Ubrani w technologię

Tematem głównym lipcowego numeru magazynu „Brief” jest rynek „ubieralnych” technologii. W ramach materiału przyglądamy się m.in. temu, jak prezentuje się ten segment w Polsce na tle rynków międzynarodowych oraz na jakie zmiany, związane z pojawieniem się nowych kanałów komunikacji, powinna przygotować się branża reklamowa. Ponadto nt. wearable devices rozmawiamy z Tadeuszem Żórawskim, prezesem zarządu Universal McCann. Przedstawiamy także przegląd najciekawszych, naszym zdaniem, gadżetów przyszłości oraz infografikę obrazującą dostępne na rynku gadżety. Chcąc zachęcić do zapoznania się z całością papierowego wydania magazynu, prezentujemy wybrane wypowiedzi ekspertów, których rozwinięcie znajdzie się w lipcowym numerze.

Jak wygląda rynek ubieralnych technologii w Polsce? Jak odpowiadają na rozwijający się segment polscy przedsiębiorcy?

 

Arek Urbanhead of mobile w Grupie Kalicińscy.com

Mogę wyobrazić sobie wiele ciekawych projektów, które polskie firmy mogą zrealizować w tej przestrzeni, zarówno w sferze hardware’u, jak i w aplikacjach. Polskie firmy odważnie stawiają pionierskie kroki w kategorii internet of things czy virtual reality, a rozwój rynku wearables jest z nimi w dużej części powiązany, dlatego też nie widzę tutaj większych barier dla rozwoju. Na przykład w naszej agencji zakończyliśmy właśnie produkcję prawdopodobnie pierwszego, brandowego wdrożenia aplikacji na Apple Watch dla polskiego klienta – premiera rynkowa już w te wakacje.

 

Rafał Ślaski, prezes, John Pitcher

Na rynku czuć presję wprowadzania coraz to wymyślniejszych gadżetów, które mają nam towarzyszyć w życiu codziennym i które, w zamierzeniu, powinny je ułatwiać. Tempo rozwoju rynku technologii ubieralnych robi wrażenie i ów trend nie omija Polski, aczkolwiek w opinii wielu wielkość rynku jest wciąż daleka od oczekiwań. Mimo coraz większej popularności technologii ubieralnych rodzimi producenci bardzo ostrożnie wchodzą w ten segment. Rynek jest wciąż niedojrzały, a konkurencja bardzo mocna. Trudno przewidzieć, czy w bliższej lub dalszej przyszłości powstanie polski produkt, który będzie w stanie przebić się i odnieść sukces. Jeszcze trudniej zgadnąć, czy na nim zarobi. Na pewno warto trzymać kciuki za Gino Rossi, która jako jedna z niewielu firm odważniej inwestuje we własne produkty, a jej ambicje wykraczają poza Polskę.

Piotr Zalewski, Google Polska

Technologie ubieralne znajdują się dopiero na początku drogi. Google inwestuje w tego typu rozwiązania i oferuje dla nich system operacyjny Android Wear, który swoją premierę miał niewiele ponad rok temu. Android Wear to platforma otwarta i nic nie stoi na przeszkodzie, by polskie firmy technologiczne zaczęły tworzyć urządzenia bazujące właśnie na niej. Polscy klienci mogą też kupić smartwatche od kilku zagranicznych producentów. Spodziewamy się, że technologie ubieralne z wykorzystaniem rozwiązań Google będą zyskiwały w Polsce na popularności w dalszej części tego roku i roku przyszłym, gdy pojawią się: polska wersja interfejsu Android Wear oraz więcej działających w Polsce funkcji asystenta Google Now, który jest nieodłączną częścią tej platformy.  

 

 ::

 

Na jakie zmiany, w związku z rozwojem rynku wearable devices powinna być gotowa branża reklamowa?

Mateusz Koronkiewicz, PHD Media Direction

Z marketingowego punktu widzenia jest to segment dający mnóstwo możliwości marketerom, więc powinien być stale obserwowany. Dla młodszych konsumentów, czyli tych z generacji Z, podstawą piramidy potrzeb jest stały dostęp do sieci i informacji, a smartphone jest ostatnią rzeczą na którą patrzą przed snem i pierwszą po przebudzeniu. Większość garderoby wyposażonej w elementy technologii komputerowej będzie naturalnie łączyła się nie tylko z telefonem, ale również ze wszystkimi kontami społecznościowymi, tworząc wielką bazę danych o użytkowniku. Komunikacja właśnie z tym pokoleniem nie będzie już odbywała się w trybie multi-screen – będzie to raczej komunikacja multi-contact, dodatkowo always-on.

 

Szymon Paroszkiewicz, creative director, Green Parrot

Podejście marketerów do wearables w nadchodzącym roku powinno być naznaczone czujnością i gotowością do wejścia w działania związane z tymi urządzeniami, ale być może budżety przeznaczone na ten cel powinny oddawać niszowy – póki co – zasięg tego typu produktów. Branża dokładnie przemyśleć, jak dostarczać konsumentom treści, które będą dla nich kontekstowo wartościowe – a najlepiej takie, na które zostanie uprzednio wyrażona zgoda. Permission marketing zyska bowiem całkowicie nowe znaczenie i to w nim należy upatrywać olbrzymich szans.

 

Arek Urban, head of mobile w Grupie Kalicińscy.com

Wearables mogą mieć znaczący wpływ na branżę reklamową. Z jednej strony, pod względem kontekstowości, regularności i bliskości komunikacji, z drugiej, zbierania i przetwarzania niesamowicie precyzyjnych, ba!, wręcz intymnych, danych. Ale tak samo, jak w przypadku innych narzędzi, przede wszystkim trzeba precyzyjnie i realnie ustalić cele, jakie realizować ma wdrożenie wykorzystujące wearables, i określić korzyści, jakie będzie z niego czerpał użytkownik. Komunikacja reklamowa w tym segmencie musi stać się jeszcze bardziej dopasowana do potrzeb użytkownika, szanować jego uwagę i dawać mu poczucie reakcji na potrzeby dokładnie w tych momentach, w których te pojawiają się. 

 

Anna Ałaszkiewicz, managing director, Whites

Z perspektywy prowadzenia firmy, która zajmuje się widocznością w wyszukiwarkach, bardzo ciekawi mnie to, jak może zmieniać się sposób wyszukiwania informacji, a jeszcze bardziej: jak ekosytem Google będzie dopasowywał wyniki wyszukiwania, mając więcej tak wrażliwych danych na nasz temat. Dzisiaj użytkownik wpisuje na klawiaturze interesujące go frazy, po czym otrzymuje pełną listę wyników. Co się stanie, kiedy użytkownik zacznie wyszukiwać informacje za pomocą głosu? Jak będą wyglądały podpowiedzi od wyszukiwarki i co będzie sugerowane? Jak będzie wyglądała „strona” z wynikami – zmieści więcej wyników czy też SERP ograniczy się do pojedynczej karty z opcją znalezienia alternatywy za pomocą uszczegółowienia zapytania? SEO i płatne działania w wyszukiwarkach już dzisiaj wymagają zaawansowanych działań i pogłębionej analizy zachowań odbiorców komunikacji. Wearables mogą sprawić, że wyniki będą jeszcze lepiej dostosowane do naszych rzeczywistych potrzeb, a zatem marketing w wyszukiwarkach może być dużo bardziej efektywny, ale również jeszcze bardziej wymagający.

 

Michał Szczepański, social media project manager, K2 Media

Marki w świecie elektroniki ubieralnej, tak samo jak marketerzy, dopiero rozglądają się i wypatrują okazji, by zabrać głos. Efektywne rozwiązanie pozostaje złotym graalem marketingowej utopii tego rynku, jako że dopiero ów się rozwija. Potencjał jest jednak ogromny – marka może przez bardzo intymne urządzenie przekazać swoje treści. Tutaj pole do popisu pozostaje kreatywnym, którzy w odpowiednim miejscu i w odpowiednim czasie będą w stanie przekazać wielką ideę globalnej kampanii 360 poprzez maleńki ikonograficzny obraz i poprzez serię drgań małego silniczka.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF