Rusza letnia szkoła Akademii Liderów. Bezpłatny program dla młodzieży zainteresowanej projektami społecznymi

projekty społeczne dla młodych

Odpowiedzialności społecznej można uczyć się od najmłodszych lat, co potwierdza program Akademia Liderów Fundacji Świętego Mikołaja. To bezpłatny program rozwojowy dla młodzieży w wieku 16-20 lat z całej Polski, która chce zmieniać świat na lepszy i rozwijać lokalne społeczności. Zanim jego uczestniczy zrealizują pomysły w ramach autorskich projektów zgłoszonych do Akademii Liderów, wezmą udział w nieodpłatnej szkole letniej.

Młodzież z całej Polski, uczestnicząca w Akademii Liderów, organizowanej przez Fundację Świętego Mikołaja będzie miała szansę zrealizować 23 projekty społeczne. Wśród nich są m.in: projekt międzypokoleniowy wspierający wymianę doświadczeń i kompetencji przedstawicieli różnych grup wiekowych, projekt związany z zebraniem dokumentacji o zabytkach gotyku znajdujących się na Północno-Wschodnim Mazowszu, projekt podejmujący trudny i rosnący problem cukrzycy w Polsce czy projekt propagujący ochronę pszczół. W tegorocznej edycji wyłoniono 31 młodych aktywistów z różnych województw Polski, którzy wezmą udział w 10- dniowej letniej szkole, startującej pod koniec lipca. Hasło przewodnie tej edycji Akademii Liderów to „Działaj! Się nie poddawaj”.

Antonina-GrzadkowskaTegoroczna edycja na pewno będzie wyjątkowa. Po ciężkim roku naznaczonym pandemią i przedłużającym się nauczaniem zdalnym, niezwykle ważne staje się popularyzowanie inicjatyw, pokazujących młodym ludziom, że mogą zmieniać świat na lepszy i realizować wspólnie ciekawe projekty społeczne. Dzieci i młodzież, co podkreślają m.in. eksperci Polskiej Akademii Nauk są grupą najbardziej narażoną na negatywne skutki izolacji, dlatego tak istotna jest możliwość organizowania projektów, w których będą mogli działać i aktywizować innych do podejmowania inicjatyw społecznych.

Antonina Grządkowska z Fundacji Świętego Mikołaja

Celem szkoły letniej zorganizowanej dla uczestników Akademii Liderów jest przede wszystkim przekazanie wiedzy i umiejętności potrzebnych do samodzielnego prowadzenia projektów. Zaproszeni przez Fundację eksperci uczą akademistów jak postawione cele przekuć w konkretny plan działania, jak budować harmonogram i budżet projektowy, jak przekonywać partnerów do wspólnego działania oraz jak mądrze przewodzić zespołowi wolontariuszy. Program szkoły letniej składa się z dwóch istotnych elementów: szkolenia nastawionego na rozwój kompetencji i spotkań z gośćmi specjalnymi, wyjątkowymi osobami ze świata biznesu, polityki, nauki oraz kultury.

Antonina-GrzadkowskaMłodzież ma ograniczone możliwości nauczenia się podstaw zaangażowania obywatelskiego w praktyce w szkole. Dlatego kwestia aktywizacji młodych osób, rozwoju wolontariatu i kompetencji liderskich jest także realizowana przez organizacje pozarządowe. Przykładem takich działań jest prowadzony przez nas program Akademia Liderów. Uczestnicy, wyłonieni w rekrutacji do programu są z nami od momentu pomysłu na swój własny projekt społeczny, poprzez szkołę letnią młodych liderów, na czas realizacji własnych autorskich projektów otrzymują wsparcie indywidualnego tutora. Na koniec programu spotykamy się, aby podsumować projekty młodzieżowe i wyciągnąć z nich wnioski na przyszłość. Każdy z uczestników otrzymuje także roczne stypendium dedykowane na rozwój talentów.

Antonina Grządkowska z Fundacji Świętego Mikołaja

W 2021 roku projekt Akademii Liderów jest realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, Finansowanego z Funduszy EOG.


Źródło: Fundacja Świętego Mikołaja

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF