...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Pierwszy dzwonek w szkole polskich pionierów

Sztuczna inteligencja, która pomoże w nauce matematyki, pierwsze roboty edukacyjne, które można rozbudowywać albo wirtualny targ ze świeżymi warzywami i owocami – to tylko kilka pomysłów na innowacyjne produkty i usługi, które będą rozwijać uczestnicy Szkoły Pionierów PFR. 50 młodych i ambitnych osób, dzięki warsztatom biznesowym organizowanym przez Polski Fundusz Rozwoju i Allegro, ma szansę przekuć swoje pomysły w sukcesy, o których usłyszy nie tylko Polska.

W rok po pierwszej edycji Szkoły Pionierów PFR, jej uczestnicy rozwijają łącznie kilkanaście produktów i usług w 10 różnych branżach, trzy osoby poszukują inwestora, a ośmiu absolwentów wzięło udział w kolejnych programach PFR dla innowatorów.

Pierwsza edycja Szkoły Pionierów PFR pokazała, że młodzi, zdolni ludzie którzy otrzymają odpowiednie warunki do rozwoju i szlifowania swoich kompetencji biznesowych, są w stanie stworzyć pomysły i technologie z powodzeniem konkurujące na międzynarodowych rynkach. To szczególnie ważne, bo mamy w tej chwili w Polsce wiele podmiotów, np. w ramach funduszy PFR Ventures, które są w stanie udzielić takim inicjatywom finansowania. W tym roku w programie jeszcze mocniej stawiamy na transfer dobrych praktyk, doświadczeń biznesowych oraz rozwój multidyscyplinarnych kompetencji przyszłości. To kluczowe czynniki sukcesu w dzisiejszej gospodarce opartej na wiedzy.  -Paweł Borys,  prezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju

Wzmacnianie innowacyjności, to niezbędny warunek dalszego rozwoju naszej gospodarki. Nie powiedzie się to bez współpracy strony publicznej i sektora komercyjnego. Wspólna inicjatywa PFR i Allegro to znakomity przykład takiego współdziałania. Szczególnie ważne jest to, że jest ona skierowana do młodych ludzi. To temu pokoleniu, jestem przekonany, przyjdzie wprowadzać Polskę do grona najbardziej innowacyjnych państw świata. Naszym obowiązkiem jest wyposażenie go we wszelkie niezbędne do tego kompetencje. Służą temu właśnie takie inicjatywy jak Szkoła Pionierów PFR czy – przygotowany przez MPiT, we współpracy z MEN – program Szkoła dla Innowatora. -Marek Niedużak, Wiceminister w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii


Spośród aplikacji, nadsyłanych z całej Polski, eksperci PFR wyłonili 50 uczestniczek i uczestników, którzy będą rozwijać umiejętności biznesowe pod okiem wybitnych ekspertów i praktyków biznesu. Pierwsze trzy tygodnie warsztatów odbędą się w Warszawie, natomiast finał będzie to tygodniowe intensywne spotkanie w Berlinie. O wyborze stolicy Niemiec zadecydowało jej rosnące znaczenie w europejskim ekosystemie innowacji: działa tam najwięcej międzynarodowych zespołów, w tym liczne z Polski. Na wschodzące firmy czeka też najwięcej w Europie zewnętrznego kapitału. Budując swoje produkty pod okiem berlińskim przedsiębiorców związanych z German Tech Entrepreneurship Center, uczestnicy Programu poznają możliwości rozwijania swoich projektów pod kątem globalnego skalowania.

Dzięki Allegro Polacy nauczyli się, że zakupy w internecie są wygodne, bezpieczne a przede wszystkim  opłacalne. Nic więc dziwnego, że coraz szybciej przenoszą się do sieci, by ułatwiać sobie życie. Nasze dwudziestoletnie doświadczenia w e-handlu mogą pomóc najzdolniejszym młodym ludziom tworzyć nowoczesne rozwiązania, które także będą ułatwiać życie klientów na całym świecie. Projekty, które powstały w pierwszej edycji Szkoły Pionierów zaskoczyły nas wszystkich swoją dojrzałością i potencjałem. To pokazuje, że nasza wspólna z PFR praca ma sens: wystarczy wesprzeć przedsiębiorczych Polaków, a oni tworzą świetnie rozwiązania upraszczające życie. Wierzę, że tak będzie i w obecnej edycji Szkoły Pionierów.  
-Damian Zapłata, Chief Commercial Officer, członek Zarządu w Allegro

Szkoła Pionierów PFR opiera się przede wszystkim na praktyce. Druga edycja, podobnie jak pierwsza, składa się z czterech tygodni intensywnych warsztatów. Ich nadrzędnym celem jest przełożenie poszczególnych elementów szkolenia na projekty realizowane przez uczestników. Pomysły Pionierów rozwijane w ramach tej edycji dotyczą m. in.: sztucznej inteligencji, chmurowego dostępu do danych i informacji oraz wielu innych.

Rozwój innowacyjności i przedsiębiorczości polega na kwestionowaniu i ulepszaniu nawet najbardziej sprawdzonych rozwiązań. Dlatego zapewniliśmy Pionierom wsparcie praktyków i ekspertów, którzy przekażą wiedzę o narzędziach i historiach sukcesu z polskiego ekosystemu start-upów. Liczymy, że dzięki temu uczestnicy Szkoły Pionierów będą w stanie rozwinąć swoje projekty. – Eliza Kruczkowska, Dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji w PFR


Szkoła Pionierów PFR przeprowadzi uczestników przez proces budowania i rozwoju projektu technologicznego. Zaczynając od zajęć z rozwoju osobistego i budowania zespołu założycielskiego, poprzez narzędzia biznesowe i cyfrowe, które pomogą śledzić rozwój projektów aż po sprzedaż i marketing umożliwiające skalowanie działalności. Inspiracją do kreowania innowacji będą też miejsca warsztatów: warszawska siedziba Allegro, przestrzenie należące do międzynarodowej sieci przestrzeni coworkingowych HubHub oraz najnowsza przestrzeń technologiczna w sercu Warszawy – Centralny Dom Technologii.  Uczestnicy odwiedzą także siedzibę PFR oraz szkołę programowania Coders Lab – Szkoła IT.

W naszych przestrzeniach spotykają się ze sobą ludzie, którym przyświeca jeden cel: ciągły rozwój swoich umiejętności i wiedzy. Dlatego też, od początku naszej działalności dumnie wspieramy wartościowe inicjatywy, które mają duży wpływ na konkurencyjność polskiej gospodarki. Wierzę, że dzięki Szkole Pionierów, uczestnicy programu uzyskają dostęp do różnych form wsparcia, rozwiną swoje talenty i zdobędą zestaw umiejętności, który pozwoli im na aktywny udział w procesie budowania innowacyjnych rozwiązań. – Bartosz Chmiel, Brand & Marketing Manager HubHub, partner II edycji programu

Nadzór nad warstwą merytoryczną programu objęła Rada Programowa, w skład której wchodzą m.in.: Eliza Kruczkowska – Dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji w PFR, Damian Zapłata – Członek Zarządu ds. Komercyjnych w Allegro oraz Grzegorz Garczyński – Head of Performance Marketing Booksy. Wśród członków Rady znajdują się również uznani na świecie polscy przedstawiciele świata nauki, technologii i start-upów.

Program jest organizowany przez Polski Fundusz Rozwoju przy wsparciu partnera strategicznego – Allegro.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF