...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Rynek pracy w Polsce – ogłoszenia na LinkedIn

Polski Rynek Pracy - Tydzień 9

Jak liczba ogłoszeń na LinkedIn wpływa na rynek pracy? Co oznaczają jej zmiany dla kandydatów?

Rynek pracy –  od początku pandemii COVID-19 obserwujemy polski, europejski i światowy rynek pracy pod kątem ogłoszeń o pracę na LinkedIn. Dzięki temu jesteśmy w stanie mierzyć KPI, które pozwala na dość trafne wyczucie ogólnych tendencji.  Nasze dane pokazują jak zmienia się poziom zapotrzebowania na kandydatów. Oprócz tego, liczby ujawniają trendy, które pojawiają się w danym kraju – można dzięki nim dostrzeć jaka jest różnica w poziomie ofert pracy na LinkedIn w porównaniu z początkiem pandemii lub z miesiąca na miesiąc , a co za tym idzie, czy rynek jest w danym momencie przyjazny poszukiwaniom pracy. Mniejszy popyt na kandydatów oznacza, że w proces poszukiwania trzeba włożyć dużo więcej wysiłku. Przede wszystkim należy upewnić się, że CV, które wysyłamy jest dostosowane pod ATS (Applicant Tracking System), z którego coraz częściej firmy korzystają przy rekrutacji. Jak to zrobić? Sprawdź nasz ATS Guide. Dla spójności swojego profilu kandydata dobrze  jest też dostosować zarówno swoje dokumenty aplikacyjne, jak i profil na LinkedIn pod ogłoszenia, na które się aplikuje.

Rynek pracy – LinkedIn w Polsce

Pierwsze tygodnie pandemii w Polsce były związane z dość dużym spadkiem liczby ofert pracy, który trwał ponad miesiąc. Na początku maja sytuacja nieco się polepszyła i aż do lipca ich poziom na LinkedIn był wyższy niż w marcu. Od tamtej pory utrzymuje się ogólna tendencja spadkowa, która co jakiś czas przerywana jest okresowymi wzrostami. Mimo tego, ostatni raz, kiedy liczba ogłoszeń o pracę w Polsce była zbliżona do początkowego poziomu zdarzył się we wrześniu. Pierwsze tygodnie 2021 roku napawają nadzieją – to już szósty tydzień z rzędu, kiedy mamy do czynienia ze wzrostem! W zeszłym tygodniu zanotowaliśmy bardzo słaby wzrost, co okazało się zapowiedzią spadku w Tygodniu 9.

Najwięcej ogłoszeń na LinkedIn: 208 141 (Tydzień 26. – 2020)

Najmniej ogłoszeń na LinkedIn: 118 044 (Tydzień 2. – 2021)

Polska - liczba ogłoszeń o pracę na LinkedIn Tydzień 9
Grafika przygotowana przez Career Angels / Troaching Institute

Rynek pracy – strona pracodawcy

Oprócz zbierania danych rozmawiamy też z dyrektorami HR, inwestorami, członkami zarządów, headhunterami i kandydatami. Ich wypowiedzi uzupełniają nasze dane ilościowe o szczegółowe i indywidualne opisy wdrożonych rozwiązań, a także obaw, powodzeń, opinii i przewidywań. Poniżej przykład z branży ubezpieczeniowej:

W firmie, mimo pandemii, całkiem dobrze, kolejne sukcesy. 2020 zamknęliśmy znowu rekordem. Obroty firmy w stosunku do 2016 zwiększyły się o 140%. Zatrudniamy już prawie 2 razy więcej osób, a ilość oddziałów wzrosła z czterech do siedmiu.

CEO / Branża FCMG

Tydzień 15. vs 8.

Najobszerniejszy ranking, który prowadzimy to porównanie danych z 15. (pierwszego tygodnia obserwacji 36 krajów) i każdego kolejnego tygodnia. W porównaniu z tygodniem 15., w 9. tygodniu 2021 roku Polska zajęła 25. miejsce: opublikowano o 8 915 ogłoszeń więcej (+5,82%) niż na początku pandemii COVID-19. Oznacza to, że wreszcie, po całym roku  jej trwania, wróciliśmy do poziomu ogłoszeń na LinkedIn sprzed jej początku – jest ich nawet więcej. Tendencja ta nie dotyczy jednak całej Europy, gdzie w tym tygodniu było ponad milion mniej ogłoszeń niż na początku pandemii.

Polska vs 36 Tydzień 15 i 9
Grafika przygotowana przez Career Angels / Troaching Institute

 

Tydzień 7. vs 8.

Tydzień 8. to dla Polski szósty pozytywny tydzień z rzędu, ale z najmniejszym wzrostem w 2021 roku. W tym tygodniu liczba polskich ogłoszeń na LinkedIn wyniosła o  4 374 ogłoszenia mniej (-2,63%)  niż w zeszłym tygodniu. Taki wynik daje nam 20. miejsce w Europie.

Polska vs 36 Tydzień 8 i 9
Grafika przygotowana przez Career Angels / Troaching Institute

 

Polska i kraje ościenne

W 9. tygodniu 2021 roku wynik procentowy dla Polski i jej sąsiadów wyniósł:

 • Słowacja: +8,18%
 • Polska vs Sąsiedzi Tydzień 9
  Grafika przygotowana przez Career Angels / Troaching Institute

  Litwa: +6,39%

 • Czechy: +6,21%
 • Niemcy: +1,89%
 • Ukraina: +1,77%
 • Polska: -2,63%

dodatkowo:

 • Dania: -5,84%
 • Szwecja: -6,88%

 

Polska a Europa Zachodnia

Jeśli chodzi o procentową zmianę liczby ogłoszeń na LinkedIn w porównaniu z 15. tygodniem, w tym tygodniu Polska jest na 25. miejscu w rankingu 36 krajów. Biorąc pod uwagę jedynie kraje Europy Zachodniej, zajmujemy pozycję trzecią (+5,82%). Od prawie dwóch miesięcy  pierwsze miejsce zajmuje Belgia (+11,31%). Na ostatnim znajduje się holandia ze spadkiem rzędu -49,54%.

Polska vs Europa Zachodnia Tydzień 15 i 9
Grafika przygotowana przez Career Angels / Troaching Institute

 

W porównaniu aktualnego tygodnia z poprzednim najwyższe miejsce w Europie Zachodniej zajmują Niemcy (+1,89%), a najniższe Holandia  ze spadkiem o 15,32%. W porównaniu z Europą Zachodnią Polska znajduje się na trzecim miejscu (-2,63% ). 

Polska vs Europa Zachodnia Tydzień 8 i 9
Grafika przygotowana przez Career Angels / Troaching Institute

 

Rynek pracy w Europie

W tym tygodniu 44% krajów europejskich zanotowało wzrost liczby ogłoszeń publikowanych na LinkedIn (to o 36% mniej, niż w zeszłym tygodniu). W tym tygodniu popyt na kandydatów spadł, co podkreśla fakt, że rynek staje się coraz bardziej konkurencyjny.  Upewnij się więc, że masz dobrą strategię poszukiwania pracy. Pamiętaj przede wszystkim o dostosowaniu CV do ATS i ofert, na które aplikujesz,

Zachęcamy do zapoznania się z pełną anglojęzyczną wersją raportu, w której znajdą się dane dla 9 europejskich regionów, m.in. V4, DACH, Europa Południowa, czy Kraje Bałtyckie:  www.Linkedin.com/Showcase/Market-Signals.

Pełny raport z tygodnia 9. ukaże się w sobotę 6 marca po południu na www.Linkedin.com/Showcase/Market-Signals.

Aby na bieżąco śledzić sygnały płynące z rynku pracy, warto nas obserwować na LinkedIn:
Career Angels: codzienne porady dotyczące zarządzania karierą i poszukiwania pracy.
Hidden Job Market: grupa, na której udostępniamy cotygodniowy przegląd wyjątkowych ofert pracy dla doświadczonych managerów i executives.

Wszystkie nasze raporty z polskiego rynku pracy znajdują się tutaj: www.brief.pl/author/CareerAngels

 

O Market Signals

Od marca roku monitorujemy liczbę ogłoszeń o pracę na portalu LinkedIn w 18 europejskich krajach. W kwietniu rozrzeszyliśmy obserwacje do 38 krajów. We wrześniu zdecydowaliśmy się zwiększyć zasięg naszych obserwacji i dodaliśmy kraje spoza Europy, żeby zyskać bardziej globalne spojrzenie. Obecne śledzimy 80 krajów na całym świecie i dysponujemy danymi z prawie każdego kontynentu. Dzięki temu jesteśmy w stanie mierzyć KPI, które pozwala na dość trafne wyczucie ogólnych tendencji na rynku pracy.

Dodatkowo rozmowy z prezesami, dyrektorami HR, inwestorami, członkami zarządów, headhunterami i kandydatami uzupełniają nasze dane ilościowe o szczegółowe i indywidualne opisy wdrożonych rozwiązań, a także obaw, powodzeń, opinii i przewidywań. Zgromadzone dane i spostrzeżenia zbieramy i analizujemy, aby można było wykorzystać je do mądrzejszego zarządzania karierą i bardziej skutecznego poszukiwania pracy.

 

 

Career Angels to międzynarodowy butik doradztwa kariery & HR, który od 2010 roku świadczy usługi dla: - klientów indywidualnych: zarządzanie karierą (w tym różnorodne testy), układanie strategii szukania pracy, przygotowanie CV, badania rynku, polecanie najlepszych headhunterów, przygotowanie do rozmów kwalifikacyjnych, coaching. - firm: usługi outplacementowe (programy indywidualne, executive albo międzynarodowe), usługi HR (szkolenia, coaching, doradztwo) w zakresie m.in. AC/DC, ścieżek kariery, poprawiania jakości procesów rekrutacyjnych wewnętrznych i zewnętrznych (m.in. candidate experience) lub tworzenia kultury organizacyjnej (m.in. employee experience). - szkół biznesu (G/E/MBA): współpraca z biurami karier i biurami relacji z absolwentami, indywidualne konsultacje kariery, webinary, warsztaty lub bootcampy. Nasz zespół składa się z ponad 20 osób, a nasi konsultanci mają min. 10 lat doświadczenia w HR, rekrutacji, Talent Management połączonego z doradztwem lub coachingiem. Stawiamy na dobrą analitykę, indywidualne podejście oraz wysoką jakość świadczonych usług z wyczuleniem na rynek VUCA.

Career Angels