...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Polski rynek pracy – tydzień 43

Polski Rynek Pracy Tydzień 43

COVID-19 to poważne zmiany na rynku pracy: przez 31 tygodni naszych obserwacji (począwszy od połowy marca 2020 r.) liczba polskich ogłoszeń o pracę zarówno rosła, jak i malała.

Przez 31 tygodni naszych obserwacji (począwszy od połowy marca 2020 r.) zmiany na rynku pracy towarzyszące COVID-19 wpływały na liczbę polskich ogłoszeń o pracę zarówno pozytywnie, jak i negatywnie.

Pierwsze 5 tygodni naszych obserwacji to bardzo wyraźny spadek: z 173 003 ogłoszeń w 13. tygodniu 2020 r. do 130 508 w tygodniu 18. – z LinkedIn zniknęło wtedy 42 495 polskich ofert pracy. Kolejne 7 tygodni to naprzemienne spadki i wzrosty, które skończyły się w tygodniu 26., kiedy opublikowano 208 141 ogłoszeń, czyli najwięcej od początku naszych obserwacji. Taki wynik stanowił wzrost o 20,31% w porównaniu z tygodniem 13. Przez kolejne kilka tygodni poziom polskich ogłoszeń o pracę utrzymywał się na poziomie 200 000 aż to tygodnia 35., w którym ich liczba spadła do 133 984. Od tamtej pory liczba polskich ofert pracy na LinkedIn rosła aż do tygodnia 39. – opublikowano wtedy najmniej ogłoszeń o pracę od początku naszych obserwacji – 128 587. Tydzień 40. i 41. to wzrosty odpowiednio do 143 190 i 151 828 ogłoszeń. W tygodniu 42. nastąpił spadek o 5,07%  do 144,134 ogłoszeń. W kolejnym tygodniu 43. nastąpił wzrost do 150 577 ogłoszeń.

Polska - liczba ogłoszeń o pracę na LinkedIn 43
Grafika przygotowana przez Career Angels / Troaching Institute

Od początku roku firma bardzo się rozwija. Zatrudniliśmy już ponad 30 tysięcy nowych pracowników na całym świecie.

Dyrektor EMEA / Branża technologiczna

Tydzień 15. vs 43.

Najobszerniejszy ranking, który prowadzimy to porównanie danych z 15. (pierwszego tygodnia obserwacji 36 krajów) i każdego kolejnego tygodnia. W porównaniu z tygodniem 15., w tygodniu 43. Polska zajęła 23. miejsce: opublikowano o 2 525 ogłoszenia mniej (-1,65%).

Polska vs 36 Tydzień 15 i 43
Grafika przygotowana przez Career Angels / Troaching Institute

Tydzień 42. vs 43.

W przeciągu tygodnia liczba polskich ogłoszeń o pracę na LinkedIn wzrosła: opublikowano o 6 443 ogłoszenia więcej (+4,47%). Taki wynik daje nam 13. miejsce w Europie.

Polska vs 36 Tydzień 42 i 43
Grafika przygotowana przez Career Angels / Troaching Institute

COVID-19 nie ma właściwie żadnego wpływu na naszą firmę, oprócz pracy z domu. Budżety zostały zrealizowane, a premie wypłacone.

HR Manager / Branża farmaceutyczna

Polska i kraje ościenne

W 41. tygodniu wynik procentowy dla Polski i jej sąsiadów wyniósł:

 • Polska vs Sąsiedzi 42
  Grafika przygotowana przez Career Angels / Troaching Institute

  Czechy: -0,93%

 • Ukraina: +6,14%
 • Polska: +4,47%
 • Litwa: +3,49%
 • Niemcy: +2,53%\
 • Słowacja: +2,44%

dodatkowo:

 • Szwecja: +1,19%
 • Dania: -0,06%

 

Polska a Europa Zachodnia

Jeśli chodzi o procentową zmianę liczby ogłoszeń o pracę w porównaniu z 15. tygodniem, w tym tygodniu Polska jest na 23. miejscu w rankingu 36 krajów. Biorąc pod uwagę jedynie kraje Europy Zachodniej, zajmujemy pozycję piątą, między Szwajcarią (-1,27%) a Belgią (-6,80%).

Polska vs Europa Zachodnia Tydzień 15 i 43
Grafika przygotowana przez Career Angels / Troaching Institute

 

W porównaniu aktualnego tygodnia z poprzednim najwyższe miejsce w Europie Zachodniej zajmuje Francja (+16,86%), a najniższe Holandia (-3,55%). W rankingu ogólnym Polska znajduje się na 13. miejscu, a w zestawieniu z Europą Zachodnią – na trzecim (+4,47%).

Polska vs Europa Zachodnia Tydzień 42 i 43
Grafika przygotowana przez Career Angels / Troaching Institute

 

Tydzień 43. to tydzień ogólnego wzrostu liczby ogłoszeń o pracę w całej Europie.

Zachęcamy do zapoznania się z pełną anglojęzyczną wersją raportu, w której znajdą się dane dla 9 europejskich regionów, m.in. V4, DACH, Europa Południowa, czy Kraje Bałtyckie.

Pełny raport z tygodnia 43. ukaże się w sobotę 24 października po południu na www.Linkedin.com/Showcase/Market-Signals.

Aby na bieżąco śledzić sygnały płynące z rynku pracy, warto nas obserwować na LinkedIn:
Career Angels: codzienne porady dotyczące zarządzania karierą i poszukiwania pracy.
Hidden Job Market: grupa, na której udostępniamy cotygodniowy przegląd wyjątkowych ofert pracy dla doświadczonych managerów i executives.

 

O Market Signals

Umiejętność interpretacji sygnałów, które zapowiadają nadejście pewnych tendencji, jest niezbędna dla skutecznego poruszania się po wszelkich obszarach gospodarczych. Każdy, komu zależy na kompetentnym zarządzaniu zasobami ludzkimi, własną karierą, lub procesem poszukiwania pracy, powinien zwrócić uwagę na sygnały płynące z rynku pracy, który odzwierciedla cechy VUCA dzisiejszego świata.

Od 13. tygodnia 2020 (połowa marca) roku monitorujemy liczbę ogłoszeń o pracę na portalu LinkedIn w 18 europejskich krajach. W tygodniach 15. oraz 17. rozszerzyliśmy obserwacje do odpowiednio 36 i 38 krajów. Dzięki temu jesteśmy w stanie mierzyć KPI, które pozwala na dość trafne wyczucie ogólnych tendencji na rynku pracy.

Dodatkowo sposób, w jaki pracujemy z klientami, zapewnia nam wejście za kulisy rekrutacji, i dotychczas pozwoliło na kontakt z ponad 5 tysiącami europejskich firm rekrutacyjnych i Executive Search, oraz prawie 20 tysiącami decydentów z wielu krajów. Rozmowy z prezesami, dyrektorami HR, inwestorami, członkami zarządów, headhunterami i kandydatami uzupełniają nasze dane ilościowe o szczegółowe i indywidualne opisy wdrożonych rozwiązań, a także obaw, powodzeń, opinii i przewidywań. Zgromadzone dane i spostrzeżenia zbieramy i analizujemy, aby można było wykorzystać je do mądrzejszego zarządzania karierą i bardziej skutecznego poszukiwania pracy.

 

Career Angels to międzynarodowy butik doradztwa kariery & HR, który od 2010 roku świadczy usługi dla: - klientów indywidualnych: zarządzanie karierą (w tym różnorodne testy), układanie strategii szukania pracy, przygotowanie CV, badania rynku, polecanie najlepszych headhunterów, przygotowanie do rozmów kwalifikacyjnych, coaching. - firm: usługi outplacementowe (programy indywidualne, executive albo międzynarodowe), usługi HR (szkolenia, coaching, doradztwo) w zakresie m.in. AC/DC, ścieżek kariery, poprawiania jakości procesów rekrutacyjnych wewnętrznych i zewnętrznych (m.in. candidate experience) lub tworzenia kultury organizacyjnej (m.in. employee experience). - szkół biznesu (G/E/MBA): współpraca z biurami karier i biurami relacji z absolwentami, indywidualne konsultacje kariery, webinary, warsztaty lub bootcampy. Nasz zespół składa się z ponad 20 osób, a nasi konsultanci mają min. 10 lat doświadczenia w HR, rekrutacji, Talent Management połączonego z doradztwem lub coachingiem. Stawiamy na dobrą analitykę, indywidualne podejście oraz wysoką jakość świadczonych usług z wyczuleniem na rynek VUCA.

Career Angels