...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Republika Konga szansą dla polskiego biznesu

- W 2015 r. chcemy podwoić wskaźniki relacji handlowych i gospodarczych z Afryką. Zależy nam także na dobrych wynikach współpracy z Republiką Konga – poinformował wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński podczas spotkania z ministrem gospodarki, finansów, planowania, budżetu i integracji Republiki Konga Gilbertem Ondongo. Rozmowy odbyły się 28 maja 2013 r. w MG.

Wicepremier Piechociński zaznaczył, że Polska w obliczu spowolnienia, z którym borykają się partnerzy handlowi w Europie, otwiera się na współpracę gospodarczą z innymi kontynentami, przede wszystkim z Afryką. – Nasze kraje mogą przedstawić sobie bardzo interesującą ofertę dotyczącą m.in. eksploatacji surowców, branży energetycznej, przetwórstwa rolno-spożywczego i przemysłu elektrotechnicznego – ocenił wicepremier.

Minister Ondongo podkreślił z kolei, że Republika Konga jest jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek w Afryce Środkowej. – Nasz roczny wzrost PKB kształtuje się na poziomie 5-7 proc. Mamy również niski stopień inflacji, zwykle nieprzekraczający 5 proc. – poinformował.

Zaznaczył, że jego kraj jako jeden z eksporterów ropy naftowej stale zwiększa wydobycie tego surowca. Zachęcił też polskie firmy do eksploracji zasobów naturalnych, w tym metali rzadkich, i inwestowania w kluczowe, pozanaftowe segmenty gospodarki kongijskiej. – Opracowujemy zakrojony na szeroką skalę narodowy program inwestycyjny. Jesteśmy również w trakcie tworzenia specjalnych stref ekonomicznych, skierowanych w głównej mierze do eksporterów – dodał minister Ondongo.

::

Obroty handlowe pomiędzy Polską i Republiką Konga w 2012 r. osiągnęły 11,8 mln euro. Dynamika eksportu wzrosła o 65 proc., importu – o 35 proc. Wartość polskiego eksportu wyniosła w 2012 r. 9,8 mln euro, importu – 2 mln euro. Do Republiki Konga sprzedajemy przede wszystkim pojazdy mechaniczne, maszyny do produkcji żywności, produkty mięsne oraz części do maszyn. W imporcie z Konga przeważa z kolei miedź oraz drewno.

Źródło: Ministerstwo Gospodarki

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF