Polski producent rowerów ROMET inwestuje 100 mln zł w najnowocześniejszą fabrykę rowerów w Europie
ROMET realizuje obecnie inwestycje o wartości 100 milionów złotych i właśnie otrzymał dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, zdobywając wśród kilkuset złożonych wniosków największą liczbę punktów. Dzięki tym inwestycjom ROMET przyspieszy wprowadzanie innowacji w czterech obszarach: produktowym, produkcyjnym, ekologicznym oraz cyfrowym. Efektami tych innowacji będą jeszcze większa elastyczność w dopasowaniu procesów produkcji oraz możliwość dostosowania rowerów do potrzeb użytkowników już po zakupie, na przykład poprzez zmianę roweru tradycyjnego na elektryczny lub nawet dwukrotne wydłużenie czasu pracy baterii w e-rowerze. ROMET jest polską firmą rodzinną, która należy do grona największych producentów rowerów w Europie. Rozwój oraz modernizacja fabryki na Podkarpaciu od lat są priorytetem. W zautomatyzowanej fabryce ROMET w Podgrodziu koło Dębicy już teraz powstają zaawansowane technologicznie rowery o atrakcyjnym designie i doskonałej jakości. Dzięki dofinansowaniu NCBiR zaplanowane i realizowane inwestycje pozwolą na przyspieszenie wprowadzania kolejnych innowacji.
Od ponad 75 lat rowery ROMET są obecne w życiu wielu pokoleń kolarzy i rowerzystów, a szereg modeli zyskało miano kultowych. Producent od lat inwestuje w rozwój i już w tej chwili fabryka na Podkarpaciu, gdzie produkowane są między innymi ramy i obręcze do rowerów, jest jedną z najnowocześniejszych i najbardziej zautomatyzowanych w Europie. Jednak ROMET jak nigdy dotąd jest gotowy na dalsze innowacje, rozwój i stałe udoskonalanie produktów, zwłaszcza w kontekście dynamicznie rosnącego segmentu rowerów elektrycznych, który nie tylko odgrywa kluczową rolę w transformacji rynku, lecz stanowi również centralny punkt strategicznej wizji właściciela Wiesława Grzyba. ROMET prowadzi oraz planuje kolejne inwestycje i właśnie otrzymał potwierdzenie dofinansowania z NCBiR dla jednego z kluczowych projektów o wartości 100 milionów złotych. W konkursie złożono ogółem 365 wniosków, a ROMET otrzymał najwyższą ocenę oraz zdobył maksymalną liczbę punktów, znajdując się na samym szczycie listy rankingowej. Wraz z decyzją NCBiR i przyznanym dofinansowaniem wdrażanie innowacji w fabryce ROMET znacząco przyspieszy. Realizacja dofinansowanego projektu pozwoli na dynamiczny rozwój w czterech obszarach: produktowym, produkcyjnym (automatyzacja), ekologicznym oraz cyfrowym.
Na poziomie innowacji produktowej firma kreuje nowy standard w branży, którym będzie produkt łatwy w utrzymaniu, naprawie i modernizacji. Romet zapoczątkuje transformację rynku poprzez zaoferowanie modułowej konstrukcji, dzięki której użytkownik będzie mógł w łatwy sposób zmienić rower tradycyjny w elektryczny już po jego zakupie. Użytkownik nie będzie więc musiał podejmować ostatecznej decyzji ani angażować znacznych środków przy zakupie, bo modernizację i rozbudowę roweru lub zmianę jego funkcji będzie mógł przeprowadzić w późniejszym czasie, gdy będzie tego potrzebował. Możliwość decydowania dotyczy zarówno samej ramy, ale również baterii. ROMET tworzy nowatorską litowo-jonową baterię modułową, co oznacza, że klient będzie miał możliwość nawet dwukrotnie zwiększyć jej pojemność, a zatem wydłużyć zasięg wspomagania elektrycznego roweru według swoich indywidualnych potrzeb. Bateria składająca się z jednego, dwóch lub trzech modułów będzie oferować od 400 do 1200 Wh. Żywotność baterii również ulegnie wydłużeniu a ogniwa będą nadawały się do recyklingu w aż 80%. Kombinacja tych rozwiązań oznacza, że ROMET jednym produktem wprowadza innowację produktową, ekoinnowację oraz innowację cyfrową. To rozwiązania nieosiągalne dla krajowych konkurentów.
Konstrukcja projektowanego w ramach innowacji roweru będzie cechowała się wyższą wytrzymałością. Dodatkowo zastosowany zostanie lakier wpływający na większą ochronę oraz mniejszą przyczepność brudu, kurzu i łatwość w czyszczeniu.
– ROMET od wielu lat konsekwentnie inwestuje w obszar badawczo – rozwojowy oraz stale unowocześnia proces produkcji i technologii. Wprowadzamy innowacje w kluczowych obszarach: w sferze produkcji, produktu, w obszarze ekologii oraz innowacji cyfrowych, które pozwolą nam jeszcze szybciej analizować dane i sprawnie dopasowywać procesy produkcyjne do aktualnych potrzeb. Pozytywna ocena wniosku przez NCBiR jest potwierdzeniem tego, że nasze projekty są nie tylko innowacyjne i dopracowane, ale również wyznaczają nowe standardy na rynku. Dzięki tego typu projektom zmieniamy oblicze całej polskiej branży rowerowej, a rozwój produktowy przyczynia się do zdecydowanego przyspieszenia we wprowadzaniu ekologicznych form transportu, których tak bardzo potrzebujemy. ROMET rewolucjonizuje proces produkcji, dzięki czemu mobilność staje się jeszcze bardziej wydajna, pozwalając traktować rower jako rozwiązanie przyjazne środowisku, sprzyjające zdrowiu oraz eliminujące problemy intensywnej urbanizacji w naszych miastach – mówi Wiesław Grzyb, prezes ROMET.
W ramach innowacji produkcyjnych firma stawia na rozwój procesów produkcji, które pozwolą zwiększyć wolumen produkowanych rowerów, przy jednoczesnej optymalizacji kosztów. Automatyczna linia produkcyjna, zautomatyzowane pakowanie czy wydawanie komponentów z magazynu to tylko część wprowadzanych innowacji. Istotnym obszarem są także inwestycje w ekologię, dzięki którym fabryka ROMET na Podkarpaciu będzie już niedługo samowystarczalna energetycznie. Będzie to możliwe dzięki wykonaniu termomodernizacji, termooptymalizacji, czyli zapewnieniu odpowiedniego środowiska pracy, a także inwestycji w fotowoltaikę, w ramach której firma instaluje panele słoneczne o powierzchni 30 tysięcy mkw. Kolejnym elementem w które inwestuje ROMET są innowacje cyfrowe. W firmie powstaje nowy system ERP, czyli program do zarządzania wszystkimi zasobami, dzięki któremu o wiele łatwiej i sprawniej będzie można planować wszystkie procesy produkcyjne. System będzie także analizował wszystkie niezbędne dane, tzw. BIG DATA, dzięki czemu łatwiej będzie zbierać dane służące doskonaleniu produktów oraz łatwiej i szybciej zarządzać łańcuchem dostaw, który zostanie lepiej zsynchronizowany z potrzebami klientów.
Rowery ROMET są dzisiaj synonimem najwyższej jakości, dobrego designu oraz niezawodności. To efekt wielu lat konsekwentnej pracy nad wprowadzaniem innowacji do produkcji rowerów oraz inwestycjom w rozwój fabryki, która już dzisiaj jest jedną z najnowocześniejszych w Europie. Odważne decyzje podejmowane przez właściciela ROMET pozwoliły osiągnąć pozycję lidera rynku rowerowego w Polsce i znaczącego gracza w całej Europie. W czasie, gdy świat potrzebuje nowoczesnych i ekologicznych środków transportu, ROMET ma szansę odegrać znaczącą rolę w transformacji transportowej i tworzeniu lepszych do życia miast w Polsce i innych krajach Europy.
O Grupie ROMET
ROMET jest największym producentem rowerów w Polsce oraz jednym z najważniejszych producentów rowerów w Europie. To firma rodzinna ze 100% polskim kapitałem. ROMET jest liderem w branży jednośladów z ponad 75-letnią tradycją.
ROMET w swojej ofercie posiada rowery z segmentu rowerów elektrycznych, górskich, gravelowych, szosowych, trekkingowych, crossowych oraz miejskich. Rowery tej marki są symbolem jakości, niezawodności i nowoczesności. Aktualnie rowery z fabryki ROMET dostępne są w blisko 700 sklepach partnerskich, na stronie internetowej oraz w salonach należących do Grupy ROMET działających pod marką PROROWERY. Rowery ROMET sprzedawane są na 50 rynkach na świecie.
Fabryki ROMET zlokalizowane są w Podgrodziu k/Dębicy oraz Jastrowiu, a także w Kowalewie, gdzie znajduje się centrum logistyczne. Ramy rowerów ROMET są produkowane w zrobotyzowanej fabryce w Podgrodziu, która wykorzystuje najnowsze światowe technologie. Siedziba główna Grupy ROMET znajduje się na Podkarpaciu.