Studia podyplomowe zainicjowane przez POLREGIO

21 maja POLREGIO S.A podpisało umowę trójstronną z Uniwersytetem Radomskim im. Kazimierza Pułaskiego oraz ze Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Komunikacji Rzeczpospolitej Polskiej (oddział w Radomiu) na uruchomienie nowego kierunku studiów podyplomowych pt. „Bezpieczeństwo eksploatacji i utrzymanie taboru kolejowego’’.

Zajęcia, które wystartują w roku akademickim 2024/2025, przeznaczone są dla pracowników POLREGIO i zostaną w całości sfinansowane przez pracodawcę. Wśród prowadzących będą eksperci w dziedzinie bezpieczeństwa i utrzymania taboru, m.in. prezes Urzędu Transportu Kolejowego dr Ignacy Góra oraz dyrektor Instytutu Kolejnictwa Andrzej Massel.

Nowy kierunek studiów pozwoli pracownikom POLREGIO podnieść kwalifikacje i pogłębić wiedzę w zakresie organizacji, bezpieczeństwa oraz zarządzania ryzykiem w transporcie kolejowym, jak również zdobyć umiejętności konieczne do zrozumienia zagadnień związanych z eksploatacją oraz utrzymaniem taboru kolejowego. Podjęta współpraca to kolejny ważny element aktywności POLREGIO w obszarze employer brandingu i ciągłego rozszerzania możliwości rozwoju pracowników spółki.

„Zdecydowaliśmy się na realizację tej wyjątkowej współpracy z naszymi partnerami, aby dać pracownikom POLREGIO sposobność zdobycia kierunkowej wiedzy, która w przyszłości umożliwi im rozwiązywanie wielu zaawansowanych problemów m.in. z zakresu eksploatacji, obsługi systemów i urządzeń związanych z diagnostyką taboru, jego procesów naprawczych oraz nadzorowania i zarządzania bezpieczeństwem taboru kolejowego” – powiedział Adam Pawlik, prezes zarządu POLREGIO S.A. „Wierzymy, że absolwenci tego kierunku aktywnie wesprą naszą firmę w realizacji nowych wyzwań i wymogów stawianych przez dynamicznie zmieniający się rynek kolejowy” – dodał.

Utworzenie przez POLREGIO S.A. studiów podyplomowych „Bezpieczeństwo eksploatacji i utrzymanie taboru kolejowego” jest odpowiedzią na rosnące potrzeby rynku oraz trudności w pozyskiwaniu wysoko wykwalifikowanej kadry specjalistów. Jest to szczególnie istotne w kontekście planowanego przez Spółkę zakupu nowoczesnego taboru kolejowego.

„Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom POLREGIO S.A. stworzyliśmy program studiów podyplomowych, który pozwoli na zdobycie dodatkowych kwalifikacji oraz rozwinięcie kompetencji przez pracowników spółki. Osobiście uważam to za bardzo dobrą inwestycję spółki w swoich pracowników. Studia będą realizowane przez najlepszych specjalistów i uznane autorytety. Jestem przekonany, że udział w zajęciach pozwoli na nowe spojrzenie na kwestie bezpieczeństwa, niezawodności i utrzymania taboru kolejowego, co przełoży się również na inwestycje w nowoczesny tabor kolejowy” – komentuje prof. inż. Tomasz Perzyński, dziekan Wydziału Transportu, Elektrotechniki i Informatyki Uniwersytetu Radomskiego.

Rozbudowę floty taborowej wymusza również stały przyrost pasażerów – POLREGIO jest obecnie największym przewoźnikiem pasażerskim w Polsce, obsługującym blisko 26 proc. wszystkich pasażerów w kraju. Nowy zero lub niskoemisyjny tabor pozwoli spółce nie tylko realizować rozkłady jazdy w komfortowych warunkach, ale również przyczyni się do zmniejszenia poziomu CO2 w polskim transporcie kolejowym.

„Nawiązanie współpracy z Uniwersytetem Radomskim to jedno z wielu działań, jakie spółka przewiduje wdrożyć w najbliższym czasie. Zależy nam na ciągłym doskonaleniu się w roli pracodawcy, dlatego planujemy szereg działań skupionych na podnoszeniu kompetencji naszych pracowników, jednocześnie budując nowoczesne i przyjazne miejsce pracy. Temu służy cała strategia employer brandingu, w jaką mocno angażujemy się w ostatnich miesiącach” – podsumował Marcel Klinowski, wiceprezes zarządu POLREGIO S.A.

POLREGIO S.A. to największy pasażerski przewoźnik kolejowy w Polsce, z 26 proc. udziałem w rynku. Każdego dnia na tory w całym kraju wyjeżdża ponad 1750 pociągów zamawianych przez urzędy marszałkowskie, które zatrzymują się na około 1950 stacjach. W 2023 roku z usług POLREGIO skorzystało blisko 100 mln pasażerów. Większościowym akcjonariuszem Spółki jest Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. (50 proc. i jeden udział), a pozostałymi akcjonariuszami są samorządy wojewódzkie.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF