Nowe życie pawilonu Cepelii
Jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w ścisłym centrum Warszawy zmieni swoje oblicze. Modernistyczny pawilon Cepelii zostanie gruntownie przebudowany według oryginalnego projektu wybitnego architekta Zygmunta Stępińskiego. W jego wnętrzu powstanie wyjątkowa, flagowa restauracja McDonald’s – stworzona z poszanowaniem okolicznego krajobrazu miejskiego.
Patrząc na obecny stan budynku Cepelii trudno dopatrzeć się w nim perełki architektury – jednego z niewielu ocalałych modernistycznych pawilonów Warszawy. Budynek powstał w 1966 roku według projektu Zygmunta Stępińskiego, który był również współprojektantem Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej (MDM), Trasy W-Z czy Hotelu Metropol. Budynek był w czasach swojej świetności lekką konstrukcją z dużymi przeszkleniami, dzięki czemu sprawiał wrażenie wielkiej witryny sklepowej.
Za sprawą nowego inwestora, po latach zaniedbań, budynek ma szansę powrócić do czasów świetności i być wizytówką stolicy. Za nowy projekt odpowiada warszawska Pracownia Architektoniczna Maas Projekt sp. z o.o., założona przez Dariusza Hyca i Henryka Łagunę. Ci doświadczeni architekci odpowiadają między innymi za nowe oblicze Domów Centrum, Hotelu „Saskiego”przy Placu Pankowym 1, budynku „ETHOS” na Placu Trzech Krzyży.
– Cieszy nas, że znalazł się inwestor, który jest w stanie finansowo udźwignąć koszty przebudowy, a co więcej chce zachować wyjątkowy charakter tego budynku. Projekt opiera się na pierwotnej koncepcji Zygmunta Stępińskiego, na której realizację nie pozwoliła ówczesna technologia i fundusze. Jestem przekonany, że ta jakościowa zmiana w samym centrum miasta zostanie dostrzeżona i doceniona zarówno przez mieszkańców, jak i turystów – przekonuje Henryk Łaguna z pracowni Maas Projekt sp. z o.o
Inwestor ściśle współpracuje z konserwatorami zabytków, a także władzami miasta, aby modernizacja budynku była zgodna zarówno z wytycznymi konserwatorskimi, jak i z planami zagospodarowania przestrzennego tej części stolicy.
– Zależy nam na zachowaniu wszystkich walorów architektonicznych tego budynku i harmonijne wpisanie się w krajobraz centrum stolicy. Zastosujemy bardziej subtelny branding zewnętrzny. – informuje Anna Borys-Karwacka, Dyrektor ds. korporacyjnych McDonald’s Polska – To będzie wyjątkowe miejsce. A że to McDonald’s, każdy, niezależnie od tego, czy do wydania ma 5 czy 50 zł będzie mógł cieszyć się tak wystrojem, jak i zróżnicowanym menu, lecz na tym etapie nie chcemy zdradzać więcej szczegółów.
To nie jedyna polska restauracja McDonald’s zlokalizowana w historycznym wnętrzu. Lokal na gdyńskim dworcu PKP zachwyca gości odnalezionymi podczas remontu i odrestaurowanymi malowidłami sopockiej szkoły malarstwa z 1957 roku znajdującymi się zarówno na suficie, jak i na ścianach sali. Kraków również może poszczycić się niestandardową architekturą i wystrojem restauracji przy ul. Grodzkiej, w samym sercu Starego Miasta. Wyróżniającym elementem tej restauracji jest nie tylko umiejętne skomponowanie wystroju z oryginalną architekturą budynku, ale również wykorzystanie jako dekoracji zabytkowej stolarki drzwiowej pochodzącą z budynku.