...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Polacy liderami w rankingu Deloitte Fast 50

Firma doradcza Deloitte po raz szesnasty opublikowała zestawienie „Technology Fast 50”, wyróżniając w nim najszybciej rozwijające się firmy technologiczne w Europie Środkowej. Wśród 50 innowatorów aż dwunastu to przedstawiciele naszego rodzimego sektora technologicznego. Co więcej, kategoria „Wschodzące Gwiazdy” została zdominowana przez polskie firmy, przede wszystkim te zajmujące się rozwijaniem technologii opartych o big data oraz aplikacje mobilne.

Deloitte od szesnastu lat przygląda się firmom technologicznym z Europy Środkowej. Ranking „Technology Fast 50” prezentuje najszybciej rozwijające się środkowoeuropejskie przedsiębiorstwa technologicznie innowacyjne, na podstawie wzrostu przychodów operacyjnych. W jego skład wchodzą trzy kategorie: główna „Technology Fast 50” oraz dwie podkategorie „Wschodzące Gwiazdy” i „Wielka Piątka”. Do tegorocznej edycji rankingu Fast 50 aplikowało rekordowa liczba 190 spółek z 13 krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Do kryteriów doboru kandydatów należały m.in. takie, jak to, że aplikująca spółka musi wytwarzać autorskie technologie lub ponosić wydatki na badania i rozwój oraz nie może mieć większościowego inwestora z zagranicy. Ranking Fast 50 Central Europe jest częścią programu Fast 500 EMEA i wszyscy laureaci „najszybszej 50-tki” zostają automatycznie do niego zgłoszeni. Dodatkowo „Technology Fast 50” jest częścią raportu „Global Technology Fast 100” przygotowywanego przez Deloitte, który zostanie zaprezentowany w połowie listopada br.

Polska znalazła się na pierwszym miejscu pod względem liczby firm w rankingu. Przedstawiciele polskiego biznesu obecni w zestawieniu pochodzą z całego kraju. Najwięcej swoich reprezentantów (9) ma stolica, czterech Poznań i po jednym: Gliwice, Gdańsk, Kraków, Wrocław, Piaseczno i Grodzisk Wielkopolski. 

W tym roku na drugie miejsce, pod względem liczby spółek, w głównej kategorii zajęła Rumunia – z dziesięcioma firmami, zaś trzecie miejsce przypadło Chorwacji z ośmioma podmiotami. Poza tym, w głównej kategorii, swe miejsce znalazły także przedsiębiorstwa ze Słowacji (5), Czech (5), Węgier (4), Litwy (2), Serbii (2) i  Bułgarii (2).

deloitte fast 50

Liderzy zestawienia

Zwycięzcą Deloitte Technology Fast 50 została, zajmująca się oprogramowaniem, czeska spółka Simplity, która jeszcze w ubiegłym roku zajmowała szóste miejsce w podkategorii „Wschodzące Gwiazdy”. Na drugim miejscu uplasował się także debiutant – polska spółka Sky Cash Poland z Warszawy, zajmująca się płatnościami mobilnymi. Trzecie miejsce należy do zwycięzcy zeszłorocznej edycji Szallas.hu.

–Polacy coraz szybciej przekonują się do płatności mobilnych. Doskonale widać to na przykładzie Warszawy, gdzie sprzedajemy miesięcznie ok. 80 tys. biletów komunikacji miejskiej, a co siódmy parkujący płaci za postój przez naszą aplikację -mówi Tomasza Krajewskiego, prezes SkyCash. –  Ciężka praca po 12 godzin dziennie z ludźmi, którym naprawdę chce się działać, musi przynosić efekty – podsumowuje Krajewski.

Nie tak dynamiczny wzrost

W głównym rankingu Deloitte Technology Fast 50 znalazło się aż 38 nowych firm, 3 awansowały, 8 spadło, a jedna utrzymała pozycję sprzed roku. Średni wzrost przychodów laureatów kategorii głównej wyniósł 560 proc. (przychody 2011 vs. 2014 rok). Był to wynik niższy od osiągniętego rok wcześniej (698 proc.). 

–Firmom technologicznie innowacyjnym daleko do rezultatów osiąganych kilka lat wcześniej, gdy średnie wzrosty przychodów laureatów sięgały ponad tysiąc procent – mówi Magdalena Burnat – Mikosz, Partner Zarządzająca zespołami Innovation Consulting i R&D and Government Incentives, Deloitte. – Wystarczy przypomnieć, że w edycji z 2012 roku było to 1026 proc. Jednocześnie mimo tego spadku osiągnięty wzrost nadal jest znaczny i nieporównywalnie szybszy niż firm działających w innych specjalizacjach. Widać z tego, że warto inwestować w technologię, a myślenie innowacyjne jest drogą do szybkiego wzrostu. – dodaje Burnat – Mikosz. Średni wzrost przychodów polskich firm, które znalazły się w głównej kategorii programu wyniósł prawie 540 proc.

fast 50 deloitte

Big Data i technologie mobilne

Właściciele wszystkich spółek, które znalazły się w rankingu, zostali poproszeni o wskazanie obszarów, które mają największy potencjał wzrostu na przestrzeni najbliższych 12 miesięcy. Niemal 58 proc. z nich nie ma wątpliwości, że takim obszarem jest Cloud Computing. Prawie 48 proc. badanych największy potencjał widzi w rynku mobile, a blisko 45 proc. w oprogramowaniu biznesowym.

– Znalezienie się w gronie najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Centralnej to dla nas nie tylko duże wyróżnienie, ale też potwierdzenie rosnącego zapotrzebowania na analizę danych i chmurę obliczeniową – komentuje Piotr Prajsnar, CEO Cloud Technologies. –Przedsiębiorstwa generują dziś ogromne ilości informacji o klientach, ale wykorzystują tylko niewielką część z nich. Tymczasem dogłębna znajomość konsumenta, jego preferencji, to dziś źródło przewagi konkurencyjnej zarówno w marketingu, bankowości jak i branży ubezpieczeniowej – dodaje Prajsnar.

Polskie wschodzące gwiazdy

Warto podkreślić, że w kategorii „Wschodzące Gwiazdy” na 12 miejsc rankingowych, aż 7 wyróżnień przypadło w udziale firmom z naszego kraju. Liderem jest Code Wise, polska firma istniejąca od 2011 roku, która osiągnęła wzrost przychodów w wysokości 4555 proc. To blisko dwukrotnie więcej niż ubiegłoroczny zwycięzca tej kategorii.

deloitte rising stars
–Najnowsze zestawienie Wschodzących Gwiazd pokazuje, że najszybciej rosną obecnie firmy wdrażające innowacje w  dziedzinie oprogramowania wykorzystującego analizę Big Data oraz możliwości urządzeń mobilnych. – mówi Burnat-Mikosz. – Rozwijanie innowacyjnych rozwiązań wykorzystujących nowe technologie może być receptą na dynamiczny wzrost– podsumowuje.

::

Pobierz pełen raport

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF