detalach takich jak utrzymywanie różnych odległości między przeszkodami i częstotliwości wyprzedzania. Dopiero tryb asertywny zawiera dość oryginalną opcję, jaką jest do pewnego stopnia ignorowanie znaków stop. Zgodnie z prawem znak stop wymaga od kierowcy zatrzymania pojazdu do zera. System jednak informuje, że w trybie asertywnym w niektórych przypadkach ma on zamiar zignorować przepisy i jedynie zwolnić przed przejazdem.

Dość szybko podniosły się głosy dotyczące bezpieczeństwa i ewentualnych konsekwencji prawnych za niestosowanie się systemu do kodeksu drogowego. Największe obawy budzi sposób, w jaki Tesla podejmuje decyzje o niezatrzymaniu się zgodnie ze znakami. Być może jednak to właśnie jest przyszłość samoprowadzących się systemów. Właściciel decydować będzie o sposobie jazdy samochodu i ewentualnie ponosił konsekwencje w imieniu systemu.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF