Premiera książki! Wstrząsające historie bezprawnych zatrzymań: „Polowanie” już w księgarniach
Na rynek księgarski trafiła najnowsza, sensacyjna książka opowiadająca o losach polskich przedsiębiorców i menadżerów, których biznes i kariery zostały zniszczone przez bezprawne lub pochopne działania wymiaru sprawiedliwości. Oparta na prawdziwych historiach książka pt. „Polowanie. Jak się w Polsce niszczy biznes” została napisana przez dwoje doświadczonych dziennikarzy: Helenę Kowalik i Szymona Krawca. 21 listopada 2023 r. miała miejsce premiera książki.
Specjalnie dla naszych Czytelników mamy rabat, wystarczy w tym linku w miejscu „wpisz kod” – wpisać hasło Brief
Bohaterami książki „Polowanie. Jak się w Polsce niszczy biznes” są ludzie sukcesu, rozpoznawalni biznesmeni z pierwszych stron gazet, jedni z najbogatszych Polaków, którzy w jednej chwili znaleźli się w środowisku zupełnie dla siebie obcym, znanym im dotąd jedynie z filmów kryminalnych. Bezprawne areszty, popisowe zatrzymania, stawianie zarzutów bez pokrycia w dowodach. Tasiemcowe rozprawy sądowe, prawdziwe historie o twardym zetknięciu się z więziennymi realiami. Jedni z najbogatszych Polaków, którzy w jednej chwili znaleźli się w środowisku zupełnie dla siebie obcym, znanym im dotąd jedynie z filmów kryminalnych. Chociaż wielu z nich ostatecznie udowodniło swoją niewinność, to za błędy państwa zapłacili bankructwem, próbami samobójczymi, sponiewieraną reputacją. Indeks (dostępny na www) nazw i nazwisk w książce to blisko 500 pozycji!
– „Polowanie” to obowiązkowa lektura obowiązkowa dla każdego prokuratora, sędziego, adwokata, przedsiębiorcy, start-upowca oraz studentów prawa i ekonomii. Dlaczego ją napisaliśmy? Przede wszystkim ze sprzeciwu wobec systemowego niszczenia kolejnych ludzi biznesu w Polsce – mówią autorzy książki.
Po widowiskowym zatrzymaniu, postawieniu zarzutów i obszernej relacji w telewizji, rzadko kto tłumaczy, że nie znaleziono żadnych dowodów, że ktoś trafił do aresztu bez podstaw i siedzi w nim bezprawnie. Nie tłumaczy się już, że osobisty dramat właściciela firmy ciągnie za sobą tysiące mniejszych dramatów: pracowników, klientów, inwestorów.
– „Jesteś obywatelem, który przestrzega prawa. Nie popełniłeś nigdy żadnego przestępstwa. To nie jest po prostu nasz świat. Świat złodziei, morderców, więzienia to jest coś, co oglądasz tylko w filmach. Myślisz sobie – dobra, nawet jak coś się stanie, to pójdę do tego sądu, powiem, jak było naprawdę i mi uwierzą. A zderzasz się ze ścianą. Prawdy nie ma. Na wszystko znajdzie się druga strona. Prawda zamienia się miejscami z kłamstwem i na odwrót. Kłamstwo staje się prawdą. Wymiar sprawiedliwości w Polsce to jest jeden wielki żart. Sprawiedliwość? Tam nie ma w ogóle tego słowa. To jest kwestia przypisania winy. Bogaty? To winny. Oddaj nam swoje pieniądze. Ten, kto pierwszy narzuci swoją narrację, ten wygrywa.” – mówi jeden z bohaterów książki.
Książka ukazuje się pod patronatem m.in. takich organizacji oraz mediów jak:
Polska Rada Biznesu
Warsaw Enterprise Institute
Związek Przedsiębiorców i Pracodawców
Towarzystwa Biznesowe
Fundacja Court Watch polska
Fundacja Pomyśl o Przyszłości
Comparic
Brief
My Company Polska
AUTORZY:
Autorami książki są znani, cenieni i doświadczeni dziennikarze:
Helena Kowalik
Reporterka z ponad 50-letnim doświadczeniem. Autorka 17 książek. Zdobywczyni I Nagrody im. Ksawerego Pruszyńskiego za osiągnięcia reporterskie i III Nagrody im. B. Prusa za całokształt pracy w dziennikarstwie. Zdobyła również Nagrodę Honorową Krajowego Klubu Reportażu za 2016 rok. Jest laureatką wielu konkursów reporterskich oraz współautorką w kilkunastu antologiach literatury faktu. Laureatka nagrody „Inspiracje roku” w Ogólnopolskim Konkursie Reportażystów Melchiory 2010.
Szymon Krawiec
Dziennikarz, redaktor zarządzający „Wprost”, wieloletni kierownik działu Biznes w tygodniku. Główny autor listy 100 najbogatszych Polaków „Wprost”. Rozmawiał z najbogatszymi ludźmi w Polsce: Kulczykiem, Solorzem, Sołowowem, Gudzowatym. Pierwszy zdemaskował biznes znachora Jerzego Zięby, nielegalny handel alkoholem w Sejmie, wyprowadzanie majątku Gudzowatych na Cypr, działalność hurtowni komorniczych czy próbę wejścia rosyjskiego banku MBI do Polski.
STATYSTYKA ARESZTÓW W POLSCE:
Według stanu na koniec 2022 roku, w zakładach karnych na terenie Polski ulokowano 84.453 więźniów. W porównaniu z rokiem 2019, przybywa ludzi za kratkami. Trzy lata wcześniej osadzono 75.482 osób, w tym 8.608 miało status tymczasowo aresztowanych.
W służbie więziennej pracuje ponad 27.000 funkcjonariuszy, w tym 5.500 kobiet funkcyjnych i 1.146 cywilnych.
Helsińska Fundacja Praw Człowieka przygotowała raport na temat stosowania tymczasowego aresztu w latach 2018–2022. Stwierdzono, że liczba wniosków prokuratury o pozbawienie podejrzanego wolności z roku na rok rośnie.
Według obliczeń Warsaw Enterprise Institute, w 2021 roku tego rodzaju osadzonych było ponad dwa razy więcej niż w 2015. Statystycznie, w rozbiciu na poszczególne lata wygląda to tak:
2015 r. – 4162 tymczasowych aresztantów
2016 r. – 4971
2019 r. – 8363
2021 r. – 8707
2022 r. – 8500 więźniów tej kategorii.
Problemem jest także długość aresztów. Jak wynika z raportu, w 2016 r. były trzy przypadki zastosowania w postępowaniu przygotowawczym aresztu tymczasowego, który trwał ponad dwa lata. Teraz jest ich 51. Aresztów do dwóch lat było 37, obecnie jest ich 240.
Autorzy raportu stwierdzili, że znaczna część tego rodzaju sankcji dotyczyła podejrzanych o przestępstwo gospodarcze. Wielu biznesmenów otrzymało zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, co z reguły oznaczało dla nich długotrwały pobyt za kratami jeszcze przed orzeczeniem wyroku. Warunki ich odosobnienia pogorszyły się także ze względu na dostęp do obrońcy i kontakt z rodziną.
W Polsce zbyt często stosuje się tymczasowe aresztowanie, a jego przedłużanie to norma. Takie praktyki sprawiły, że sankcja przestała być środkiem zapobiegawczym, a stała się karą bez wyroku. Helsińska Fundacja postuluje, aby uzasadnianie postanowień dotyczących tymczasowego aresztowania były zgodne ze standardem wynikającym z orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
Podejrzany za kratą nie ma co liczyć, że odmianę jego losu przyniesie posiedzenie aresztowe w sądzie. W ostatnich latach sądy uwzględniały ponad 90 proc. wniosków prokuratury.
Niewiele też do zdziałania mają obrońcy podejrzanego. Drastycznie spada liczba uwzględnionych zażaleń dotyczących tymczasowego aresztowania. W 2014 roku uwzględniono 716 wniosków spośród 5250. W 2021 sądy przychyliły się do 141 zażaleń, spośród 5768 wniesionych wniosków o wypuszczenie podejrzanego na wolność.
WYDAWCA:
Książka powstała z inspiracji Michała Macieja Lisieckiego – wydawcy z 26-letnim doświadczeniem, twórcy giełdowej spółki PMPG Polskie Media SA (GPW: PGM), wydającej między innymi tygodniki opinii „Wprost” i „Do Rzeczy” oraz portale internetowe Wprost.pl i Dorzeczy.pl.
W słowie wstępnym wydawca napisał:
Sam siedziałem w areszcie. W marcu 2019 r. za kratami wrocławskiego aresztu śledczego spędziłem dokładnie 21 dni. Czego nigdy nie zapomnę̨? Brudu, ciasnoty, ubezwłasnowolnienia i samotności. Mój areszt nigdy nie powinien mieć́ miejsca, a zatrzymujący mnie agenci CBA sami nie kryli zdziwienia i klarownie dali mi znać, że nie chodzi o sprawy gospodarcze, do których mnie przyszyto, tylko szukają̨ materiałów z „afery taśmowej «Wprost»”. Ale przeżywszy go, wiem jedno: prokuratorzy fundują̨ Polakom kafkowską rzeczywistość. (…)
Chciałbym, żeby ta książka rozpoczęła szeroką debatę publiczną na temat szykanowania kolejnych ludzi biznesu w Polsce. Takie historie dzieją się cały czas. Być może po tej książce przyjdzie czas na jej ko- lejną część. Zapamiętać należy jedno: aresztowany nie znaczy winny. Nam, mediom, pozostała edukacja. To najlepsze, co możemy dzisiaj zrobić dla poprawy warunków do prowadzenia biznesu w Polsce. Niech ta książka będzie tego dowodem. Poradnikiem dla wszystkich, którzy kiedyś podjęli jedną z najważniejszych decyzji w swoim życiu i założyli własną firmę̨.
AWR WPROST – WPROST.PL
„Wprost” to wiodący ogólnopolski portal społeczno-informacyjny oraz wydawany cyfrowo renomowany tygodnik opinii. Tytuł funkcjonuje na rynku od 1982 roku i odtąd nieustannie jest jednym najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce. Serwis Wprost.pl, który powstał w 1996 roku, co miesiąc odwiedza kilkanaście milionów użytkowników. Jednocześnie, cyklicznie ukazuje się cyfrowe e-wydanie tygodnika „Wprost”. Tytuł pozostaje od lat jednym z najbardziej opiniotwórczych mediów w kraju.
SPRZEDAŻ:
Zapraszamy do księgarń lub odwiedzenia strony poświęconej książce, gdzie można zapisać się na nasz newsletter i kupić książkę z autografami autorów.
www.polowanie.wprost.pl
Zapraszamy do śledzenia naszych mediów społecznościowych na Facebooku, Instagramie i Platformie X (dawny Twitter), gdzie zamieszczane będą informacje o książce, fragmenty głośnych spraw w niej opisanych jak również materiały dodatkowe, np. AKTA SPRAW.
https://www.facebook.com/profile.php?id=100095150225941
Tweets by Polowanie6rano
https://www.instagram.com/polowanie_listopad_23/