Omenaa Mensah pierwszą Polką w Tate Modern Africa Acquisitions Committee

Omenaa Mensah, znana filantropka, miłośniczka sztuki i dziennikarka, została zaproszona do elitarnego grona Africa Acquisitions Committee przy Tate Modern – jednej z najbardziej prestiżowych instytucji sztuki współczesnej na świecie. To historyczny moment, ponieważ Mensah jest pierwszą Polką, która zasiada w tym wpływowym komitecie odgrywającym kluczową rolę w kształtowaniu globalnej kolekcji galerii, koncentrując się na wybitnych dziełach sztuki z kontynentu afrykańskiego. To wyróżnienie podkreśla jej zaangażowanie w promowanie różnorodności kulturowej i współczesnej sztuki na arenie międzynarodowej.
Tate Modern, usytuowane w sercu Londynu, to jedna z najbardziej renomowanych instytucji dedykowanych sztuce nowoczesnej i współczesnej na świecie. Stanowi integralną część sieci Tate, w skład której wchodzą również Tate Britain, Tate Liverpool i Tate St Ives. Galeria słynie z przełomowych wystaw oraz imponującej kolekcji, obejmującej dzieła światowego modernizmu, sztuki powojennej i współczesnej. Tate Modern mieści się w ikonicznym budynku dawnej elektrowni Bankside, zaprojektowanym przez sir Gilesa Gilberta Scotta – tego samego architekta, który
stworzył kultową czerwoną brytyjską budkę telefoniczną.
Dołączenie do Africa Acquisitions Committee Tate Modern to dla mnie ogromny zaszczyt i wyjątkowa szansa na aktywne promowanie afrykańskiej sztuki współczesnej na arenie międzynarodowej. Wierzę, że sztuka ma moc budowania mostów między kulturami, ale to dzięki sprawczości i jak najczęstszym współpracom artystycznym możemy realnie wspierać zrozumienie i uznanie dla różnorodności. Moim marzeniem jest rozwój współprac między artystami europejskimi, w tym polskimi, a afrykańskimi, aby wspólnie pokazywać bogactwo i różnorodność kulturową.- podkreśla Omenaa Mensah i dodaje: Przykładem takich działań jest projekt obecnie realizowany przez Omenaa Foundation – Kids Haven Sports and Art Complex w Ghanie, który stanie się przestrzenią sprzyjającą wymianie myśli i współpracy artystów. Dzięki wsparciu OmenaArt Foundation miejsce to będzie służyło organizacji rezydencji artystycznych, w których twórcy z Afryki i Europy, w tym z Polski, będą mogli działać razem, inspirować się nawzajem i budować nowe mosty kulturowe. Również sieć niestandardowych rezydencji artystycznych, które współtworzymy na Malcie, we Włoszech i w Polsce, stanowi niezwykle ważne przestrzenie wymiany, wzajemnych inspiracji i twórczej współpracy.
Omenaa Mensah, założycielka i prezeska OmenaArt Foundation i Omenaa Foundation
OmenaArt Foundation: omenaartfoundation.com